Zaman: 09 May 2024 22:33

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 431 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 22  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 02:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seyhan
Araç: Colt 1.5 instyle AMT
Meslek: Elektronik Teknikeri
Kan grubu: 0rh-
kaan çelikçi yazdı:
Arkadaşlar bugün sevtaş'tan Mustafa beyle yaptığımız telefon görüşmesinde bana anlattıkları hepten canımı sıktı.

Aracın marş dinamosuyla ilgili birşeyler söyledi ama tam aklımda değil. Marş rublesi mi dedi marş dişlisi mi inanın hatırlamıyorum ama net görüşme yarın olacak durum yarın netleşecek. Yine garantiden parçanın değişeceğiyle ilgili bilgi verdi sanırım Temsa'dan parça siparişi verilecek o kadarını bilemiyorum.

Yeni gelişmeler oldukça buradan sizlerle paylaşırım.

şarj dinamosunun kasnak rulmanından geliyordur o ses boşverin garantili araç değiştirsinler işleri ne :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 09:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Denizhan
Araç: Mitsubishi Colt
Meslek: Öğrenci
Salih Bey, bir iletide gerekli işlemlere başladım gibi bir laf etmiştiniz sanırım, durumlar nedir?

Bir de yok mu Colt aracında parça değişikliği yaptıran?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 12:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Baran
Araç: ASX
Meslek: GALERİCİ
................

En son desperate tarafından 29 Mar 2013 10:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 14:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
Yılda mı? Haftada bir iki oluyor mutlaka...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 15:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Barış
Araç: ASX 1.6 INTENSE
Meslek: Memur
Kan grubu: A+
sirens yazdı:
Arkadaşlar iş dolayasıyla Ankaradayım. Gelmişken bu parça değişimini yaptırmayı düşünüyorum. Ama hangi servise gideceğime karar veremedim. Azizoğlu, Şeref oto, İba. Sizce hangisi?

2 hafta önce Azizoğlu'nda bakımdayken marş şikayetimi dile getirdim ve bültenden bahsettim. Servis Müdürü öyle bir bülten olsa haberim olurdu dedi ve merek ettim bir bakayım deyip depodaki bilgisayarın başına gitti, bülteni buldu. Bana aracınız LPG li, inşallah Temsa garantide sorun çıkartmaz, biz elimizden gelen yardımı gösteririz dedi. Temsa ile gerekli görüşmeleri yapıp izin alınca bana döneceklerini söyledi. Bu gün aradılar, garantiden parça değişimi yapılacak, inşallah yarın sabah 9'da aracı götüreceğim. Akşam 4-5 gibi bitermiş. Önceki 2006 Coltumda geri vites sorunu, bunda da marş sorunu... İyi ki garantideyken ortaya çıktı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 16:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: 2011 Lancer 1.6 İnvite
Meslek: Bilgi İşlem
arkadaşlar tekrar soruyorum. uzun vadede problem oluşturuyor mu bu sorun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 18:51 
Kullanıcı avatarı

colt yazdı:
sirens yazdı:
Arkadaşlar iş dolayasıyla Ankaradayım. Gelmişken bu parça değişimini yaptırmayı düşünüyorum. Ama hangi servise gideceğime karar veremedim. Azizoğlu, Şeref oto, İba. Sizce hangisi?

2 hafta önce Azizoğlu'nda bakımdayken marş şikayetimi dile getirdim ve bültenden bahsettim. Servis Müdürü öyle bir bülten olsa haberim olurdu dedi ve merek ettim bir bakayım deyip depodaki bilgisayarın başına gitti, bülteni buldu. Bana aracınız LPG li, inşallah Temsa garantide sorun çıkartmaz, biz elimizden gelen yardımı gösteririz dedi. Temsa ile gerekli görüşmeleri yapıp izin alınca bana döneceklerini söyledi. Bu gün aradılar, garantiden parça değişimi yapılacak, inşallah yarın sabah 9'da aracı götüreceğim. Akşam 4-5 gibi bitermiş. Önceki 2006 Coltumda geri vites sorunu, bunda da marş sorunu... İyi ki garantideyken ortaya çıktı.

Barış Bey, değişimden sonra yorumlarınızı yazarsanız çok sevinirim. Ben de sizden gelecek bilgiler olumlu olursa o servisi tercih edeyim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 21:11 
Motrların çalışma prensibine göre emme, sıkıştırma,iş,egzos zamanları subaplar aracılığı ile sağlanır. Değişken subap zamanlamalı motorlarda emme ve egzoz subapları farklı hızlarda farklı açık kalma sürelerine sahiptir. Emme ve egzos sübaplarının ikisininde açık olduğu duruma subap bindirmesi denirmiş. Yüksek hızlarda sübap bindirme süresi fazla olması gerekirken, düşük hızlarda düşük sübap bindirmesi gereklidir. Egzos gazının yeniden motor içindeki sirkülasyona katılması, emisyonu azaltmak için uygulanan bir yöntemmiş. Yani emme supaplarının açıldığı zaman egzoz supapları kapatılmaz ve belirli bir süre her iki supapta açık tutulursa, hava-yakıt karışımı yanma odasına dolarken bir miktar egzoz gazı silindir içine girermiş. Bu durumda yanma odasına daha az miktarda hava-yakıt karışımı alınarak yakıt tasarrufu sağlanırmış. Bu yöntem değişken subap zamanlamalı motorlarda kullanılabilirmiş.(NOT: bu bilgileri motorlardan anlayan bir arkadaşımın anlattıklarını kafamda kaldığı kadarıyla yazdım)
Şimdi gelelim bizim araçlarda değişmesi gereken parçaya, bunu geçmiş resimlerde de gösterdiği gibi eksantrik mili zamanlama dişlisi. Yani yukarıda anlatıldığı gibi subaplarda bu zamanları doğru şekilde ayarlayan dişli. Bir motorun çalışması için yapması gereken görev belli emme, sıkıştırma, patlama ve egzos Bizim araçlarda geç çalışan veya defalarca marş yaparak çalışan araçlarda demekki düşük devirlerde bu zamanlama yalnış yapılmaktaki motorun çalışması için gereken şartlar oluşmuyor. Geçmiş mesajlarda bağzı arkadaşlar servisteki ustaların söylediğine göre bu parçanın egzos gazını geri kaçırdığından bahsetmiş. Artık bu durum ne şekilde oluyor bilemem ama bu sorunu yaşayan araçlar çalıştığı sürece bu zamanlama yalnış yapılıyor ve o şekilde çalışmaya devam ediyor benim tahminimce.
Şimdi gelelim bizim araçların durumuna; bağzı arkadaşlar bu durumu fazla sık yaşamadığını söylesede demekki bu zamanlama herkezin kullanım şartı ve şekillerine göre değişiklik gösteriyor. Kimisi belki kısa mesafelerde veya kalabalık trafikte aracını sık kullanırken kimisi sürekli uzun yolda kullanıyor. Nasıl kullanırsa kullansın 2005 model bir colt ömrü boyunca tek marşta çalıştıysa, 2011 model bir colt neden yılda 2-5-10 kez geç marş veya defalarça marş ile çalışıyor. Demekki bir problem var.
Şimdi gelelim bu parçayı değiştirmezsek ne olur sorusuna; motorda hangi etkiyi yarattığını bilemem ama benim kendi aracımda şahit olduğum bir olayda önce geç marş alan aracım defalarca marş sonucu aküyü iyice zayıflattı ve marş motorunun sesi iyice azalınca yarım saat sonra aracı çalıştırabildim. Bu durumda 2011 model aracımı hergün aktif olarak kullandığım halde akün zayıflamış cevabı yalnış olur.
Sırf orjinallik bozulması diye değiştirmeyen arkadaşlar araçlarını o şekilde satıp kurtulabilirler. Ama tahmin ediyorum ki bu problem ileriki kilometrelerde patlak verecek ve araçlarını o şekilde satan arkadaşların kulakları çınlayacaktır :). Peki değişim yapılınca herşeyden kurtuluyormuyuz onuda bileme bunu yapan servisin işini gereken standartta yapmasına bağlıdır diye düşünüyorum.
Ben aracımı satarken alacak arkadaş gözümün içine bakarak araçta problem var mı diye sorunca, bunları bildiğim halde hayır problem yok diyemem. Ya anlatırım ya da değiştirerek satarım. (NOT:Motorlardan hiç anlamam eksikler olabilir veya daha fazlasını bilen arkadaşlarımın yorumlarını bekliyorum)

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 21:26 
Kullanıcı avatarı

benimki çalışmamazlık yapmıyor,ayda bir defa belki birkaç kere 3 sn sürüyor çalışması.belki 50 bin bakımında baktırırım. hem yağ değişimi yapılırken ekstra ücrette ödemem

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 21:39 
mustafa_a yazdı:
benimki çalışmamazlık yapmıyor,ayda bir defa belki birkaç kere 3 sn sürüyor çalışması.belki 50 bin bakımında baktırırım. hem yağ değişimi yapılırken ekstra ücrette ödemem

Hocam moralini bozmak istemem ama bağzı lancer lar tek marşla çalışırken, senin ki niye ayda bir bunu yapıyo. Demek ki bir sorun var.? Aklın yolu birdir.

Başa Dön

MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2013 22:16 
Kullanıcı avatarı

Salih yazdı:
mustafa_a yazdı:

Hocam moralini bozmak istemem ama bağzı lancer lar tek marşla çalışırken, senin ki niye ayda bir bunu yapıyo. Demek ki bir sorun var.? Aklın yolu birdir.

doğru bende de bu sorun var beli. bazen arkadaşlara inin itin diyorum şakasına :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2013 13:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gültekin Altan
Araç: ASX
Meslek: SMMM
Kan grubu: A+
Uzun vadede mutlaka sorun oluşturacaktır. Şu an imkan varken garantiden değiştirin. Bu başlığı başından sonuna okuyun. Sorunun tam olarak ne olduğu yazıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2013 14:47 
Kullanıcı avatarı

Bizim burdaki servis yapabilirmi bilmiyorum.olmazsa istanbula giderim ön inceleme için.Günerimi masrafsız iyi yapıyordu bu işlemi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Mar 2013 20:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Evrim
Araç: asx 2011
Meslek: Reklam
Bugün Ankara Şeref otoda değişim yapıldı. Çok şükür Bir sorun yok. Ankara Şeref otoyu bana tavsiye eden Vedat'a (opeth) ayrıca teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013 10:35 
Kullanıcı avatarı

sirens yazdı:
Bugün Ankara Şeref otoda değişim yapıldı. Çok şükür Bir sorun yok. Ankara Şeref otoyu bana tavsiye eden Vedat'a (opeth) ayrıca teşekkür ederim.

Hocam hayırlı olsun, ben de azizoğluna mı götürsem, şeref otoya mı onu düşünüyorum. Memnun kalmışsınız belli, işlem ne kadar sürdü acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013 11:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Evrim
Meslek: Reklam
denizhanxx yazdı:
sirens yazdı:

Hocam hayırlı olsun, ben de azizoğluna mı götürsem, şeref otoya mı onu düşünüyorum. Memnun kalmışsınız belli, işlem ne kadar sürdü acaba?

Yaklaşık 3 saat kadar sürdü. Benim acelem olmadığını söyledim muhabbet ederek yaptık

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013 23:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet
Meslek: elektronik
arkadaşlar ben aracımı maltepe cizgi oto. servisine götüreceğim. servis hakkıında bilgisi olan varmı (olumlu veya olumsuz)
geç çalışma problemini bu serviste çözen varmı?
teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2013 23:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: muammer
Araç: lancer 2011
Meslek: serbest
Kan grubu: abrh
ben gittim kem küm ettiler güneri ye gittim parça gelmiş yarın degiştirecekler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2013 14:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: levent
Araç: Colt 1.3 AMT 2011, ASX Intense 2011
Meslek: Avukat
Kan grubu: ARh-
Servise gittim. Bana "Aracında LPG var garantiden çıktı TEMSA onay vermez." dediler. Peki dedim ayrıldım, TEMSA'yı aradım ve durumu anlattım. Bunun sonradan oluşan bir arıza olmayıp üretim hatası olduğunu dolayısı ile LPG taktırmamın neden bir engel olduğunu sordum. Servisi arayıp geri döndüler, servis onlara "Biz ona LPG'den yapar dedik." demiş. Ben de "İyi de aracımı hiç test etmedikleri gibi bana böyle birşey de demediler"dedim. TEMSA bir süre sonra gene aradı, "Servisten randevu alın ancak giderken bizimle de irtibata geçin. Biz de takip edeceğiz" dedi. bakalım ne olacak. Gelişmeleri aktaracağım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2013 16:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: muammer
Araç: lancer 2011
Meslek: serbest
Kan grubu: abrh
aynısını bana yaptılar benden sana tavsiye onlar özellikle şakir beyhiçbişey bilmiyorlar..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 431 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 22  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye