Zaman: 06 May 2024 23:06

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 18:35 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Profilimde msn adresim var ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2010 00:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan Bozbola
Araç: Carisma 1.9 DID
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: A +
Sanırım bende bir sorun var bulamıyorum birtürlü

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2010 00:23 

edit: silindi...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010 18:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: serkan
Araç: carisma
Kan grubu: ab+
http://www.dreamcarisma.de/mitsubishi/w ... mbauen.php

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2010 01:36 
Kullanıcı avatarı

bu konu başlığını ilk defa okuyorum,gecikmeli olarak fikirlerimi söyleyeyim.. her iki arkadaşımız da bu işe meraklı olup birşeyler yapmaya çalışmışlar. akerimoglu arkadaşımız daha doğru bilgilerle ortaya çıkıyor fakat yanlışları da yok değil.. zivrisinek arkadaşa cevabı ukalalık değil tam yerinde..yazdıklarını okumasaydım ben daha sivri çıkış yapacaktım..zivrisinek arkadaşın konuya ilk giriş cümlesi çok iddialı bi kere.."böylesini göremezsiniz,böyle donanımlı sistem yok, isteyen usb'sini kapsın gelsin müzik resitali çekerim" türünden müthiş iddialı, aynı zamanda itici bir giriş yapmış..insanın hobilerinin olması güzel birşey ve sahip olduklarını gercekten sindirerek-severek paylaşması daha da güzel.. ama "en iyisi bende var,ahan da resimler,gözünüz sistem görsün,merak eden gelsin dinleteyim" manasına gelebilecek hiç de mütevazi olmayan bir giriş yapmış. bu kadar iddialı sözden sonra hiç değilse o resimleri yayınlamasaydınız,müzik ve araç sistemi adına cinayet var!!! keşke google'da ufak bir araştırma yapsaydınız,"araç müzik sistemleri" yazıp birkac görsele baksaydınız veya dünyadaki örneklerine baksaydınız zaten böyle bir uygulamaya hiç girişmezdiniz. kerimoğlu arkadaşın dediği gibi arkadaş kurbanı olmuşsunuz..kendiniz araştırma gereği duymadan tanıdığınız bir kişiyi bu işin uzmanı-birbileni kabul edip onun size empoze ettiklerini sindirmiş ve yüceltmişsiniz..koyduğunuz resimlerde bir tane doğru yok! o dizayn, o görünüş,yanlış konumlandırılmış anfiler hoparlörler,birbirine girmiş eğri büğrü kablolar..ortalık savaşalanı..aracınız-tesisatınız her an yanabilir.. bagaja eşya yüklersiniz bir kablo yerinden çıkar veya birbirine değer..ne bileyim (varsa eğer) şasi kablosu çıkar falan,başınıza ciddi dert açarsınız bilginiz olsun..neyse fazla yüklenmek istemiyorum,5 yıllık bir hobiniz var,bu gibi hobilere saygı duyuyorum..sonuçta kumar oynamıyorsunuz kötü birşey yapmıyorsunuz,güzel bir vakit gecirme aracınız var...sizden ricam,yanlış adreslere gitmiş olabilirsiniz,olsun, bundan sonra belli birinden yalan yanlış hazır bilgiyi almayın kendiniz araştırın..bu konuda cok güzel türkçe dergi var(auto hi-fi ) 2 ayda bir cıkar,takip edebilirsiniz..soundcarclub ve benzeri yerli siteler var, cok şey öğrenirsiniz..
akerimoglu arkadaşa gelince, daha bilgili bir arkadaş ama konuya yabancı yeni başlamak isteyen arkadaşlara yanlış bilgi ve mesajlar veriyor bazen..insanın meraklı,ilgili olması, üstelik montaj anlamında kendi elinden birşeyler gelmesi hobi adına güzel şeyler ama teorik bilgileri iyi araştırıp ondan sonra pratiğe geçerse daha güzel sonuçlar çıkacaktır..
her iki arkadaşa da hobilerinde daha iyiye daha güzele gitme dileğiyle kolay gelsin diyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2010 15:21 

alpkalp yazdı:
bu konu başlığını ilk defa okuyorum,gecikmeli olarak fikirlerimi söyleyeyim.. her iki arkadaşımız da bu işe meraklı olup birşeyler yapmaya çalışmışlar. akerimoglu arkadaşımız daha doğru bilgilerle ortaya çıkıyor fakat yanlışları da yok değil.. zivrisinek arkadaşa cevabı ukalalık değil tam yerinde..yazdıklarını okumasaydım ben daha sivri çıkış yapacaktım..zivrisinek arkadaşın konuya ilk giriş cümlesi çok iddialı bi kere.."böylesini göremezsiniz,böyle donanımlı sistem yok, isteyen usb'sini kapsın gelsin müzik resitali çekerim" türünden müthiş iddialı, aynı zamanda itici bir giriş yapmış..insanın hobilerinin olması güzel birşey ve sahip olduklarını gercekten sindirerek-severek paylaşması daha da güzel.. ama "en iyisi bende var,ahan da resimler,gözünüz sistem görsün,merak eden gelsin dinleteyim" manasına gelebilecek hiç de mütevazi olmayan bir giriş yapmış. bu kadar iddialı sözden sonra hiç değilse o resimleri yayınlamasaydınız,müzik ve araç sistemi adına cinayet var!!! keşke google'da ufak bir araştırma yapsaydınız,"araç müzik sistemleri" yazıp birkac görsele baksaydınız veya dünyadaki örneklerine baksaydınız zaten böyle bir uygulamaya hiç girişmezdiniz. kerimoğlu arkadaşın dediği gibi arkadaş kurbanı olmuşsunuz..kendiniz araştırma gereği duymadan tanıdığınız bir kişiyi bu işin uzmanı-birbileni kabul edip onun size empoze ettiklerini sindirmiş ve yüceltmişsiniz..koyduğunuz resimlerde bir tane doğru yok! o dizayn, o görünüş,yanlış konumlandırılmış anfiler hoparlörler,birbirine girmiş eğri büğrü kablolar..ortalık savaşalanı..aracınız-tesisatınız her an yanabilir.. bagaja eşya yüklersiniz bir kablo yerinden çıkar veya birbirine değer..ne bileyim (varsa eğer) şasi kablosu çıkar falan,başınıza ciddi dert açarsınız bilginiz olsun..neyse fazla yüklenmek istemiyorum,5 yıllık bir hobiniz var,bu gibi hobilere saygı duyuyorum..sonuçta kumar oynamıyorsunuz kötü birşey yapmıyorsunuz,güzel bir vakit gecirme aracınız var...sizden ricam,yanlış adreslere gitmiş olabilirsiniz,olsun, bundan sonra belli birinden yalan yanlış hazır bilgiyi almayın kendiniz araştırın..bu konuda cok güzel türkçe dergi var(auto hi-fi ) 2 ayda bir cıkar,takip edebilirsiniz..soundcarclub ve benzeri yerli siteler var, cok şey öğrenirsiniz..
akerimoglu arkadaşa gelince, daha bilgili bir arkadaş ama konuya yabancı yeni başlamak isteyen arkadaşlara yanlış bilgi ve mesajlar veriyor bazen..insanın meraklı,ilgili olması, üstelik montaj anlamında kendi elinden birşeyler gelmesi hobi adına güzel şeyler ama teorik bilgileri iyi araştırıp ondan sonra pratiğe geçerse daha güzel sonuçlar çıkacaktır..
her iki arkadaşa da hobilerinde daha iyiye daha güzele gitme dileğiyle kolay gelsin diyorum.

Yanlış bilgiler kısmını, açabilir misiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 00:50 
Kullanıcı avatarı

polemik olmaması için kısa ve öz açmaya çalışırım :

başka bir konu başlığında kendi buluşunuz olduğunu söylediğiniz hoparlör altına mukavvadan kasnak uygulamasından bahsetmiştiniz,buna gereken yanıtı orada vermiştim zaten. sözkonusu olan kasnaksa kendimi bildim bileli zaten kullanılıyor. bu kasnağı mukavvadan yapma fikri size aitse malzemeyi yumuşatmak doğru bir fikir değil.

yayınladığınız resimlerden,söylediginiz sözlerden,imzanızdaki ürünlerden hiçbirşey anlamadım,hepsi birbiriyle çakışıyor. şu anki sistemim imzamda yazandır diyorsunuz,koydugunuz resimlerin bunlarla alaksı yok. bir tane mac audio(z 4200 modelimi tam çıkaramadım) anfi var galiba,yanında bir tane kenwood anfi, sonra bir tane markasını çıkaramadığım anfi var.. imzanızda 2 adet JBL GT5 12 (30 cm) subwoofer görünüyor ama koydugunuz resimdeki iki subwoofer bu değil! başka bir aracın bagaj resimlerinimi koydunuz anlayamadım.
sonra zivrisinek arkadaşın ürünlerine merdivenaltı diyerek laf attınız ama imzanızdaki sierra'yı anlamadım! yurt dışında böyle bir marka varmı acaba?bildiğim; türkiyede bir ithalatçının uzakdoğuda kendine özel ürettirdiği dünyada olmayan özgün bir markadır.. tıpkı for-x markası gibi , M Acoustic markası gibi . çin'de merdivenaltı veya şipşak üretim yapan büyük fabrikalarda özel sipariş ürettirebilirsiniz. 100 tane 4 kanal anfi istiyorum tanesi 50 doları geçmesin,üzerinde şu isim yazsın deyince hemen şipşak üretirler.

Sistemimde 2 tweeter,2 woofer,2 subwoofer var demişsiniz. imzaya bakınca hertz DT16 lar tamam..woofer olarak tanımladığınız 10 ve 16 cm.lik mitsubishinin coaxiel hoparlörleri mi? bunlara woofer diyemeyiz,woofer bas ses üretir.. coaxiel dediğimiz hoparlör çeşidini hepsi bir arada olarak tanımlayabiliriz. coax hoparlörler 2 ,3 ,4 yollu olabilir.. tweeterı üzerindedir,component hoparlörler gibi ayrı ayrı değillerdir. tek parça hoparlör full range ses üretmeye çalışır,çoğunlukla üretemez,sesleri birbirine karıştırırlar.. eğer derseniz ki; imzamdaki coax hoparlörleri kullanmıyorum,aynen dediğim gibi bir çift woofer (bas ses üreten hoparlör) kullanıyorum..ben de derim ki; bu sistem tamamen yanlış.. midler nerede? mid sesi üretecek (solisti gitarı falan duyuracak) hoparlör nerede? ifadenizden anlaşılıyor ki sisteminizde alt bas,bas ve tizleri üreten elemanlar mevcut.. yok eğer derseniz ki yanlış ifade etmişim,woofer kelimesini yanlış yazmışım,herşey imzamdaki gibidir..o zaman yine yanlış..2 tane hertz tweeter var, 10 cm coax üzerinde tweeter var,16 cm coaxielde yine tweeter var,yani 3 ayrı yerde 3 ayrı tonda çın çın öten tweeterlar sözkonusu oluyor.. bakın acaba yanlış mı ifade etti diyerek bütün iyiniyetimle olasılıkları kurcaladım ama hepsi yanlış kapıya çıkıyor.. sonuç olarak; koyduğunuz resimler,sarfettiğiniz sözler ve imzanızdaki ürünler arasında tamamen uyuşmazlık var..dolayısıyla yeni başlayan arkadaşları yanlış bilgilendirmiş/yönlendirmiş oluyorsunuz.

Tonlama ve sahneleme konusuna hiç girmeyelim ortadaki bu verilerle çıkamayız.. kolay gelsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 01:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Ali subwoofer'dan kastı arkadaki coax olabilecek en son kişidir ;) Kendisinin GTS-12'leri bunlardı..
Resim

Gerçi kısa sürede 3. arabaya geçince gördüğünüz fotolar büyük bir ihtmal hep farklı araçlardı.. Öyle olunca da uyuşmamazlık normal.

Ayrıca müzik konusunda gayet tecrübeli ve anlayan biri.. Kuru gürültü seven tiplerden değil.. Sırf bu yüzden hala eski model bir pioneer teyp kullanıyor kendinden DSP sahip olduğu için yeni teyplerden o zevki alamıyormuş.

Buluşmada bir önceki aracına binmiştim. Ses gayet güzeldi. Gerçi basslar yine de bana fazla gelmişti ama sanırım biraz da o sırada yüksek ses denemesi yapılıyordu.

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 21:38 
Kullanıcı avatarı

bu resim doğru . ses güzeldi derken neye göre güzel onu düşünmek lazım. dh'deki forumda hatırlayın colt'un stok tesisatına çok güzel diyen vardı,ses cok güzel ama teybin çıkış gücü yetersiz diyen vardı. daha iyisini dinlemedikleri icin o an sahip olunan en güzeldir kişi için.. bazı C veya daha üst sınıf araçlarda 5-6 bin euro verilerek opsiyonel alınan bang&olufsen veya bose sistemli bir araç dinleselerdi belki bir daha kendi araclarında müzik dinlemek istemeyeceklerdi..hangi sınıf olursa olsun araçlarda fabrika çıkışı stok hoparlörler çok kalitesizdir.üretimde harcanacak her + 1 dolar onlar icin maliyettir. toptan tanesi 6-7 dolara yaptırılan kağıttan ucuzun ucuzu ürünlerdir. parasıyla arasanız o kadar düşük kalite bulamazsınız. cone kısmı ucuz kağıttandır,yüksek sesi kaldırmazlar,aşırı yükte patlarlar.. piyasada en ucuz hoparlörü arayın cone kısmı en azından plastiktir..
sisteminde upgrade yapacak arkadaşlara benim önerim öncelikle hoparlörleri değiştirmeleridir. gidin mediamarkt'dan 50 liralık coaxiel 13 cm hop. alın sesin daha derli toplu-tatminkar çıktığını göreceksiniz.

bu arkadaşın yaptığı sistemde imzaya göre konuşursak görünürde bir adet 4 kanal anfi 2 adet jbl sub olduğuna göre bu subları o anfiyle beslemek zorunda..iki kanal birine,iki kanal diğerine.. o anfi o subları beslemek icin yetersiz..kocaman bahçen var,sulamak için kalın bir pimaşla tesisat çekeceğine taharet borusu kullanıp suyu yetiştirmeye çalışıyorsun gibi birşey..
2 subı 4 ohmda sürmek yetmeyeceğinden mecburen köprülemeyle 2 ohma düşürmüştür..bu da zaten zayıf elemanlardan oluşan (fiyatı 116 tl.den başlayan) bu anfi için extra yük demektir. istenildiği kadar capasitor kullanılsın aküye ve alternatöre yük demektir,ömürleri azalır.. aracın elektriksel donanımı zayıflar,özellikle gece kullanımlarında sistem devredeyken farlar zayıflar..ani voltaj oynamaları nasıl evdeki elektrikli cihazlarımızı bozuyorsa araçta da aynısı olur.on ton kapasiteli kamyona sürekli 20 ton yüklemek gibi...
anfinin tüm gücü fazlasıyla sublara gittiğine göre hoparlörler ve tweeterlar mecburen teybin kendi çıkışını kullanacak ,kullansın bunda yanlış birşey yok,yanlış olan coaxiel hop. kullanmak...eldeki mevcut ürünlerin en verimli kullanım yolu bu değil.. ben olsam tek sub kullanırım anfinin yükü azalır sub daha stabil çalar,diğer suba vereceğim parayla bir çift mid-woofer alırım(elde tweeter oldugu icin componente gerek yok)..böylece aynı paraya %30-40 daha fazla ses kalitesi almış olurum. ..dediğim gibi elde zaten tweeter varken bir de coax hoparlörlerin tweeterlarıyla ses karmaşası yaratmam..hem bu coax lar mitsubishinin stok hoparlörü ise bir gün tutmam.

sonuç olarak, sizin colt'un stok sistemine göre bu sistem bir adım ileride sayılır tabiki daha güzel gelecek.. tweeterlar daha kaliteli+ subbas frekansları duyuyorsunuz.. ama kalite dediğiniz şey hep bir adım ötesini dinleyene kadardır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 23:14 

Alp Bey,

Allah biliyor polemik için değil, tamamıyla fikir paylaşımı ve sohbet amaçlı hatalarımı sordum. Sizin girişiniz ise direkt olarak "polemik olmaması için kısa ve öz" demişsiniz, mübarek çarşaf gibi döktürmüşsünüz :) Klavyenize sağlık.

Sistem dizilimi konusunda zamanlama hatası yapmışsınız. Bu benim 3. arabam. Üstelik araba başına en az 7-8 farklı sistem kurdum. Dolayısıyla incelemeyi daha dikkatli yapınız ki boş değerlendirmeler yapmak zorunda kalmayınız.

Ev imkanlarıyla mdf kasnak yapamayacağımız için mukavva kartonunu keserek ev yapımı kasnak yaptık. Yaparken de hiç utanmadık. Aynı imkansızlığı paylaşan uşaklara da tavsiye ettik. Kusura bakmayın, bu kadar kızacağınızı bilemedik. Kaldı ki hoparlörün altına yumuşak takviye koyma fikri yanlış ise ben gidip bu Pioneerin ta sülalesini :) Bilinçsiz adamlar her ürettikleri subwoofer ile birlikte altını beslemek için tek taraflı yapışkan dolgu süngeri koymuşlar kutuya. Bknz,
Uygulamasını da resimlemişler. Desenize sizin kadar bilememişler :) Ben onları elime geçireyim, sizin hayıfınızı da bi güzel alırım ;)

Woofer tanımı yaparken, bana sanki siz biraz SUBwoofer tanımı yapmışsınız gibi geldi ama, herhalde gözlerim bozuk bulanık görüyorum. Sizin yazıdğını SUBları okuyamıyorum. Bknz dünyadaki tüm komponent üreticileri ürettikleri takımın orta ses hoparlörüne woofer demişler.
Resim
Resim
Vay anasını diyeceğim. Demek ki aklımıza gelecek tüm markalar büyük gaflet içindeler. Sizden biraz ders alsınlar. Ne demişler hatanın neresinden dönersen kardır :) Alt frekanstan bahsetmeden önce elinize bir İngilizce-Türkçe sözlük alıverseydiniz SUB kelimesinin ALT demek olduğunu, dolayısıyla ortanın altında demenin alt demekle eş anlamlı olduğunu hemencecik kavrayıverirdiniz :)

İmzandaki sisteme gelince. Şu an için aracım 1.8 GDI. Bu araçta bulunan sistem yazıldığı gibi okunur, okunduğu gibi yazılır. Mitsubishinin orjinal hoparlörlerini hiç görmemişsiniz anlaşılan, ben size bir resim çeker COAX' ın ne demek olduğunu, çalışma mantığını bir güzel etraflıca anlatıveririm :)

Onu anlatmışken, yalnızca orta frekansları çalabilir nitelikteki bu tarz arkası açık hoparlörlerden ihtiyacınız olan ses nasıl alınır onu da öğretirim. Tabi siz benden daha iyi bilirsiniz, ben eski kafalıyımdır, onun için gider dilediğin gibi AKTİF SÜRÜLEBİLECEK, DSP İŞLEMCİLİ PİONEER KEH-P 9700R kullanırım, peşine de USB çalmak için ayrı aparata para veririm, TRACK cd çalmak için ayrı para veririm, AUX' kaynağını kullanabilmek için ayrı para veririm, bu da yetmezmiş gibi kendimi gider MP3 diski dinlemekten mahrum bırakırım. Halbuki 1500 TL' ye çıkan ve MP3 CD' si çalmaktan aciz şu konfigürasyon yerine al 60 TL' ye usbli MİNTON bak dalgana değil mi :)

Bir de, kağıt hoparlörlere çamur atmışsınız. Yuh diyorum artık. Halen dahi dünyanın en pahalı hoparlörleri safi kağıttan imaldir. Siz, anladığım kadarıyla tam bir apaçi mantığından geliyorsunuz. Bizim kulaklarımız sizinkine benzemez :) Siz SPL' den tam gaz devam. Apartmanların camlarını dökün, kırın indirin. Biz koleksiyonumuzun en kıymetli bileşenlerini çıkarıp, konfigüre edip asılıyoruz Zeki Müren' e... "SENİ GÖRMEM İMKANSIZ RUYALARIM OLMASAAAAAA....." Öyle asılıyoruz, öyle asılıyoruz, ama arka koltuktaki misafirimiz bile iki dk içinde uykuya dalıyor... Ben de anlamadım bu işi, herhalde biz bu sistem işinden anlamıyoruz ki sesi çıkmıyor. Siz cam döküyorsunuz, biz arka koltuktaki misafirin kurtlarını bile dökemiyoruz :)

Son olarak Sn. ALPKAP,

Şu yazdıklarımdan sonrası POLEMİK olacaktır. Bu nedenle tüm zırvalarınıza yanıt vermekle birlikte, yazacağınız her ne olursa olsun yanıtlamayacağımı bildiririm.

İlaveten de şu tümceyi söylemeyi borç bilirim,
"SİZ GİDERKEN BEN DÖNÜYORDUM"

Selametle :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010 03:25 
Kullanıcı avatarı

Bu düzeysiz yanıttan sonra sizli bizli konuşmayı bırakıyorum,kimseyi alındırmak gücendirmek için yazmam,doğrular neyse onlar konuşulur,polemikse polemik,kim nasıl anlamak isterse öyle olsun.. arkadaşlarım burada değerli vakitlerini harcıyorlar madem, yalan yanlış bilgilerle paralarını sokağa atmasınlar istedim..20 yıl önce bu işleri bilen yoktu,hepimiz büyük paralar saçtık,olmayacak işlere girdik,kim ne dediyse ona inandık..bir dönem taksici esnafının önayak olduğu arka pandizota yanyana 4 tane oval modası vardı,sonra free air denen kutusuz subwooferlar takılmaya başladı aynı yere..müzik hariç her türlü gürültü üreten bu yalan yanlış yollara herkez kucak dolusu para yatırdı..sonra bu işin doğrusunu yurtdışında öğrenen birileri(en başta meşhur Okçu) gelip nasıl olması gerektiğini gösterdiler,kendi bayilerine seminerler düzenleyip anlattılar..geldik bugünlere..ama bakın 15 sene önce terkedilen "pandizota 4 oval hop." uygulamasını bugün hala yapanlar var (örn.zivrisinek arkadaşımızın aracı)

Bu memleketin bir özelliği; işini doğru yapmayan,hiçbirşey bilmeden kendini pazarlayan insanların bolluğudur..siyasette,bilimde,sanatta,zanaatta..her alanda bunlardan doludur..kişinin kendini kabul ettirmesi ikna yeteneğiyle orantılıdır..
Canım kardeşim,daha önce de söyledim birşeyler bilir gibisin ama yanlışların çok fazla.. her arabasına bilmemkac tane sistem takmış falan..bunları geç..geldiğin nokta buysa eğer,yanlış adreslerde yanlış şeyler öğrenmişsin,insanları yanlış yönlendiriyorsun! ama farkında değilsin çünkü bilmediğini de bilmiyorsun! birkaç marka ezberleyip falanca hoparlörün speclerini buraya bilinçsizce paste etmekle olmuyor..alınma gücenme olmasın,bilgi paylaşımı için buradayız..sendeki durum nedir biliyormusun.. hani adam bir kere hacca gider,döndüğünde ağır abi olur,artık din alimidir herşey ondan sorulur..yüzünde eski gülümseme gitmiştir,ciddi bir tavır,aşağılayıcı bir tutum,insanlara fetva verir,o artık herkesin saygı duyduğu birbilen kişidir.. buradaki müzik-görüntü sistemleri çatısı altında yazılanların hepsini okudum,çoğunlukla cinayet işleniyor.. arkadaşlar bu kadar güzel bir site,(kuran arkadaşların ellerine sağlık) ama müzik sistemleri konusunda kendimizi güldürmeyelim. yanlışlar olmadan doğrulara ulaşamayız,benim yanlış bilgimde keşke birileri uyarsa öğrensem..bilgi kadar güzel şey varmı?

Hangi birine yanıt vereyim bilmiyorum..önce o arkadaşın kullandığı for-x'e laf atıp aşağıladın merdivenaltı dedin imzandaki sierra'ya bakmadan! For-x anfilerin (özellikle D sınıfı) hepsi ses olarak sierra'ya göre bir adım önde bunu da bilesin..bilmemkaç parçalık pioneer koleksiyonum var,bilmemkac tane sistem yaptırdım deyince "vay be herif biliyor" diyenler vardır belki,olabilir..şimdi ben 150 tane sistem yaptırdım dersem birbilen ben mi olurum? baktım da millete karşı hiç mütevazi değilsin,hep ben bilirim havaları,kendince yanlış gördüklerini alaycı tavırla yüze vurmalar ayıp oluyor..kardeş bir kere de sen bilme! o konuyu yanlış biliyormuşum deyip teşekkür et ne kaybedersin?

Pioneer işi biliyor merak etme..o dolgu süngeri dediğin şey kenarlardan hava almasın diye konur..sac veya ağacın yüzeyi jilet gibi dümdüz olmayabilir,bu nedenle o süngerimsi malzeme konur,civatayla iyice sıkıştırınca o malzeme arada ezilir kağıt gibi olur hava kaçaklarını önler.Fakir fukara edebiyatı ayıp oluyor git pandizot işi yapan mdfcilere 5 tl.ye kesiyorlar,hatta ellerinde her ölcüye göre kesilmişi var,devamlı müşterisiysen para bile almazlar. bosch dekupaj testeremle ben bile kesiyorum,biraz eğri oluyor ama eğeyle iyi kötü form veriyorum. kaç tane arabadan,onlarca sistemden,bilmemkac parca pioneer kolesiyonundan bahsettiktenh sonra "yoklukta mukavva" edebiyatıyla duygu sömürüsü komik oldu:) dağ taş mdf ,sunta , su kontrası ..yani "doğrusunu biz de biliyoruz ama yokluktan yapıyoruz" demeye getirip tilkilik yapıyorsun ama dediğimin doğruluğunu onaylıyorsun farkında olmadan :)

SPL'ci olduğumu hangi cümlede söyledim,nerden çıkardın? açılımını söyle desem bilirmisin şüpheliyim. konuya uzak arkadaşlarım için açıklayayım ; SPL(sound pressure level) yüksek desibelli ,ses şiddetine dayalı kurulan sisteme deniyor. amaç müzik değil gürültü dinlemektir(daha doğrusu uzaklara dinletmektir) bum bum şeklinde derin baslar + tıs tıs şeklinde iç gıcıklayıcı tizler şeklinde tezahür eder (eski dil kullanayım da yaşım konusunda fikir verebilir, "sen giderken biz dönüyorduk" şeklinde cümleler kurarken dikkatli olursun)
Bu sistemlerin müzik dinlenen şekline SQ (Sound quality) deniyor.. ses kalitesine yönelik kurulumlardır.. senin anlattığın ve uyguladığını söylediğin şekil bu sanırım..ama 2 tane jbl ile olmaz,daha doğrusu jbl ile olmaz. dünyanın hiçbir yerinde SQ sistem adı altında jbl kullanılmaz! hiçbir yarışmada göremezsiniz.. amerikan tarzı ses üretir,o amaçla yapılmıştır,basları ve tizleri abartır,tweeterları metaldir,genelde titanium kullanır,10 dk.da kulakları yorar,doğada olmayan sesler üretir..üstelik eski made in usa jbl ler yok artık,bütün üretim çin'de.. farkında olmadan SPL sistem kurmuşsun ama bana SPL'ci yakıştırması yapıyorsun..bilmediğini bilmiyorsun dedim ya,ahan da işte bu!
Ne kaldı?..hah woofer meselesi.. woofera örnek vermek için hertz component resmi koymuşsun..e woofer bu evet..başka birşey diyen mi oldu? bas ses üreten kolon. ama aslında onun gercek adı midwoofer'dır, yani mid sesleri de duyurmaya çalışan bas karakterli hoparlördür.16.5 cm.lik bu woofer gerçek mid duyuramaz, solisti ,gitarları, vokalleri,bazı vurma çalgıları olduğundan kalın tonda duyurur,işte bu yüzden hertz hoparlörü üreten Audison firması buna "woofer" demiştir. Kardeş sen istersen önce (ders bir konu bir)subwoofer nedir,woofer nedir,midrange nedir, sapla samanı karıştırmadan bunları bir öğreniver. Burada aman kırılmasın gücenmesin diyemiyorum,mütevazilik yapamam kusura bakma, bak hala yanlış bilgi veriyorsun insanlara!!! sub ne demekmiş bana öğretiyorsun( ing.sözlük karıştırıp bakacakmışım) ama yanlış öğretiyorsun gözünü seveyim yapma artık! önceki yazımı oku kaç defa altbas demek olduğunu yazmışım.. bundan ne anladığını yazmışsın,ortanın altı demekmiş,YANLIŞ! bunu soundcarclub veya caraudioturkey gibi sitelerde olur da yazarsan alay konusu olursun.. en önemli hatan; bas deyince subwoofer anlıyorsun..basın altındaki frekanslardır,müzikte çok az yer tutar,mesela bas gitarın en kalın telleri ancak subwooferın frekans alanına girer. daha önce sub için 125Hz lafı ettim cünkü imzandaki ürünler subwooferın 125 Hz.de kesilmesini gerektiriyor.. dünyada kabul gören kesim 63Hz bilemedin en fazla 80Hz.dir..ama mesela kicker cvr serisi(12 inch) 500Hz.e kadar destekliyor.

İlk çıkan Carisma'larda philips marka çin malı kağıt hoparlörler vardı bunlara mı kaliteli diyorsun?
akerimoğlu der ki; " Mitsubishinin orjinal hoparlörlerini hiç görmemişsiniz anlaşılan, ben size bir resim çeker COAX' ın ne demek olduğunu, çalışma mantığını bir güzel etraflıca anlatıveririm "
Resimli olarak coax nedir,mantığı nedir hakikaten bir anlatıver merak ettim :) gerçi önceki yazımda anlatmıştım ama bir de üstattan dinleyelim.
Kağıt hoparlör konusunu da lütfen ihmal etme,öğrenmeye herzaman açığım.. ama o kağıt diye bahsettiğin şeyler kağıt değil canım kardeşim..değişik formülasyonda elde edilen hamurların fırınlanmasıyla elde edilen çok özel ürünlerdir ve üretici formülü asla söylemez..ana malzemeyi söyler bazen..mesela bazı hamurlarda adamlar titanium tozu kullanmışlar..ya da bilmemne bitkisinin tohumunu ezip karışıma ekliyor..yani bildiğin selüloz mamulu değil onlar :)
Bence sözünü tut ve yanıt verme,arkadaşlar kimden ne alacağını bilir.. bak sidik yarıştırıp polemiğe giriyormuş gibi yaparken ne bilgiler çıktı ortaya..kes-yapıştır, hergün sabah bir kere akşam yatmadan önce iki kere oku birşeyciğin kalmaz yemin ediyorum :) en güzel öğrenme metodu uykudan önce olanmış,uyku esnasında tekrar ediyormuşuz(bilim-teknikte okuduydum),bu bilgi de bonus section of this speech olsun,ikramım olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010 11:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Arkadaşlar.
Öncelikle bu başlık altınada yazılanlar polemiğe dönüştü.
Konu derinlemesine bir mevzu olduğu için çoğu kişi dediklerinizin yarısını bile anlamıyor. En azından ben anlamıyorum. Tek anlamayanın da ben olduğunu zannetmiyorum. Ha bu yazmayın demek değil yanlış anlamayın. Ama anlamadığımız için kimin dediğinin doğru olduğu da anlaşılmıyor.
Eğer maksadınız bilgi vermek ise lütfen verdiğiniz bilgileri mümkünse link vererek kaynak göstererek verin. Benim inceleme ve karşılaştırma yazılarıma bakarsanız her zaman teknik verilerle konuşurum. Mümkünse de link verir oradan konuyu inlemelerini tavsiye ederim. O iyi, bu kötü, bu muhteşem, o konmaz, bu konur, bu sebeple konur vs demek yerine konu hakkındaki yorumların objektif olduğunu (ki teknik bir konu olduğundan bu zor olmasa gerek) teknik verilerle kaynak da gösterek yazmaya çalışın. Sonuçta verilen bilginin objektif olduğu gösterilirse polemiğe gerek kalmaz. İşi anlıyor olmanız bir şeyi değiştirmez. Ben de yüksek makine mühendisiyim ama bu motor şu motordan iyidir derken sebepleri teknik olarak açıklarım.
Yok eğer maksat bilgi vermek değil ise bu tip mesajları özelden atın.
Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010 01:19 
Kullanıcı avatarı

sinirküpü arkadaşım , motor konusu zayıf olduğum bir branştır ve senin kaynak göstererek, birtakım veriler vererek,karşılaştırmalı-ayrıntılı yazılarının hayranıyım ve çok şey öğrenmişimdir. ama teknik/akademik terimlere kulak aşinalığı olmayınca bazen hem söylediklerine hem verdiğin kaynaklara bakmama rağmen hiçbirşey anlamadığım durumlar oluyor,işte auto music denilen konu da işi pratiğe dökmeden kağıt üzerinde anlaşılması zor konulardan..
polemik konusunda haklısın ama yanlışa bir şekilde müdahale etmem gerekiyordu,zaten bir daha cevap hakkı doğsa bile yanıtım polemik formatında olmayacaktır.. elimden geldiğince basit şekilde temel konuları anlattım..subwoofer,woofer,mid,tweeter nedir açıkladım, coaxiel nedir açıkladım ve hiçbir teknik terim kullanmadım..artık buna da "bakalım doğru mu söylüyorsun kaynak göster" dersen haksızlık etmiş olursun.. emin olmak isteyen google'a yazar kelimeyi,alın size bin tane kaynak.. ki üstelik kaynak verdim, 2 tane bu konuda referans olabilecek yerli site 1 tane dergi ismi söyledim.. ha ben birtakım bilinmedik terimler,rakamsal veriler verirsem bunları kaynakla desteklemem en doğrusudur haklısın..bir iki yerde bunu yapmamış olabilirim,hem vakitsizlikten hem daha fazla dallandırıp budaklandırmayayım istedim.. ama en temel konularda anlaşılabilir konuştuğumu düşünüyorum.. varsayalım ki sen "alternatör akümülatör için gerekli olan enerjiyi üreten elemandır" dedin, "nerden bileyim doğruluğunu,kaynak göster ispatla" dersem tabi ki olmaz :) kullandığımız her cümleye kaynak arayışına girersek işimiz var demektir.. fakat elimde olmadan fazla ayrıntıya girip anlaşılmaz olduğum yerler var,bu konuda haklısın daha dikkatli olacağım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010 02:32 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
alpkalp yazdı:
sinirküpü arkadaşım , motor konusu zayıf olduğum bir branştır ve senin kaynak göstererek, birtakım veriler vererek,karşılaştırmalı-ayrıntılı yazılarının hayranıyım ve çok şey öğrenmişimdir. ama teknik/akademik terimlere kulak aşinalığı olmayınca bazen hem söylediklerine hem verdiğin kaynaklara bakmama rağmen hiçbirşey anlamadığım durumlar oluyor,işte auto music denilen konu da işi pratiğe dökmeden kağıt üzerinde anlaşılması zor konulardan..
polemik konusunda haklısın ama yanlışa bir şekilde müdahale etmem gerekiyordu,zaten bir daha cevap hakkı doğsa bile yanıtım polemik formatında olmayacaktır.. elimden geldiğince basit şekilde temel konuları anlattım..subwoofer,woofer,mid,tweeter nedir açıkladım, coaxiel nedir açıkladım ve hiçbir teknik terim kullanmadım..artık buna da "bakalım doğru mu söylüyorsun kaynak göster" dersen haksızlık etmiş olursun.. emin olmak isteyen google'a yazar kelimeyi,alın size bin tane kaynak.. ki üstelik kaynak verdim, 2 tane bu konuda referans olabilecek yerli site 1 tane dergi ismi söyledim.. ha ben birtakım bilinmedik terimler,rakamsal veriler verirsem bunları kaynakla desteklemem en doğrusudur haklısın..bir iki yerde bunu yapmamış olabilirim,hem vakitsizlikten hem daha fazla dallandırıp budaklandırmayayım istedim.. ama en temel konularda anlaşılabilir konuştuğumu düşünüyorum.. varsayalım ki sen "alternatör akümülatör için gerekli olan enerjiyi üreten elemandır" dedin, "nerden bileyim doğruluğunu,kaynak göster ispatla" dersem tabi ki olmaz :) kullandığımız her cümleye kaynak arayışına girersek işimiz var demektir.. fakat elimde olmadan fazla ayrıntıya girip anlaşılmaz olduğum yerler var,bu konuda haklısın daha dikkatli olacağım.

@alpkalp (ama aslında hepimize yazıyorum)
her dediğinize de kaynak gösterin demek istemedim. bu şekilde algılamayın. benim dediğim kaynak göstermeler daha ziyade karşılaştımalar bazında idi. yani bu sistem bundan iyidir kötüdür vs gibi. alternatör tanımı gibi şeyler için değil de, ben tutar bir yerde psa üretimi dizel motorlar fiat üretimi multijetlerden iyidir dersem buna sebep de göstermem gerekir diye düşünüyorum. bu forumun amaçladığı şeylerden birisi de kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyip mitsubishi marka araç tercih etmiş kişilerin yine kulaktan dolma olayan şekillerde bilgi alışverişinde bulunmasını sağlamaktır. diğer forumlara girin o ürün yaramaz, alacaksan alman al tarzı laflardan geçilmez. kişisel deneyim bile bu konuda çok bağlayıcı değildir. birisinin memnun kalmadığından bir başkası memnun olabilir.
daha dallanıp budaklansa ben iyice bir halt anlamaz hale gelirim mutlaka ama diğer yandan konu ile ilgili kişiler için sıkıcı olmayacağını düşünüyorum. yani siz vaktiniz el verdiğince konu ile ilgili arkadaşlar için derinlemesine de dalış yapın. ilgilenmeyen anlamayan zaten okumaz. anlamak istediği varsa da size sorar, gerekirse basitçe anlatılması için ricada bulunur. Teknik veriler ise özellikle kaynak gösterildiğinde tartışılmaz olduğu için polemiklerin yaşanmasına da engel olacaktır. mesela ben cvt şanzıman diğer tork konvertörlü otomatik şanzımanlardan hem performans hem de tüketim olarak başarılıdır tezimi belirttikten sonra bunu bir çok markanın fabrika verileri üzerinden yaptım. veriler her markanın kendi internet sitesinden tek tek alındığı için okuyan kimse itiraz etmedi. sadece teşekkür ettiler. ama ben konuya hakim birisi olarak cvt daha iyidir desem. buna itiraz gelir. sonra cevap veririm. o başka bir şey der. bir sürü tartışma olur sonra ya bi yere varılamaz ya da teknik verilerle desteklendikten sonra tartışmaya son nokta konur.
şimdi daha bir iddiada bulunurken tartışmaya mahal vermeden yorulmak varken tersini yapmak aslında daha yorucudur. hem iki türlü yorucudur. hem fizik hem de psikolojik olarak yorucudur.
bu hususta milletimizin en iyisini ben bilirim tavrını da katarsanız dediğimi yapmanın ne derece elzem olduğu daha iyi anlaşılır. bunu hepimiz için söylüyorum. kimse üzerine alınmasın. ya da herkes kendi üzerine alınsın. forumda 1000+ üyenin içerisinden bir kaç kişinin bile sorgulayacağını düşündüğünüz konularda her ne kadar doğru bilgi veriyor, kendinizden emin olsanız bile objektif verilerden yararlanmanın faydası vardır. iş laf dalaşına girince klevyesi kuvvetli olan galip gelir ama rakamların verilen konuştuğu yerde galip gelemeyeceğiniz tartışma yoktur. (sonuçta sosyal konularda tartışmıyoruz.) bu tip konularda bir ilkokul öğrencisi bir profesöre galip gelebilir.
Çok uzun oldu kusura bakmayın arkadaşlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2011 00:02 
Kullanıcı avatarı

Doğru bir bakış açısı, yazdıklarının hepsine katılıyorum. yazan kişiye biraz eziyet olsa da doğruyu bir kez tartışmaya gerek duyulmayacak şekilde yazmak defalarca laf yetiştirmekten iyidir.
CVT konusunu unuturmuyum hiç.. dergilerden şurdan burdan okuduğum kadarıyla klasik tork konvertörlü araç alacak arkadaşlara cvt almalarını önerirdim,neden diye sorarlardı,falanca dergide öyle diyor,az yakar gibi cevaplardan tatmin olmazlardı..inanma öyle şeylere her marka kendi ürettiğini yüceltir derlerdi.. senin cvt ile ilgili çalışman laptopumda kayıtlı ve bugüne kadar 3 arkadaşımı toyota ve mazda'nın klasik 4 ileri tork konvertörlü otomatiklerini almaktan vazgeçirdim. örneğin auris için kağıt üzeri şehir içi tüketim değeri 9 lt/100km ama forumlarda 10 - 11 lt telaffuz edildigini görürsünüz. ama mesela cvt şanzımanlı nissan juke için test koşullarında tüketim değeri 7.9 lt/ 100km(kağıt üzerindeki değer daha düşük)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Oca 2011 01:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Offfff uzun zamandır başlığı görüyordumda girip bakmıyordum.
keşke bu akşamda bakmasaydım yarım saatim boşa gitti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2011 00:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: emrah
Araç: carizma gdi avance
Kan grubu: abr+
tesısatın kralı bende arkadas mınton ana ünite (tesisatcı Alpine DVA-9861Ri min cıkıslarını yakınca tesısatcıdan para vermeden aldım sordum fıyat 300 tlymıs 600 tl lık tesısatcı dovdum aradakı farkı boyle kapattım bu aralar yaptırım dedım fakat tesısatcı cıkısları kurcalarken boarda tornavide kacırmıs yolları kaput bu sebepten eskı teybımın tamırı olmadıgı ıcın bır zıyaret daha yapasım gelıyo ama hayırlısı bakalım) sierra srp62 16,5 mid takımı (sanırım crossoverları yanık hiç tiz yok)jameson numarasını bılmıyorum 16,5cm mid takımı(favorim kımse ınanmasada bangır bangır calıyor kalite dıye bana caktıkları sierra srp 62 yı bır kez sardırdım su andada crossoverları yanık)sierra 5005 d serisi 5 kanal anfi (anfımden cok memnunum valla tık demedı)jbl gt-4 12 1000w bas(bundanda memnunum) spl peak rms monıfolddan cıft ekzantrık turbo bılmemne anlamam gurultuyu sevıyorum sesı acınca arabanın zıngırdamasından zıyade ben bıle zıngırdıyorum he unutmadan dayaklık tesısatcı guc kablosuyla saseyımı ne aynı yerden cektıgı ıcın motor sesı cekıyodu ıcıne baska bır tesısatcıda tuttu teybın arkasına mavi bir parca taktı neymıs sesı guclendırıcekmıs motor sesını kesıcekmıs sesı guclendırdı o dogruda motor sesı yıne var.Unutmadan ıkı adette lcd var bır guneslık bır kafalıkta resım cekıp koymaya usenıyorum cekersem hayran falan kalırsınız tesısatıma dıye koymuyorum.:)

Zor satılıp kolay alınan satmaya kıyılamayan bir dünya güzeli.Carisma gdi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2011 01:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seyhan
Araç: Colt 1.5 instyle AMT
Meslek: Elektronik Teknikeri
Kan grubu: 0rh-
tburon yazdı:
tesısatın kralı bende arkadas mınton ana ünite (tesisatcı Alpine DVA-9861Ri min cıkıslarını yakınca tesısatcıdan para vermeden aldım sordum fıyat 300 tlymıs 600 tl lık tesısatcı dovdum aradakı farkı boyle kapattım bu aralar yaptırım dedım fakat tesısatcı cıkısları kurcalarken boarda tornavide kacırmıs yolları kaput bu sebepten eskı teybımın tamırı olmadıgı ıcın bır zıyaret daha yapasım gelıyo ama hayırlısı bakalım) sierra srp62 16,5 mid takımı (sanırım crossoverları yanık hiç tiz yok)jameson numarasını bılmıyorum 16,5cm mid takımı(favorim kımse ınanmasada bangır bangır calıyor kalite dıye bana caktıkları sierra srp 62 yı bır kez sardırdım su andada crossoverları yanık)sierra 5005 d serisi 5 kanal anfi (anfımden cok memnunum valla tık demedı)jbl gt-4 12 1000w bas(bundanda memnunum) spl peak rms monıfolddan cıft ekzantrık turbo bılmemne anlamam gurultuyu sevıyorum sesı acınca arabanın zıngırdamasından zıyade ben bıle zıngırdıyorum he unutmadan dayaklık tesısatcı guc kablosuyla saseyımı ne aynı yerden cektıgı ıcın motor sesı cekıyodu ıcıne baska bır tesısatcıda tuttu teybın arkasına mavi bir parca taktı neymıs sesı guclendırıcekmıs motor sesını kesıcekmıs sesı guclendırdı o dogruda motor sesı yıne var.Unutmadan ıkı adette lcd var bır guneslık bır kafalıkta resım cekıp koymaya usenıyorum cekersem hayran falan kalırsınız tesısatıma dıye koymuyorum.:)

güzel cihazlarınız varmış. öyle ustaları düdüklemek lazım eline havya alan usta oldu memlekette. bende elektronikçiyim teybin çıkışları yansa çıkış entegresi alınır takılır bir elektronik tamircisi için pek zor olmayan işler.
boarda tornavida kaçırmak ta tamiri mümkün olmayacak bir durum değil. tornavidayla boarddaki yollara zarar vermek için kazımak lazım boardı. he boarddaki çipleri kopardıysa tornavida ile o ayrı konu. bence o tamirci teybi bozup işin içinden çıkamadı çamura yattı tornavida diye.
ortadan ikiye bölünmüş tv boardlarını tamir ettim kıl kadar ince yolları onardım ki tornavida izi birşey değil.
yakın olsaydık bi bakardım teybe...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2011 12:47 

İsim: NİYAZİ
Araç: yaya
Meslek: banka çalışanı
selamlar,

Hepinize "İYİ UÇUŞLAR DİLERİM".

saygılarımla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Oca 2011 18:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Seyhan
Araç: Colt 1.5 instyle AMT
Meslek: Elektronik Teknikeri
Kan grubu: 0rh-
santos yazdı:
selamlar,

Hepinize "İYİ UÇUŞLAR DİLERİM".

aleyküm selam nasılsın niyazi abi
nereye uçuyoruz.

saygılarımla.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye