Zaman: 27 Nis 2024 16:57

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 21:07 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar Merhaba,

Yıllardır heves ettiğim ve sonunda sahip olduğum 2005 lancer 1.6at plus aracımı büyük bir zevk ile kullanmaktayım. 5000km oncede zavolli marka ile lpg dönüşümümü yaptırdım bir kez olsun motor lambam bile yanmadı. Şu an aracım 58000 km de ve 25 lt lpg ile 300 km yol yapmaktayım. en som Izmirde 1.96 tl den aldığım 50 tl karşılığı 25 lt lpg ile aldığım sonuca göre aracım yaklaşık full şehiriçi kullanımda 16 kuruş yakıyor. Sanırım doğru hesapladım :) değilmi :) Ben bu Lancerda ciddi anlamda acemiyim. Siz konuyu hakim arkadaşlarıma nacizane 1-2 sorum olacak.

İlk sorum aldığım dönemde eski sahibinede sormuştum kendimde araştırdım ancak öğrenemediğim konu araçta esp varmı yokmu? Araç tam olarak 2005 1.6 AT Plus modeli.

İkinci sorum ise bu aracta orjinal süspansiyonların karakteristiği yumsakmı ortamı yoksa sertmi? Sorma nedenim ise alt takımdan rahatsız olduğum sesler. Benmi pimpirikli davranıyorum alt takımlarda sıkıntımı var yoksa bu duyduğum alısık olmadığım klasık japonlardaki lastik davlumbazlarından gelen sesmi acaba. Yani ses nasıl tarif edilir oda ayrı birşey gerçi ama aşağı yukarı sole tarif edeyim , 50-60 gibi bir süratte tümsek yada çukurdan geçerken özelikle arkadan sertce bir tok sesi duyuyorum ama onun dısında herhangi bir tıkırtı sallantı olmuyor. Tanıdık servisde lifte kaldırıp komple alt takıma ve ses yapabilecek yerlere baktırdım ama hiçbir şey çıkmadı. Tecrübeye çıkamadık ama ustayla.

Ucuncu olarak benim bagaj kapağını actığımda üst kısmında herhangi bir yalıtım yok cıplak metal görüyorum bu araçlarda bagaj kapağının üstünde yalıtım malzemesi oluyormu? Birde dikkat ettim bagaj içindeki döşeme oynuyor sabit deil gibi ses burdan da geliyor olabilirmi? Eğer kapak da yalıtım malzemesi eksik ise bunu nerede yaptırabileceğim konusunda bilgisi olan varsa çok sevinirim.

İlerleryen zamanlarda danışmak istediğim bir iki konu daha olabilir. Ama herşeye rağmen arabamı cok seviyorum ( Lpg de iken 220 km hızı çok rahat görebilen 1.6 motor başka bir araba varmı acaba :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 21:24 
Kullanıcı avatarı

2005 modelde yol bilgisayarı yok sadece digital km sayacıvar acılısta dediğiniz gibi bir ikaz gormuyorum ama aracı kaydırmak istediğimde resmen karsı koyuyor :) birde dedğiniz o sesden emin olamıyorum bazen duyar gibi oluyorum bazen hiç duyamıyorum anlamadım gitti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 21:45 
Kullanıcı avatarı

200 le de girdim otobanda ama allah korudu herhalde :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 22:14 
Kullanıcı avatarı

Şaka bir yana 30 tabelası olan çok ciddi bir test virajım var denemelerimi genelde orada yapıyorum trafiğin olmadığı sakin bir yer şimdiye kadar 85 i zorladım ama kaymadı. Neyse ama o ses kucuk cukurlarda da geliyor yandık valla alt takım da cıkarsa. İlk sahibi bayandı dediler ama bana bayandan araba alınmaz diye :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 22:19 
Kullanıcı avatarı

Bende ondan uyuzum 50000 de arabaya bu kadın ne yaptıda ses geliyo diye ruylarıma giriyo valla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2010 22:29 
Kullanıcı avatarı

Bu arabayı seviyorum ben be ... :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2010 01:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seyhan
Araç: Colt 1.5 instyle AMT
Meslek: Elektronik Teknikeri
Kan grubu: 0rh-
mrb arkadaşım bendede senin aracın 2004 modeli var bikaç ay önce aldım. esp yok araçta. bahsettiğin lıkırtı gibi sesler bendede oluyor keskin çukurlarda. birde amortisörler esneme yaparken bi gıcırtı sesi geliyor. bugün yıldızlar mitsuya gittim o sesler için alpay usta tekmiş yoğun olduğu için bakamadı. ama o ses, viraj demir lastiğiydi galiba onların yıpranması sonucu çıkıyor. 95 corolla vardı bizde arka tekerler çukura girince lıkır lıkır ederdi. o lastikleri değiştittirdik düzeldi. lastiklerde pek para tutmuyor. bagaj kapağının altında bendede döşeme yok. malzemeden çalmışlar :) . bahsettiğin hızlara çıkıyorsan çok iyi 200 220 ben daha 80 bin bakımını yaptırmadığım için pek sıkıştırmak istemiyorum aracı 170 i geçmedim. ama 3000 deviri geçince çok böğürüyor motor be. birde yakıt değerlerin çok iyi ya. valla benzinli benimki çok yakıyor. ama bende çok seviyorum aracımı. Allah kaza bela vermeden kullanmayı nasip etsin aracını hayırlı olsun.. he bu arada süspansiyonları yumuşak gibi lastik havasını fazla basmassan :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2010 08:58 
Kullanıcı avatarı

seyo arkadaşım daha pazartesi sabahı uçağı kaçırmamak için sabah 5 de evden cıktım yollar bomboş tabi otobanda bastırdım cok ,herkes yok abi yapmaz bu araba diyo 200 ama valihi benide şaşırtıyo 200 görüyorum hemde lpg ile. Tabi sunuda belirtiyim normalde asla hız yapan biri deilim ayda 1600 km yol yapıyorum telefonumda ki bi program aracılığı ile gps üzerinden gittiğim heryeri kaydediyorum geçen gün bi rapor çektim ortalama hızım 82 çıktı yani çok sakin kullanırım aracımı riskli hareketler yapmam. Iste cok nadiren oda kesinlikle ortam müsaitse basıyorum gaza hemde kullananlar bilir bizim arabalarda yok efendim gazı dipledim filan da olmuyo nazik yavasca basıyosun gaza lancer anlıyo seni :) yakıt degerlerimi o sekilde bu seviyede tutmayı basarıyorum. 3000 devirden sonra gelen ses hosuma gidiyor ama zaten otomatikde hiç 3000 devri geçirtmiyorum , manual de bazen 3000 ni zorlarım ah asıl 4500 5000 devirdeki ses yokmu super :) Bizim aracta viraj cubugu gormedim ben altına girdiğimde ama çokda anlamıyorum zaten .Ama araçta 4 lastik bağımsız süspansiyon, 4 disk fren var.Lastikllerimi de yeni aldım turanza p300 onu onerdi lastikçilerin hepsi acaba o yuzdenmi seslerde azalma olmadı acaba. Şu bagaj kaplama işinide araştırıyorum yaptırıcam. Ama sunu fark ettim bagajım tıka basa dolu iken bahsettiğim sesler azalıyor. Acaba bagajda bosta duran stepnemi gürültü yapıyor çözemedim araştırmaya devam ediyorum bulursam kaynağı paylaşıcam. Birde sunu ekliyim arkadaslar altınızdaki araba ne olursa olsun burası turkıye kontağı çevirdiğiniz andan itibaren %50 ölüsünüz bunu bilerek 2 kez 3 kez daha dikkatli olalım direksiyon basında.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2010 04:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: keremkosak
Araç: Lancer MT 2015
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: 0rh+
merhaba.
2004 lancer sahibiyim. bozuk yollarda benim araçtan sesler geliyordu. ilk baktırdığım usta viraj kol lastiklerinden dedi ve değiştirdim. fakat ses yine de düzelmedi. iki tane yetkili servise gittim ikisi de fren kaliper civatalarını değiştirmen gerekiyor dedi. fiyat yüksek olduğu için istanbuldan hurda araçlardan çıkma civataları aldım ve taktırdım. ses ortadan kalktı.
ses çıktığı an frene basarsan ses kesiliyorsa büyük ihtimal sorunun benimkiyle aynı.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 73 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: