Zaman: 29 Mar 2024 00:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2017 16:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Arkadaşlar kaynağını bulamadım ama rastladığım bir alıntıyı paylaşıyorum.
En özet haliyle LPG dolumu esnasında basıncın 9 un yaz aylarında ise 12 nin altında olmaması gerekiyormuş.

DİKKAT KONUYU VE MEVZUATINI DAHA DETAYLI ARAŞTIRIYORUM. TEYİT EDİNCEYE KADAR KESİN DOĞRU GÖZÜYLE BAKMAYIN. BİLEN ARKADAŞLARIN DA YAZMASINI RİCA EDERİM.

LPG HİLESİ NASIL YAPILIR?

Araç yakıtları içinde en fazla hile yapılan yakıt LPG’dir. Yani, Likit Petrol Gazı.
Hileler ile cebinizden paranızın çalınmaması için LPG’yi tanımak ve bazı özelliklerini bilmek gerekir.

LPG Türkiye’de, %70 Bütan ve %30 Propan gazının karşımı olarak standartlaştırılmıştır.

- [ ] Bütan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 0,8 bar basınçta sıvı hale gelir ve kalorisi Propandan biraz daha düşük ve daha ucuz ayrıca Propandan daha ağır bir gazdır.
Propan, 15 santigrat derece sıcaklıkta, yaklaşık 8,8 bar basınçta sıvı hale gelir, kalorisi Bütandan daha yüksektir ve daha pahalı bir gazdır, Bütandan daha hafiftir.

Hile 1: Bunu siz kolayca kontrol edebilirsiniz. Bütanın sıvılaşma basıncı 0,8 bar, Propanın sıvılaşma basıncı 8,8 bar olduğundan, yakıt aldığınız pompalar 9 bardan aşağı bir basınçla size LPG satıyorsa bilin ki sıvı gaz yerine gazoz gibi kabarmış gaz almaktasınız. Yani aslında aldığınız 1 litre LPG, gerçekte 1 litre değildir. Bunu nasıl kontrol ederiz derseniz; LPG pompasının ekranının olduğu yerin altında veya yanında ibreli bir basınç göstergesi olması zorunludur. İşte o gösterge 9 bardan aşağı gösteriyorsa hileli bir pompadasınız demektir. Ancak bu basınç 15 santigrat derece için geçerlidir. Yaz aylarında 12 bardan daha aşağıda olan bir pompadan LPG alıyorsanız yine kazık yiyorsunuz demektir. Şimdi anladınız mı yaz aylarında pompaların LPG’de neden indirim kampanyaları düzenlediğini?
Yakıt almadan önce uyarın basıncın 9 bar veya mevsime göre uygun seviyeye çıkarılmasını isteyin. Sonuç alamıyorsanız (ki muhtemelen alamayacaksınız) bir fotoğrafını çekip İl Sanayi Müdürlüğüne veya Tüketici Haklarına şikayette bulunun.

Hile 2: Oranlarla oynamak. Standart olarak %70 Bütan, %30 Propan karışımı olması gereken LPG’de bütan oranını artırıp, propan oranını düşürerek daha ucuz olan bütandan dolayı LPG yi ucuza mal edip aynı fiyata satmak Türkiye’de en sık başvurulan hiledir. Doğal olarak kalorisi daha düşük bir yakıt aldığınız için daha az güç elde edeceğinizden paranız cebinizden siz farkına varmadan çalınmaktadır. Bu oranları sizin tespit etmeniz mümkün değildir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2018 22:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Arkadaşlar konuyu detaylıca araştırmama rağmen yukardaki yazdıklarımı teyit eder açık net bir mevzuat bilgisine henüz ulaşabilmiş değilim. Sanırım en iyi ölçünüz yakıt aldığınız yerin basıncına bakmak bir de depo ölçümlerinizde bariz bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek. Yol bilgisayarınızla normalde yaptığınız yakıt tüketimini yer yer kontrol edin . Kalitesi kötü bir LPG istasyonundan yakıt almanız halinde yol bilgisayarındaki tüketiminiz 1-1,5 LT kadar fazla olabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2018 08:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
Ben hep yol güzergahım üstünde aynı istasyondan almaya çalışıyorum. İşin açığı hiç bar mevzusuna dikkat etmemiştim. Ama bariz bir değişiklik hissetmedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Oca 2018 19:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent Yavuz
Araç: Lancer Sportback
Meslek: çiftçi
bende uzun bir süre önce bu aynı yazıyı okumuştum, basınç göstergelerini izler oldum. genelde 11-12 arasında oluyor.
bir sorun görmedim bugüne kadar.
sadece bp nin pompalarında dışırda basınç göstergesi yok.
nerden alırsam alayım araba hep aynı km gidiyor, bana biraz trol bir bilgi gibi geldi...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: