Zaman: 29 Nis 2024 08:32

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 10:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: ASX 2011
Meslek: Denetim
Türk tankına Japon motoru

TÜRKİYE’nin, Mitsubishi Heavy Industries ile ortak geliştirilmesini hedeflediği motor ve şanzımandan oluşan güç grubu, yeni nesil tanklara monte edilecek ve bu tanklar kara kuvvetleri envanterine girecek.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın 6-8 Ocak tarihleri arasında Japonya’ya gerçekleştireceği ziyarete katılması beklenen Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Nikkei gazetesinin sorularını yanıladı.

Yılmaz, “Mitsubishi Heavy Industries ile tank motoru ve şanzımanından oluşan güç grubu geliştiriyoruz ve bu konuda yeni nesil tank ‘Altay’ projesi için üretim hedefliyoruz” dedi. Nikkei’nin 3 milyon tirajlı sabah baskısında dün yer alan haberde şu ifadelere yer verildi: “Türkiye ‘Altay’ tankını Güney Kore ile beraber geliştiriyor. 2014-15 yıllarında prototip tankların testlerinin, 2016 yılında teslimatın yapılabilmesi için Türkiye’de üretime başlanacak. Türk hükümeti ilk etapta 250 tankın tedarik edilmesini planlıyor. Japonya ile ortak geliştirilmesi düşünülen ise, bu tanka yerleştirilecek 1500 beygir gücü seviyesindeki motor ve şanzımanın yer aldığı bütünleşik yeni nesil güç grubu sistemi.”

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Her iki ülkenin fikri mülkiyet ve savunma ekipmanlarının ihracatına yönelik usul ve uygulamaları var. Kawasaki Heavy Industries ve Fuji Heavy Industries ile de ortak helikopter motoru geliştirmekle ilgileniyoruz. Ayrıca, kızıl ötesi sensörler, denizaltı ve tümü elektrik gemilerde kullanılmak üzere yakıt pili sistemlerinin ortak geliştirilmesi konusunda da görüşmeler yapabiliriz” dedi.

Türkiye’nin ortak geliştirme çalışmalarında bulunmayı arzu ettiği savunma ekipmanları :

*Mitsubishi Heavy Industries ile tank moturu ve aktarma organları
*Fuji Heavy Industries ve Kawasaki Heavy Industries ile helikopter motoru
*İnsansız hava araçları ve Kızıl ötesi sensörler
*Denizaltı ve gemilerdeki yakıt pili sistemleri

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25463684.asp

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 12:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: ASX 2011
Meslek: Denetim
hocam bana göre bir çok batılı ülke ne kadar emperyalist ve sömürgeciyse Japonyanın da onlardan pek farkı yoktur... (bkz 2. dünya savaşı Japonyanın Çini işgali...)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 15:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: 2011 Lancer 1.6 İnvite
Meslek: Bilgi İşlem
hem japon hemde mitsu,bundan daha iyisi ancak kendi üretimimiz olurdu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 15:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Rıfat
Araç: Mitsubishi Carisma Avance 2001
Meslek: öğretmen
Bence yerli uretimin motorundan en kucuk vidasina kadar yerli olmasi gerekir.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 17:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Toygun
Araç: yok
Meslek: yok
sanalalem-dar yazdı:

Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok diye bir söz var ama :)
Hazır bu kadar ar-ge yapılıp güzel bir motor ve aktarma geliştirildi ise, tekrar daha iyisini yapmak için sıfırdan uğraşmak çok daha maliyetli olurdu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 22:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihan
Araç: Colt amt 2009
Meslek: Bilg. Müh.
Kan grubu: Arh+
toygun yazdı:
sanalalem-dar yazdı:

Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok diye bir söz var ama :)
Hazır bu kadar ar-ge yapılıp güzel bir motor ve aktarma geliştirildi ise, tekrar daha iyisini yapmak için sıfırdan uğraşmak çok daha maliyetli olurdu.

Yerli üretim demek doğru değil bence. Türkiyede montaj yapılacak anladığım kadarıyla.
Herşeye maliyet olarak bakamayız. Bu mantıkla üretilen hiçbirşeyin üretilmemesi lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 23:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Toygun
Araç: yok
Benim maliyet olarak baktığım üretim değil. 0'dan ar-ge yapıp (çoğunlukla) bir hiç bir şey elde etmemek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 23:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Vidaya kadar bizim olsa ne ki? Türk petrolü ile çalışmadıktan sonra. bunlar yerine şu an bir çok şeyin önünde engel olan enerji depolama (pil vs) sistemlerine yatırım yapsak en kötü halde dışa bağımlı olmayız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2013 23:42 

İsim: ali
Araç: veli
Benim gözlemlediğim; son ihalelerde know-how sahibi olunacak şekilde anlaşmalar yapılıyor. Bir süre sonra ar-ge de gelişir. Sıfırdan almak yerine mevcut üzerine bişiler koyarak ilerlenebilir belki.

Üretim konusu ise biraz sıkıntı. İhraç edilmeyecekse eğer bir ürünü burda üretmeye kalkmak satın almaktan çok daha pahalıya mal olur. Yedek parça ekosistemi ne durumda bilmiyorum. Fakat asyada elini nereye atsan min. maliyetle üretim yapabiliyorlar. Herşeyi kendileri üretiyor ve milyarlarca adet üretiyorlar. İşçilik v.s. maliyetler düşük. Aradığın parça veya malzeme elinin altında ve istediğin kalitede...

Bu gibi sebeplerle burda fikri üretip, patenti alıp çin yada benzeri ülkelerden parçaları temin etmek mantıklı gibi. Bunun içinde şimdiki gibi know-how toplamak gerekli. Aslında istihdam ve üretkenliğin artması ve ülke içinde böyle bir ekosistem oluşması için tüm bunları burda yapmak daha doğru ama konjektür denen bişi var :) Bugün böyle üretirsin yarın vizyon büyür ekonomin büyür burda üretirsin. Bir anda karar verilecek konular değil. Bu arada amerika'yı bu krize sokan sebeplerden birininde çin'deki ucuz üretimin olduğu söyleniyor.

TCDD ile Güney Korenin demir yollarının kuruluşları aynı tarihe denk geliyor. 50 yıl kadar önce... Aynı zaman geçmiş fakat aynı yolu kat edememişiz. Adamlar şimdi bize tren satıyor... Zaten bugün güney korenin teknolojide gelişmişliği şu anda ortada... Onlarda japonları ve çinlileri örnek alarak bu duruma geldiler. Tabi SAM amcada kuzey kore üstlerine binmesin ve çin etkisinde kalmamaları için yardım etti, etmekte :)

Birde petrolsüz elektirkle çalışan savaş oyuncakları yokmu yapan? Yoksa bu konuya eğilmekte faydalı olabilir.

Yaw yazmışta yazmışım kusura bakmayın :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2014 13:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: serkan
Araç: lancer
Meslek: sağlık memuru
Kan grubu: 0 +
bence yarısını üretmek hiçüretmemekten daha iyidir. sonuçta Türkiye teklif götürmüş adamların işine gelirse. şöyle ki ben bir tank geliştiriyorum ve geliştirdiğim tanka senin motorunu koyacağım. sonuçta TR-kore ortak yapımı bir tankın dışa satımı bu ortaklıkla olacak ve bu işbirliğinden 3 ülke de faydalanacaktır. mitsu benim olmayan bir tanka ben motor vermem demez herhalde, sonuçta adam motorunu satarak para kazanacak, eğer tank tutarsa dünyaya satılacak daha çok para kazanılacak. zaten bu tip ağır savaş makinelerini ülkeler ortak geliştiriyorlar artık. amerika bile son f22 miydi, uçağı nerdeyse kendi geliştirmesine rağmen Türkiye de dahil kaç ülkeyi ortak etti sırf daha fazla satabileyim diye. ortak yapım birçok helikopter, savaş uçağı, tank vs var. burada önemli olan Türkiyenin bu ortaklığa ne verdiği. benim bildiğim f16 gibi sadece montajının burada yapılmayacağı. bir de mitsu gibi düzgün, Türkiyede iş yapmak isteyen bir japon devinin bu işi alması emperyalist güçlerin almasından kat ve kat iyidir diye düşünüyorum.
Bugün dünya gazetesinde okudum. bank of mitsunun TR de ofis açması japonyada, japon firmaların Türkiyeye yatırıma başlayacağına işaretmiş. japonyadaki ekonomi gazeteleri japonyanın en büyük bankası bir ülkeye şube açıyorsa oradaki japon firmalara yol göstermek ve destek olmak amacıyla şube açtığını yazarlarmış. böyle haberleri okudukça mitsubishiyi daha çok seviyorum yahu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2014 14:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: ömer
Araç: 2006 1.3 Invite AMT
Meslek: öğretmen
Mitsubishi yerli oto için de destek olabilir. Protonu belirli bir yere getirdi adamlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2014 10:20 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Başbakanımızın Mitsubishi ziyaretinden;
TÜRKSAT 4A uydusu törenle teslim edildi...
Resim
Resim
Resim

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2014 11:00 

İsim: ali
Araç: veli
Bizim uyduyada e-MIEV motor taktılarsa epey ekonomiktir sanırım. Ülke bütçesine katkı :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2014 14:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: serkan
Araç: lancer
Meslek: sağlık memuru
Kan grubu: 0 +
tank motorundan bir ses çıkmadı daha anlaşamadılar mı acep

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Oca 2014 16:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: faruk