Zaman: 15 Haz 2024 23:14

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2011 23:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
turizmpsikoloğunun başlattığı atak ve synthinin attığı gol sonucu bulduğu parçacıyı arayarak c.tesi günü parça sordum, ancak bana olmadığını söyleyip 2 hafta bi süre verdiler.bende numaramı bırakıp umudumu kaybettim(bu esnada nöbetteydim) yarım saat sonra ameliyat için çağırıldığım esnada koştururken telefonum çaldı.bi yandan arkadaşlara dert anlatırken bi yandan telefonda konuşarak yola devam ettim :) ellerinde olduğunu ve fiyatın toplam 620tl olduğunu söylediler.600 oldu sonra.velhasıl kelam pazartesi nöbet çıkışı para yollayacağımı söyleyerek kapattım.pazartesi 600tl hesaplarına havale yaptım , 11 tl kargo masrafıyla salı günü elimdeydi(çarşambada olabilir günlerim birbirine girik)

Resim

Resim

arada daha önce arkadaşımın arabasına coilover takan ustaya uğrayıp cuma sabah geleceğimi söyledim(yine nöbet ertesi olarak)
neyse bugün 9 civarı nöbetten çıkıp hemen eve geldim, üzerimi değişip amortisörleri yükleyip hemen fırladım ustanın yanına.9:15 te oradaydım,hemen aldık lifte.önce kısa bi inceleme yaptı.arka kulelerin yerlerini vs açtım gösterdim ona.

Resim

not görünen kablolar ve kutu park sensörünün arka beyni ve fazla gelen kabloları :)

neyse ön taraftan panelleri sökmeye başladılar,

Resim

bittiğinde amortisörü sökmek zor olmadı, ancak amortisörü helezondan ayırmak bizi 1.5 saat uğraştırdı(sadece 1 somun yüzünden) çevre dükyanlardan en kuvvetli cihazlar geldi, 3 kişi üzerinde çalıştık ve sonunda açtık :)

not:bunu yapan sol amortisördü

Resim

buda çıkan sol amortisör, artık kendine hayrı kalmamış, ayağımla ittirdim içine , 2 saat boyunca herhangi bir yükselme eğilimi göstermedi :) yay üzerinde gidiyomuşum yahu :D

Resim

neyse söktüğümüzde, körüklerin hasarlı olduğunu ve amortisör bilyasının artık sadece bi conta halini aldığını gördük.bu arada vaktinde servis tarafından yapılan şamyel uygulamasını anlattım ve önlemini alacağını söyledi.ilk gittiğimiz parçacıda körük ve tepesini bulduk(benzerini) daha sonra tepe kısmını işlemden geçirip uygun hale getirdik.ses içinse renoların helezon hortumlarından aldık 2 tane ve ikiye kesip helezonların alt ve üst uçlarına geçirdik(ne kadar verimli bi işlem emin değilim, doğru dürüst kullanamadım daha arabayı :)

tüm parçacıları gezmeme rağmen hiçbirinde amortisör bilyası bulamadım, tüm parçacılar yüzüme hayretle baktılar.örnek görmek istedim bana ww grubununkini çıkarttılar, bizimkinden 4 kat büyük ve metal çerçeveli bişeydi.ustaya bulamadığımı söyleyince tornacıya gittik, aynı ölçülerde teflon kestirdik(25tl) o esnada bi arkadaşım aradı,olduğum yeri söyleyince bayağı met etti işçiliklerini.neyse döndük dükyana,o ara sağda sökülmüştü, çıkan amortisör sağlamdı.işlemleri tamamlayıp montajı yaptık önlerin.
arkaların ise toplamda max.15 dakika falan sürmüştür :) tık diye çıktılar.bu arada arka solda patladım patlayacam ölmek üzereyim der bir görünüşü vardı :) yine çıkan sağ sağlamdı.

Resim

buda bizim usta :D carismalardanda anlamakta(zaten ithal arabalarla uğraşıyor)

maliyet toplamını başka başlıkta yapmıştım ama buradada yapayım:

4 amortisör:611tl
2x körük: 30tl
2x hortum:5tl
torna+teflon: 25tl
işçilik: 100tl(normalden fazla uğraşı olduğu için direk yuvarladık yukarı :) )
rot balansa gittim ancak usta gerek olmadığını ayarların düzgün olduğunu kayma olmadığını söyledi.balans için baharda gel boşa para verme dedi :) şimdi yapıcam ayarı gideceksin gece karaağaca kalmayacak balans falan dedi.bende iyi dedim çıktım :)

sonuç:her ne kadar tam deneyemesemde kasistlerde inanılmaz bi tokluk oluştu.araba sekmiyo artık kasist sonrası.sanki konforda arttı.hafif bir sola çekme vardı bitti.biraz maliyetli olsada en azından kafam rahatladı.hep içimde ukte idi bu iş :) ön ayak olan arkadaşlara teşekkürler :D bu arada lazım olursa arkadaşlar düzgün olan amortisörler elimde: sağ ön ve arkalar.her ne kadar arkadan biri can çekişsede belki ihtiyacı olan olur diye aldım.

En son hilmi tarafından 29 Oca 2011 00:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 00:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Öhö öhö turizmpsikoloğunun bulduğu parçacı farklı fiyat verdi, bu aldığımız yeri ben bulmuştum. ama tabii ki turizmciğim o konuyu başlatıp, fitili ateşlemeseydi şu an hala patlak amortisörle gidiyor olurdum ;)

Hayırlı olsun :D

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 00:07 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
Öhö öhö turizmpsikoloğunun bulduğu parçacı farklı fiyat verdi, bu aldığımız yeri ben bulmuştum. ama tabii ki turizmciğim o konuyu başlatıp, fitili ateşlemeseydi şu an hala patlak amortisörle gidiyor olurdum ;)

Hayırlı olsun :D

pardon pardon :D hepinize teşekkürler arkadaşlar :D uykusuzluğuma verin sıkıntılı bi nöbet geçirdim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 01:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Hayirli olsun. Iyi guzel de, cok para harcamissin yav. Deger mi simdi 2005 model Colt'a :) 2.elde zaten deger kaybediyor yeterince :P

Saka bir yana yazinizi gorunce amortisor bilyasi meselesi aklima geldi. Evet arkadaslar o bilyalar bir sure sonra gorevini yerine getiremiyor ve ses yapiyor. Servisten baska yerde de bulunamiyor. Aslinda amortisorle birlikte degisse iyi olur. Keske parcacida bulabilsek muadilini filan.

Sizin teflon cozumu ne kadar efektif oldu merak ettim ayni zamanda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 01:49 
Kullanıcı avatarı

catalyst yazdı:
Hayirli olsun. Iyi guzel de, cok para harcamissin yav. Deger mi simdi 2005 model Colt'a :) 2.elde zaten deger kaybediyor yeterince :P

Saka bir yana yazinizi gorunce amortisor bilyasi meselesi aklima geldi. Evet arkadaslar o bilyalar bir sure sonra gorevini yerine getiremiyor ve ses yapiyor. Servisten baska yerde de bulunamiyor. Aslinda amortisorle birlikte degisse iyi olur. Keske parcacida bulabilsek muadilini filan.

değdi ya değdi, satacak olsam önleri değiştirir geçiştirirdim ama artık kullanmaya karar verdim biliyosun.zaten tek sorun buydu buda halloldu.4x4lük araba oldu :P

teflonu tam ölçüsünde kestik(bilyanın malzemeside teflon olduğu için böyle yaptık)(hatta 1 mm daha kalın) toplam kalınlık 6mm oldu.yatay ölçülerse aynısı.bakalım lakırtı olursa işe yaramadı demektir ama daha denemedim tam olarak :( şimdilik kullandığımda lakırtı şakırtı tıkırtı yoktu, olan sesler aracın iç kaplamasından olan sesler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 14:06 
Kullanıcı avatarı

hilmi yazdı:
catalyst yazdı:

değdi ya değdi, satacak olsam önleri değiştirir geçiştirirdim ama artık kullanmaya karar verdim biliyosun.zaten tek sorun buydu buda halloldu.4x4lük araba oldu :P

teflonu tam ölçüsünde kestik(bilyanın malzemeside teflon olduğu için böyle yaptık)(hatta 1 mm daha kalın) toplam kalınlık 6mm oldu.yatay ölçülerse aynısı.bakalım lakırtı olursa işe yaramadı demektir ama daha denemedim tam olarak :( şimdilik kullandığımda lakırtı şakırtı tıkırtı yoktu, olan sesler aracın iç kaplamasından olan sesler.

Anladigim kadariyla yeterince titiz davranmissiniz. Bu durumda insallah soguk havada kasislerden gecerken gelen sangirti-tangirti sesleri de azalmistir.

Bu arada hicbir sey yeni amortisorun kasisten gecerken cikardigi tiss seslerinden daha cok hosuma gitmiyor :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 14:20 
Kullanıcı avatarı

Hilmi bu teflon parçayı görebilir miyiz.. Benim araçta o parça sağlammıydı da servis değiştirmedi acaba.. ünkü ustaya söyledim.. Eğer amortisörün dışında körük mörük değişmesi gerekiyorsa bakın, değiştirin dedim.. O yüzden ben kendimi bi 100tl daha harcarım diye ayarlamıştım.. Hiçbirşey değişmemiş..

Bir sonraki servise gidişimde baktırabilir miyim o teflon mudur nedir o parçaya..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 16:39 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
Hilmi bu teflon parçayı görebilir miyiz.. Benim araçta o parça sağlammıydı da servis değiştirmedi acaba.. ünkü ustaya söyledim.. Eğer amortisörün dışında körük mörük değişmesi gerekiyorsa bakın, değiştirin dedim.. O yüzden ben kendimi bi 100tl daha harcarım diye ayarlamıştım.. Hiçbirşey değişmemiş..

Bir sonraki servise gidişimde baktırabilir miyim o teflon mudur nedir o parçaya..

amortisör sökmeden görmek imkansız,bu önlerde amortisörün üzerinde döndüğü bi bilya ama işte uygun bulamayınca kestirdik.aslında bu parçanın adından bile emin değilim ama sanayide amortisör bilyası olarak geçiyo işte :) teknik adı nedir tam bilmiyorum :)
ne yazıkki o ara resim çekemedim, karıştı ortalık(arkadaş geldi yanıma) :) o parçayla aynı çapta ortasıda tam oturacak şekilde delinerek kestik.ufak bi kuvvetle tam oturdu yerine :) keşke çekseydim resimleri :( ama üzerinden çıkan parça çok kötü durumdaydı, resmen metale yapışmıştı, tornavidayla kazıdık oradan, çıkarttıktan sonra elimizde dağıldı zaten.ustada teflon bu deyince aynı malzemeden kestirdik.tek fark benimki beyaz oldu :D

bu arada körüklerde tam bizimkinin aynı değil, elimde körükle gittim parçacıya.alt kısım aynı olan ama üstü daha geniş bi tane verdi.usta onu zımparada biraz daralttı tam oldu yerine :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 19:03 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:

O parcada problem olmaya baslayinca, arac durdugu yerde direksiyonu hizla saga sola cevirirken tir tir diye ses yapar. Direksiyonda hissedersin zaten. Tam tekerin ustunden sanki yaylardan geliyor gibi olur. Yaz veya Kis yani soguk veya sicak birinde daha cok geliyordu sanirim sicakta daha cok geliyordu yine de tam hatirlamiyorum.

Rot-balansci on takimi kontrol ederken anlar zaten. Ama genelde bakmiyorlar, ozellikle soylemen lazim. Direksiyonu cevirerek filan test ediyorlar.

Ancak o parcayi butun kule sokulmeden gormen mumkun degil. Ama dedigim gibi ses yapmiyorsa sorun olacagini sanmiyorum. Hazir sokulmusken yenilense iyi olurdu tabi ama yetkili serviste yaptirdiysan akil etmemislerdir. Kaldi ki serviste o parca bir hayli pahali.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 19:10 
Kullanıcı avatarı

40002'den bahsediyoruz degil mi hilmi?

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 19:15 
Kullanıcı avatarı

aynen 40002 numaralı parça, çıkanın kalınlığı 5mm di biz 6mm kestik, 40162 numaralı parçaya oturuyo.zaten 40162 ile gidip ölçtürüp kestirdik :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 19:40 
Kullanıcı avatarı

40002'yi servisten sordurmak lazim. Part no: MR961796

Zamaninda Alpay usta 40162 ile beraber degisiyor o falan dedi, baya bir rakam cikarmisti tam hatirlamiyorum. Tek basina kac para acaba.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2011 16:09 
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar, c.tesi günü çok soğuktu(-5) ön taraftan normal yolda gelmesede kasistlerde bi vikleme geliyodu.bugün ustaya uğradım oturduk konuştuk.teflondan olduğuna karar kıldık.bu arada gündüz sıcak saatlerde böyle bi ses yok.

kauçuk mu kaplasaydık dedim: bu sefer dönmezdi dedi
hiç takmasaydık? : metal sesinden duramazdın
e geçecekmi? : iyice yer yapsın geçer tahminim, sonuçta fabrikasyon bi malzemenin kabasını yapmış olduk.

bu teflon çözümünü uygulamayı düşünenlerin dikkatine :) hava eksi derecelere düştüğünde kasistlerde ses yapabiliyo :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2011 19:55 
Kullanıcı avatarı

Dostum bilinçli bir Colt sahibi şu parçayı servisten sorsun belki pahalı birsey değildir yaw: MR961796

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Şub 2011 20:15 
Kullanıcı avatarı

catalyst yazdı:
Dostum bilinçli bir Colt sahibi şu parçayı servisten sorsun belki pahalı birsey değildir yaw: MR961796

ben arayacaktım aslında ama kargoya verilse bile o güne yetişmeyeceği için vazgeçmiştim :( perşembe arar sorarım :) (yarın nöbetteyim)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2011 14:27 
Kullanıcı avatarı

hilmi yazdı:
catalyst yazdı:

ben arayacaktım aslında ama kargoya verilse bile o güne yetişmeyeceği için vazgeçmiştim :( perşembe arar sorarım :) (yarın nöbetteyim)

Beyler az once aradim Yildizlar yedek parca oktay bey 20 TL oldugunu soyledi :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2011 11:13 
Kullanıcı avatarı

niye şehrimde servis yok ya :D neyse bi dahaki amortisöre tazeleriz :P bugün hava -4 tü ama ses mes yoktu hiç :) (öncekiyle gittiğim yol aynı yol)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 16:42 

üstadlar.. hep colt başlığını okuduğumdan buraları daha yeni gördüm..

synthi arkadaşın dediği gibi bu firmanın telefonuna o ulaşmıştı.. buraya yazmıştı... ben de arayıp pazarlık yapmıştım ve önleri 300 e bırakmıştı...

başlığı bilerek açtım.. belki isteyenler olursa toplu alım yapalım daha ucuza getirtelim diye..

hatta istanbuldaki arkadaşlar bir el atsın diye de ısrarcı olmuştum ama o tetiklemeden bir ses çıkmayınca ve daha fazla da bekleyemeyeceğim için size müşteri bulacağım en son kaça olur diye ancak o fiyata alabilmiştim..

bilyenin bozuk olup olmadığını amörtisörü söken ustanın anlaması gerekir.. kafada şüphe kalıp parça değiştirmenin bir sonu da yoktur..

bizim coltların süspansiyon performansı zayıf bunu kabul edelim.. lastikler de geniş taban olunca yol eğimlerini ve kasisleri hissetmemek mümkün değil.. hatta kamyon izine düşünce ya da içe yatık yollarda aracın bir tarafa kastığı da bariz... ama yüksek sayılabilecek aracımızın virajda bastıkça yola yapışmasını da başka nasıl açıklayabiliriz ki???

ben bu amörtisör işini bir şekilde çözecektim... sebep olanlara da ben teşekkür ederim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 17:10 
Kullanıcı avatarı

turizmciğim biraz önce boludan geldim, şimdi de istanbulda gidicem.. Sayende arkaya 3 kişi attığımda arkadakiler rahat etti. :D Ancak tekrar söyliyim, amortisör değişitirince colt pamuk olacak zannedenler yanılıyor :D hala patır kütür :D özellikle de bolu'nun iğrenç yollarında..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 18:11 

üstad sen de iyi geziyorsun be yavv.. kaynaşlı'ya gitsem de bolu kasabından şöyle ızgaralık köfte yaptırsam.. ankara'ya dönüşte de kurabiyecizade'den ortaya karışık kurabiye seçsem + tepsi kadayıfı-fıstıklı müthişti, yolu düşene tavsiye ederim...

o değil de şöyle yumuşağından 4 lastik parası bulsam bir de süper olacak..

cin con sürekli yeniliyordu.. cicitürk ü aldığımdan beri cin con galibiyeti görmedim lig tv iptal ettirdim.. ama maç seyreden bir adam olarak pişmanım.. seyretmesem de orada bir maç kanalı olması iyiydi..

demem şu ki.. epey masraf ettik ama.. yaza hazırlık bunlar.. yarın bir deniz yapalım dediğimizde ondan bundan emanet araç alınır mı??

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 20 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: