Zaman: 28 Mar 2024 11:32

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2019 19:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: Kamu
Kan grubu: Arh+
Merhaba arkadaşlar
53 binde aldığım sürerken keyif aldığım zevk aldığım aracımı üzülerek satmayı düşünüyorum şuan 70 binde benzin LPG sebebi ise km ve yaş artması ilerleyen zamanda değer kaybebetmemek sizce ne yapmalıyım fikirlerinizi yasarsanız sevinirim :cry:

Not 2 bin küsür hasar kaydı var arka tampon değişmiştir benden önceki sahibi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 01:02 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
Şahsen ben satmazdım.Eğer otomobil ihtiyacınız pek olmuyorsa,bu piyasa şartlarında otomobil satmak biraz kötü bana göre.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 03:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mehmet
Araç: 2004 Accord+2016 Space Star CVT
Meslek: Kötü Adam
Kan grubu: A Rh
Satınca başka bir araç alacakmısınız?Eğer alacaksanız üzerinde durduğunuz bir kaç araçta vardır.Bu bir kaç aracı lancer ile mukayese etmek gerek.Eğer araç almayacaksanız en iyi dönem mayıs-haziran.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 08:41 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Kan grubu: A+
Şu dönemde satarsanız aldığınız para ile daha iyisini alamazsınız. Beklemek daha iyisi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 09:30 
Kullanıcı avatarı

cevaplar için teşekkür ederim mayıs, haziran gibi düşünüyorum fakat yerine alabilecek araç hala kafamda oluşmadı, tip desem onda sorunsuz desem onda lancerin yerini alabilecek araç yada eş değer araçların marka modellerini paylaşabilir misiniz? teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 09:46 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Benim vereceğim biraz kendime göre:
1- şahsen km. takıntım yok. 70 bin km. yerine 100bin km. olsa farketmez. hatta 200bin km. de olsa farketmez Çünkü ona göre de fiyat düşer.
2- sıfır araç almayacaksanız ikinci elde ne olduğu bilinmeyen bir araca yapacağınız masraflar sizin aracın değer kaybından daha fazla olacaktır. yapacağınız zahmet, zaman kaybı ve moral bozukluğu da cabası
3- yukarıda arkadaşların yazdıklarına aynen katılıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 11:17 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Benim vereceğim biraz kendime göre:
1- şahsen km. takıntım yok. 70 bin km. yerine 100bin km. olsa farketmez. hatta 200bin km. de olsa farketmez Çünkü ona göre de fiyat düşer.
2- sıfır araç almayacaksanız ikinci elde ne olduğu bilinmeyen bir araca yapacağınız masraflar sizin aracın değer kaybından daha fazla olacaktır. yapacağınız zahmet, zaman kaybı ve moral bozukluğu da cabası
3- yukarıda arkadaşların yazdıklarına aynen katılıyorum.

dediklerinize bende katılıyorum fakat 1 maddede belirttiğiniz üzere km arttıkça değer düşecek, hangi marka model aracımız olursa olsun premium sınıflar hariç böyledir, elimde olsa bu aracı değil satmak kontağını çevirmem garajıma koyar gidip keyif için izler binip siler, ayda bir de sahilde turlamaya çıkartırım. 2. aracımla hayatımıza kaldığımız yerden çıldırmaya devam. Şöyle bir durumda var neden binmeyeceğin arabayı garaja koyup yatırcaksın? sonuçda ölümlüyüz ve mezara benimle girmeyecek :) değer hissi yaşamak böyle bir şansım olmadığı için bir gün elimden değer kaybederek çıkartmaktansa en güzel çağında onu satarım mantığı büyük ihtimalle bunu sattığımda aklımda ki arac cıvıc hatcback son kasa ama oda lancer gibi hissiyat verirmi ayrı en basit dışı ve iç olarak bakılınca tamamen farklı biri ben makineyim heran herşeye hazır diğeri ise el bebek kibar oyuncağımsı naif bir bebek gibi benim gözümde öyle en azından :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 12:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Arkadaşım km arttıkça değer kaybından korkuyorsanız ilk önce 100k altında araç almamalıydınız. Bu konudaki düşünceniz ile aldığınız araç kmsi çelişmektedir.

Bununla birlikte şunu da söyleyeyim aracınız magnezyum subap ve lpg varsa tek masrafınız subap olcaktır. Benim colt sattığımda 250k daydı ve ciddi bi ek masrafı yoktu. coltla aynı motorlar kullanılıyor ve sorunsuzlar.
O yüzden aracınızdan memnunsanız değer kaybını önemsemeden krallar gibi binin 200-300 k arasınra satarsınız. Alacağınız araçta da değer kaybı kaçınılmazdır.

Alternatif araç demişsiniz. Alternatif araç sizin tercihinize bağldır. şehir aracı mı suv mu daha büyük bi segment araç mı düşünüyorsunuz. Yok eğer aynı segment derseniz mevcut aracınız en iyi tercihdir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 12:13 
Kullanıcı avatarı

kullandığım aracı 53 binde aldım 70 binde şuan yeni alacağım km seviyesi en fazla 15 bin km civarıdır. Honda ve mazda arasındayım sattığım fiyatın üzerine 30 bin tl kadar ekleme yapacağım fakat düşük km ve düşük yaşta sıfıra yakın bir araç almayı planlıyorum. Aracım beni tek birgün üzmedi zaten gideceği daha çok kmler var ondan şüphem yok yıllar sonra büyük masraflar çıkartabileceği bir durumda olmaz tabi kullanımdan kullanıma değişir benim gibi evle iş arası kullanıp devirli ve yaz kış olsun aracı çalıştırınca biraz ısınmasını bekleyip (o anki hava durumuna göre 3 dkka ile 7 dkka arasında) aracı yormadan efendi gibi kullanırsan başın ağrımaz bunlar işin ayrı kısmı keşke diyorum ya bir haber duysak Lancer ve Evo tekrardan üretilecek diye işte ozaman bizim gibi delilerin bayramı olur :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 12:41 
Kullanıcı avatarı

Mazda genelde sorunsuz ama ikinci eli pek olmayan araç. Honda ondan bi tık geride kaliteli ama görseli ve tutulmuşluğu daha iyi olan araçlar ikinci eli daha iyi. Aracı hemen satmayacaksanız hoşunuza giden araçlardan en makul fiyatlısı sizin için iyi olacaktır.
Şahsen biz de lancere uprade edecekken mitsu suvların fiyatlarının daha düşük gördüğümüzden Suvlara kaydık. Gönülden geçenle cebinizin bi ortasını bulup ona göre karar vermek gerek bu konuda elbette en doğrusunu siz tespit edersiniz.
Ama şahsen ben de lanceri satmazdım hele hele 200 k altında asla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 15:01 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Arkadaşım km arttıkça değer kaybından korkuyorsanız ilk önce 100k altında araç almamalıydınız. Bu konudaki düşünceniz ile aldığınız araç kmsi çelişmektedir.

Bununla birlikte şunu da söyleyeyim aracınız magnezyum subap ve lpg varsa tek masrafınız subap olcaktır. Benim colt sattığımda 250k daydı ve ciddi bi ek masrafı yoktu. coltla aynı motorlar kullanılıyor ve sorunsuzlar.
O yüzden aracınızdan memnunsanız değer kaybını önemsemeden krallar gibi binin 200-300 k arasınra satarsınız. Alacağınız araçta da değer kaybı kaçınılmazdır.

Alternatif araç demişsiniz. Alternatif araç sizin tercihinize bağldır. şehir aracı mı suv mu daha büyük bi segment araç mı düşünüyorsunuz. Yok eğer aynı segment derseniz mevcut aracınız en iyi tercihdir.

aynen katılıyorum sadece şu denebilir: değer kaybı meselesi dışında temiz araç almak da - düşük km. temiz araç anlamına gelmese de- lazım. temiz araç deyince ilk akla düşük. km. gelir. Ancak sonuç olarak ben de +100 Bin km. aracı 70-80 Bin km. araca tercih ederim. Çünkü 100bin ağır bakım denilen bakımları yapılmış oluyor ve değer kaybı da fazla olmuyor.
genel olarak piyasaya bakınca ne olursa olsun elinizdeki bildiğiniz temiz araç sonuç olarak daha ekonomik olacaktır. Bizler galericilerin al-sat kriterlerine göre araç alıp satarsak zarar ederiz. çünkü alınan araç illa masraf ettirir. hesaplamadım ama kabaca her araç al-sat rahat +5Bin TL. zarar ettirir. Bi kere daha düşük km. daha yeni model olsun derseniz +10 Bin verirsiniz. bu aldığınız aracın da ufat tefek masrafları etti 2 Bin. yani +12BinTL. rahat cebinizden para çıkacak. uğraşması ve alacağınız aracın belirsiz riskleri (yüksek tamir masrafları) bir tarafa,elinizdeki araç km. yükseldikçe o kadar değer kaybedecek mi ki +30 Bin TL den bahsediliyor.
15 Bin km. bile olsa ikinci elde risk vardır. Arkadaşım 30 Bin km. de focus aldı ama motor yaptırttı. başka bir arkadaşım sıfır km. Fabia aldı motor indirdi.
Son tavisyem: aynı sınıfta araç alacaksanız satmayın ama Suv sınıfa geçeceğim, hibrit alacağım vs. diye alacağınız aracın çok farklı bir özelliği olacaksa elden çıkarttığınıza değsin. haa ... ben değişiklik istiyorum derseniz para sizin keyif sizin ama bahsettiğiniz bu gerekçelerle davayı kazanmanız zor :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 15:18 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Ama şahsen ben de lanceri satmazdım hele hele 200 k altında asla

Canbi maalesef bizde +100 Bin km. araç eskimiş döküntü nazarıyla bakılıyor oysa Amerikada 190/240 bin km. ler bile normal düşük kabul edilebilir sınırlarda.
Sonuç : zengin ülke değiliz ama araca çok fazla para ödüyoruz. sırf dizel az yakıyor diye 40 Bin TL. fazla ödüyoruz. adam aracı alıp satınca ödeyeceği toplam yakıt farkı belki 20 Bin TL. değil. kaldı ki 40 Bin TL. tasarruf yapsa bile bunu peşin ödemek var, depoyu fullerken cebe dokunmadan ödemek var. ben yakıt yüzünden tasarruflu araca fazla para vereceksem örneğe göre 60 Bin km. tasarruf etmem lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 15:28 
Kullanıcı avatarı

İlhami hocam iyi hoş diyorsun ama kendi aracımın emsallerine bakınca üzerine 30 bin koyuyorum direk cünkü bizim araçlar en temizi 50-60 bin tl değerinde piyasası yok. ha benim araçta multimedya + pirelli dört mevsim ve 17inç çelik jant mevcuttur en son geçen sene yazında seramik pasta cila yaptırmıştım kazası arka tampon değişmesi bunun dışında kazası belası yok arızası yok şimdi piyasaya bakınca en düşük kötü bir araç Mutsibishi piyasası hatta Japon araç piyasası hariç kazalı belalı araçlar 50 bin küsür civarı ee kalkıp eş değer bir araç almaya kalksam 30 bin gerekiyor ki kendi aracıma eş değer aynı zamanda sıfıra yakın beni yormayan üzmeyen bir araç alabileyim sizin dediğiniz her 2. araç alımında bahsettikleriniz aynen geçerli ben direk 30 bini gömüp kendi aracımıda aklımdaki fiyata satarsam ki 60 ile 65 bin civarı aklımdaki fiyat satarmıyım o fiyata ayrı konu :) 90 ile 95 bin arasında Mazda 35-40k var Hydundai Elentra lar var daha da düşük km ve Mazda ya görede daha uygun 70-80 bin civarı 8-10k civarı yani 30 bin liraya aracımı sıfıra yakın bir araçla takas etmişim gibi düşünebilirsiniz. Mantıksız mı? :yu:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2019 17:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

MAK153 yazdı:
İlhami hocam iyi hoş diyorsun ama kendi aracımın emsallerine bakınca üzerine 30 bin koyuyorum direk cünkü bizim araçlar en temizi 50-60 bin tl değerinde piyasası yok. ha benim araçta multimedya + pirelli dört mevsim ve 17inç çelik jant mevcuttur en son geçen sene yazında seramik pasta cila yaptırmıştım kazası arka tampon değişmesi bunun dışında kazası belası yok arızası yok şimdi piyasaya bakınca en düşük kötü bir araç Mutsibishi piyasası hatta Japon araç piyasası hariç kazalı belalı araçlar 50 bin küsür civarı ee kalkıp eş değer bir araç almaya kalksam 30 bin gerekiyor ki kendi aracıma eş değer aynı zamanda sıfıra yakın beni yormayan üzmeyen bir araç alabileyim sizin dediğiniz her 2. araç alımında bahsettikleriniz aynen geçerli ben direk 30 bini gömüp kendi aracımıda aklımdaki fiyata satarsam ki 60 ile 65 bin civarı aklımdaki fiyat satarmıyım o fiyata ayrı konu :) 90 ile 95 bin arasında Mazda 35-40k var Hydundai Elentra lar var daha da düşük km ve Mazda ya görede daha uygun 70-80 bin civarı 8-10k civarı yani 30 bin liraya aracımı sıfıra yakın bir araçla takas etmişim gibi düşünebilirsiniz. Mantıksız mı? :yu:

meseleye mantıktan ziyade bakış açısı olarak yaklaşmak lazım. dedikleriniz son derece mantıklı ve makul. ama benim bakış açım: ayağımı yerden kesen ve beni mutlu eden bir aracı satıp da benzerine niye 30 bin TL fazlavereyim. 30 bin TL. vereceksem buna değmeli mesela az yakan bir 4x4 suv için değer. hatta bana kalsa elimdeki aracı tutup 30 yerine 40 veririm bi tane eski kasa outlander alırım. arazi keyfi de eklenmiş olur. karda kış da yolda da kalmam. hafta içi de önden çeker binek mitsu ile de yakıt tasarrufu sağlarım. biri bozulursa diğerine binerim....Velhasıl ilk cevabı verirken dediğim gibi tamamen subjektif "bana göre" cevaplar :roll:
Türkiyede araçlara çok para veriyoruz, sermaye yüklüyoruz ve yatırım aracı olarak görüyoruz.oysa model yükseltince MTV de yükseliyor, bu tip giderler düşünülmüyor. bence psikolojik bir yatırım aracı galerici değilsek. ulaşım/binek aracı ihtiyaç. binek ihtiyacım ve beklentilerim sorunsuz bir şekilde karşılanmışken 30 Bin TL. ye altın vs. alıp kenara koymayı tercih ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2019 11:45 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
ihtiyaç. binek ihtiyacım ve beklentilerim sorunsuz bir şekilde karşılanmışken 30 Bin TL. ye altın vs. alıp kenara koymayı tercih ederim.

30 binmiş :)
Abi sen bi kenara 300 lira koy da görek. Bi çorbanı içek yaw . Kirli çıkı :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2019 11:22 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
av.ilhami yazdı:
ihtiyaç. binek ihtiyacım ve beklentilerim sorunsuz bir şekilde karşılanmışken 30 Bin TL. ye altın vs. alıp kenara koymayı tercih ederim.

30 binmiş :)
Abi sen bi kenara 300 lira koy da görek. Bi çorbanı içek yaw . Kirli çıkı :crazy:

ordaki benim değil arkadaşın 30'u yaw. bende 30 olsa dediğim gibi az yakan ikinci araç olarak B segment araç alırım. haaa derdin çorbaysa, her zaman beklerim :beer:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2019 12:15 
Kullanıcı avatarı

Abi ben gelince restoranı kapatırım. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2019 19:01 
Kullanıcı avatarı

Okuyup, cevap verip fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Şimdilik bu kararımdan vazgeçtim seyirlik değil ömürlük mitsubishi aşkı daha iyisini keşfedene dek heheh birgün mutlaka lancer ve daha iyi modelleri belki 10 sene yada 20 sene sonra binek sınıfında üretiliyor olarak göreceğiz bundan hiç şüphem yok. Sonuçta burada kötü olan marka değil kişilerin aldığı karar ve uygulamalardır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2019 09:03 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Abi ben gelince restoranı kapatırım. :)

ben de sen gelmeden restoranları kapatırım: evdeki yemeklere kalırsın :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2019 09:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

MAK153 yazdı:
Okuyup, cevap verip fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim. Şimdilik bu kararımdan vazgeçtim seyirlik değil ömürlük mitsubishi aşkı daha iyisini keşfedene dek heheh birgün mutlaka lancer ve daha iyi modelleri belki 10 sene yada 20 sene sonra binek sınıfında üretiliyor olarak göreceğiz bundan hiç şüphem yok. Sonuçta burada kötü olan marka değil kişilerin aldığı karar ve uygulamalardır.

Hayırlı olsun: :MCT:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: