Zaman: 28 Nis 2024 12:23

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2014 19:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ceyhun
Araç: 2013 Mitsubishi Lancer 1.6 Invite MT
Meslek: Sistem Destek Uzmanı
Kan grubu: 0Rh-
Lancer için park sensörü aldım ama montaj fiyatı yüksek gelince ben yaparım diye işe girişmeye karar verdim.

Öncelikle aldığım sensör : Park Sensörü

Arka park sensörlerini yerden yaklaşık 60cm yüksekte ve aralarında 40cm olacak şekilde montajını yaptım. Kabloları farlara gelen kabloların yanından bagaj içine aldım.

Resim

Önler ise biraz uğraştırdı. Önlerde plakanın 3.5cm yanından ortadakileri monte ettim. Burada stofor olduğundan delik deldikten sonra bir bıçakla o bölümü kesmeniz gerekecektir. Sonra da bu sensörleden 40cm uzağa diğer sensörleri taktım.
Kablolama için nalburdan klima hortumuna benzer 5 metre silikon hortum aldım. Önler için uzatma kablolarını ve + elektrik kablosunu bu hortumun içinden aldım.
Arabanın sol tarafını kaldırıma çıkartarak aracın altına girerek hortumu motor bölümünün altından arka tarafa doğru çektim. Plastik kelepçelerle arabanın altında bulunan deliklere ve hortumlara sabitledim. Aracın altından bagajın içine giren bir delik buldum ve oradan kabloları çıkarttım.

Resim

Arabanın içinde sol cam kenarına göstergeyi koydum ve yan hava yastığının plastiğini sökerek kablosunu içten görünmeyecek şekilde aşağı aldım. aşağıdan ise plastikleri sökerek arka bagaja geldim ve içeri girdim (koltuklar yatırılınca kolay oluyor).

Resim

Park sensörünün merkezini bagajın soluna havalandırma deliklerinin yanına koydum.
Buraya elektrik bağlantılarını ise bagaj ışıklarının yanında bulunan sokete ek yaparak aldım (yapma isteyenler olursa dişi ve erkek soketlerdeki renkler birbirinin aynısı değil farklı renklerle devam ediliyor buna dikkat edin)
Tüm soketleri taktım ve sonuç mükemmel.

Arkalar ve ön köşeler geri vitese takınca aktif hale geliyor. Geri vitesten çıkarılınca önlerdeki 4 sensörde aktif oluyor.
Ön ve arka aynı anda mesafe gösterebiliyor. Tek dezavantaj olarak görebildiğim Türkçe desteğinin olmaması, o da büyük bir problem değil :)

Montaj için fikir vermiştim umarım.
İyi forumlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2014 22:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: trcn
Araç: yok ki
Meslek: çalşan
Hayırlı olsun. Güzel iş, şahsen töbe yapamazdım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2014 00:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Eyüp
Araç: ASX 2011
Meslek: Öğretmen
Dışarıda taktırsanız sizin kadar güzel yapmazlardı. Sağda solda kablolar görünürdü.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2014 10:13 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler arkadaşlar.

@Kyomaster aynen söylediğiniz gibi dışarıda bu kadar uğraşmıyorlar. Ön-arka 1 en fazla 1.5 saatte yapardı. Kablo nereden gelmiş nasıl durmuş onlar için sorun değil (işini iyi yapanlar hariç).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eyl 2014 14:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
elinize sağlık, nadir görülebilecek bir titizlikle yapmışsınız :)

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2014 21:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
arka park sensörleri geri vitese alınca aktif oluyor da ön park sensörleri de ileri viteste mi aktif oluyor? tamponlar evo tampon olunca ben bu konudan acayip muzdaribim. Son olarak arka tamponu kırdım, şimdi yenileniyor. Ama o delikleri tampona açtırmaya da kıyamıyorum... off....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2014 10:20 
Kullanıcı avatarı

Merhaba Arcan Bey,

Arka sensörler geri vitese takınca çalışıyor. Ancak geri vitese takmadan aktif oluyor mu onu bilmiyorum.

Önlerde ise; normalde ekran kapalı duruyor ama sensörler aktif. Ön tarafa cisim yaklaşınca ekran açılıyor ve mesafe gösteriyor. Aynı şekilde arkalarda çalışabilir ama test etmedim. Trafikte hiç o kadar arkama biri yanaşmadı :)

Başka sorunuz olursa lütfen iletiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2014 04:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ozan
Araç: MİTSUBİSHİ CARİSMA 1.8 GDI
Meslek: YAYIN SORUMLUSU
Hocam merhabalar. Bu sensörü bir süredir kullanıyorsunuz sanırım. Bu süre zarfında sizi rahatsız eden yada eksik gördüğünüz bir yanı oldu mu. Yukarıda tıkladığımızda ebay de bir adrese gidiyor oradan mı aldınız.

Kaç günde geldi. Ön park sensörleri trafikte falan da ötüp sinir bozuyor mu. Sanırım iptal düğmesi yok. Elektrik girişi derken saedce geri vites lambasından mı enerji aldınız. Geri vites için oraya bağlamanız lazım sanırım ama bu defa ileri giderken elektriği nereden alacak...

Ekranda görünen her çizgi önde ve arkada temsili resim de 4 çizgi var. Her çizgi oraya denk gelen sensör le ilgili olarak mı yanıyor.

Şimdilik aklıma gelen bunlar...

Teşekkürler...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2014 23:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Arcan ARICAN
Araç: Lancer 1.6 ADRICLARN MT SR Evo X Bodykit
Meslek: Otelcilik
Kan grubu: 0Rh+
@csniper teşekkürler. Cevabını bu gün gördüm. geç teşekkür için kusura bakma. Bu arada geçen zaman içerisinde arabaya 2din takdırdım. Öne kamera takarak işi çözmeyi planlıyorum bir şekilde. HEnüz fırsat olmadı ama ocak içinde inşallah.
tekrar teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2014 12:50 
Kullanıcı avatarı

MİTSU 07 yazdı:
Hocam merhabalar. Bu sensörü bir süredir kullanıyorsunuz sanırım. Bu süre zarfında sizi rahatsız eden yada eksik gördüğünüz bir yanı oldu mu. Yukarıda tıkladığımızda ebay de bir adrese gidiyor oradan mı aldınız.

Kaç günde geldi. Ön park sensörleri trafikte falan da ötüp sinir bozuyor mu. Sanırım iptal düğmesi yok. Elektrik girişi derken saedce geri vites lambasından mı enerji aldınız. Geri vites için oraya bağlamanız lazım sanırım ama bu defa ileri giderken elektriği nereden alacak...

Ekranda görünen her çizgi önde ve arkada temsili resim de 4 çizgi var. Her çizgi oraya denk gelen sensör le ilgili olarak mı yanıyor.

Teşekkürler...

Merhaba,
sorularınıza sırayla cevap vermeye çalışayım.

1) Adresini verdiğim yerden sipariş etmiştim.
2) Sipariş teslimi 3-4 haftayı bulabilir. Bu aralar yeni yıl tatili olduğundan bu süre uzayabilir.
3) Ön park sensörü trafikteyken 2-3 kez öttüğüne denk geldim. O da önümden geçen yayalar nedeniyle uyarı verdi. Kırmızı ışıkta önünüzdeki araca çok yaklaşmazsanız sorun olmuyor. İptal düğmesi söylediğiniz gibi yok.
4) Elektrik girişi: + ve - yi bağladıktan sonra geri vites lambasından ve fren lambasından birer tane daha uç bağlantısı ile yapılıyor.
5) Ekrandaki çizgiler her bir sensörün mesafesini gösteriyor. Sensörler birbirinden bağımsız olarak çalışıyor.

Başka sorunuz olursa iletebilirsiniz.

@Adriclarna,

Kamera olarak ebay'de çok ucuza ürünler var ama çözünürlükleri düşük. Yüksek çözünürlüklü (hd zaten yoktu) bir kamera takarsan görüntü çok daha iyi olur. Kamera konusunda seçim yaparken çözünürlüğü dikkate almakta fayda var :)

İyi paylaşımlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2014 03:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ozan
Araç: MİTSUBİSHİ CARİSMA 1.8 GDI
Meslek: YAYIN SORUMLUSU
csniper yazdı:
MİTSU 07 yazdı:

Teşekkürler...

Merhaba,
sorularınıza sırayla cevap vermeye çalışayım.

1) Adresini verdiğim yerden sipariş etmiştim.
2) Sipariş teslimi 3-4 haftayı bulabilir. Bu aralar yeni yıl tatili olduğundan bu süre uzayabilir.
3) Ön park sensörü trafikteyken 2-3 kez öttüğüne denk geldim. O da önümden geçen yayalar nedeniyle uyarı verdi. Kırmızı ışıkta önünüzdeki araca çok yaklaşmazsanız sorun olmuyor. İptal düğmesi söylediğiniz gibi yok.
4) Elektrik girişi: + ve - yi bağladıktan sonra geri vites lambasından ve fren lambasından birer tane daha uç bağlantısı ile yapılıyor.
5) Ekrandaki çizgiler her bir sensörün mesafesini gösteriyor. Sensörler birbirinden bağımsız olarak çalışıyor.

Başka sorunuz olursa iletebilirsiniz.

@Adriclarna,

Kamera olarak ebay'de çok ucuza ürünler var ama çözünürlükleri düşük. Yüksek çözünürlüklü (hd zaten yoktu) bir kamera takarsan görüntü çok daha iyi olur. Kamera konusunda seçim yaparken çözünürlüğü dikkate almakta fayda var :)

İyi paylaşımlar.

Hocam profilinizde mail adresi göremedim. Aşağıdaki adresten benimle irtibata geçerseniz size bir kaç şey danışmak isterim...

Teşekkürler...

mitsubishiii07@gmail.com

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz