Zaman: 29 Nis 2024 14:21

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2010 14:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan Bozbola
Araç: Carisma 1.9 DID
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: A +
Arkadaşlar amacım kimseyi rencide etmek değil lütfen beni yanlış anlamayın ancak bu kadar donanımlı bir ses sistemini çoğu araçta göremeyeceğiniz gibi, böyle bir carisma göreceğinizide sanmıyorum. 2005 yılında başlayan müzik sistemi sevdamda şu anda geldiğim noktanın resimlerini sizinle paylaşıyorum. Sistemin özelliklerini tek tek yazmaya çalışacağım. Ankara'lı üyeler iletişime geçerse müzik resitali çekebilirim. Dinlemek istediğiniz her tarzdan şarkıyı USB yükleyip gelirsiniz;)

Resim

Resim

Philips ana ünite : USB + DVD + Divx video oynatabilme özelliği + 3 subwoofer preout + 53w RMS power output + mp3 player input

Resim

350 Watt Magnat Professional Compinent Set (ön kapılarda)

Resim

2x450 Watt Vibe Oval Hoparlör(döküm gövde,75W RMS) + 2x460 Watt Philips Oval Hoparlör (65 W RMS)

Resim

Resim

For-x X-54 2500 Watt 4 Kanal Amfi 4x125 Watt RMS at 4 ohm + Jameson USA D500 2500 Watt Mono Anfi (1500W RMS at 1 Ohm)

Resim

1.5 Farad Cadence Capacitor

Resim

Boshmann 1500 Watt Professional Çift Bobin(700W RMS at 2 Ohm-Made in USA) 30 cm. Subwoofer

Resim

Resim

Beyaz prensesimin arkadan görüntüsü

Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2010 23:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
Pandizotdaki hoparlör kapakları biraz görüntüyü bozuyor : )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eyl 2010 23:52 
Kullanıcı avatarı

::ZaFeR:: yazdı:
Pandizotdaki hoparlör kapakları biraz görüntüyü bozuyor : )

Evet hırsızlara davetiye çıkaran bir görüntü ama evim ana cadde üstünde ve sitemizin güvenliği+alarm olduğu için içim biraz daha rahat

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2010 21:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
abi muhtemel bir ankara buluşması gündemde ama olurmu bilmem olursa piyasa cdlerimle aracındayım :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2010 21:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
İsmail piyasa cdlerinden paylaşabilir misin rica etsem :) PM bekliyorum senden :lol:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Eyl 2010 23:43 
Kullanıcı avatarı

badboy87 yazdı:
abi muhtemel bir ankara buluşması gündemde ama olurmu bilmem olursa piyasa cdlerimle aracındayım :crazy:

Toplantı olsun bende gelirim artık ister carisma ister ASX, ama carismanın yeri hep ayrıdır;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 09:48 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Bu araçtan ses değil, bol bol gürültü çıkar :) Boschman, for-x... Muhtemeldir ki sistemcinin azizliğine uğramışsınız. Zaten %99' u bilinçsiz kullanıcıyı gördüğünde elinde ne kadar merdiven altı ürün varsa yüksek rakamlara satmak...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 10:05 

Sadece bagaj...

Resim
Resim
Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 18:38 
Kullanıcı avatarı

akerimoglu yazdı:
Bu araçtan ses değil, bol bol gürültü çıkar :) Boschman, for-x... Muhtemeldir ki sistemcinin azizliğine uğramışsınız. Zaten %99' u bilinçsiz kullanıcıyı gördüğünde elinde ne kadar merdiven altı ürün varsa yüksek rakamlara satmak...

Hayatta en büyük hatamız genelde önyargı oluyor ne yazıkki, 5 senedir çok set söktürüp taktırdım bundan önce komple alpine sistem vardı araçta ve hepsi profesyonel cihazlardı, şimdi ses kalite ve seviye olarak ondan çok çok daha üstün, inşallah tanışma şansımız olur bir demo yaparım:) Bu arada sitede tek rakibim sizsiniz heralde:)

Sizin araçtaki sette güzel duruyor bir dinleme şansım olur inşallah

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 18:53 
Kullanıcı avatarı

2 tane tesisatlı Carisma :) Güzel duruyor ikisi de :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 19:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
hero4262321 yazdı:
İsmail piyasa cdlerinden paylaşabilir misin rica etsem :) PM bekliyorum senden :lol:

abi şu an yerli,yabancı,rock ve sagopa olarak klasörler halinde tek cd yaptım ruh halime göre klasörden klasöre atlayıp vınlıyorum :D çok idddalı değildir ama yabancı basslı (yeniolacak illaki) ve house denlerim ister isimlerini yazayım ister sıkıştırıp link atarım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 20:11 
Kullanıcı avatarı

Albüm şeklinde sıkıştırıp atarsan sevinirim :) House ve yabancı basslılardan... :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 22:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Tesisat demişken ,bu yaz yabancı plakalı bir kamyonun için Logitech Z-5500 gördüm tesisat olarak.Sonra turistler bastı gitti .:D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Eki 2010 23:12 

zivrisinek yazdı:
akerimoglu yazdı:

Hayatta en büyük hatamız genelde önyargı oluyor ne yazıkki, 5 senedir çok set söktürüp taktırdım bundan önce komple alpine sistem vardı araçta ve hepsi profesyonel cihazlardı, şimdi ses kalite ve seviye olarak ondan çok çok daha üstün, inşallah tanışma şansımız olur bir demo yaparım:) Bu arada sitede tek rakibim sizsiniz heralde:)

Öncelikle sizin fotoğraflar üzerindeki açıklamalarınıza birkaç düzeltme yapayım,

- Philips marka teybinizin çıkışı 53w RMS değil, 53w peak’ tır. RMS değeri 18-22 arası değişkendir. 53w RMS çıkışlı teyp henüz üretilmedi, üretilmesi de imkansız gibi. Zira o RMS değerini üretecek sistem hiçbir ana ünitede kullanılmaz, kullanılırsa distorasyon tavan yapar…

- Ön kapıdaki mid takımınız, woofer kapı içinde montajlı olduğundan sadece tizi görünüyor. Anladığım kadarıyla markası magnat değil Vibe. Serisi ise black air veya düşük ihtimal se-k… 350w yazılan değer peak olacak, yani yine RMS değeri değil, peak değeri.

- For-x ve Jameson markasının o RMS değerlerini vermesi zaten imkansız. Eğer o RMS değerleri o cihazlardan alınabilir olsa idi hem 6x9 coaxlarınız hem sub-wooferiniz çoktan yanıp kavrulmuş olurdu…

Ben sistemi kendim satın alır, zamanım müsaitse de kendim montajlarım. Gain ayarı ve sahelemeyi de kendim yaparım.
Cihazların kalitesi kadar görüntü de önemlidir.
İlave olarak sesin baskınlığı değil, tonlaması önemlidir.
Belki size mübalağa gelebilir, ama Pioneer Coax' ın tınısından model numarasını %70-80 tahminle tuttururum.
İlave olarak 1996 yılından bu yana pioneer kolleksiyoncusuyum. 107 parça kutusu hiç açılmamış cihaz kolleksiyonum var.
Zaman zaman kolleksiyondan bir parça çıkarıp satar, yerine bir iki tane alıp koyarım.

Sizin araçtaki durum bana sistemci taklası gibi geldi.
Boscman, for-x, bilmemne-x bir yana, açıkçası ben ne aracıma ne koleksiyonuma 2-3 modeli dışında Pioneerin yeni logosunu bile sokmam.

Bir de şu şekilde ifade edeyim. Benim şu anki aracımdaki sistem imzamdaki sistem. Yani 2 adet tweeter, 2 adet woofer, 2 adet de sub woofer şeklinde. Bu halde ses ortanın biraz üzerindeyken araçtaki hiçbir aksam zıngırdamaz, sub woofer sesi aracın dışına kesinlikle taşmaz, ses odağı şöför alnı hizasındadır. Orta frekanslar kapı altından, üst frekanslar ön cam göğüs hizasından, alt frekanslar ise bagajdan öne doğru gelir. Sizinki ise eminim aynı şiddetteki ses ayarında mahallenin 20 metre ötesindeki apartmanın 5. katındaki dairenin camlarını titretir. Umarım anlatabilmişimdir.

Ben gürültü değil, enstruman dinlerim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 00:50 
Kullanıcı avatarı

akerimoglu yazdı:
zivrisinek yazdı:
akerimoglu yazdı:

Öncelikle sizin fotoğraflar üzerindeki açıklamalarınıza birkaç düzeltme yapayım,

- Philips marka teybinizin çıkışı 53w RMS değil, 53w peak’ tır. RMS değeri 18-22 arası değişkendir. 53w RMS çıkışlı teyp henüz üretilmedi, üretilmesi de imkansız gibi. Zira o RMS değerini üretecek sistem hiçbir ana ünitede kullanılmaz, kullanılırsa distorasyon tavan yapar…

- Ön kapıdaki mid takımınız, woofer kapı içinde montajlı olduğundan sadece tizi görünüyor. Anladığım kadarıyla markası magnat değil Vibe. Serisi ise black air veya düşük ihtimal se-k… 350w yazılan değer peak olacak, yani yine RMS değeri değil, peak değeri.

- For-x ve Jameson markasının o RMS değerlerini vermesi zaten imkansız. Eğer o RMS değerleri o cihazlardan alınabilir olsa idi hem 6x9 coaxlarınız hem sub-wooferiniz çoktan yanıp kavrulmuş olurdu…

Ben sistemi kendim satın alır, zamanım müsaitse de kendim montajlarım. Gain ayarı ve sahelemeyi de kendim yaparım.
Cihazların kalitesi kadar görüntü de önemlidir.
İlave olarak sesin baskınlığı değil, tonlaması önemlidir.
Belki size mübalağa gelebilir, ama Pioneer Coax' ın tınısından model numarasını %70-80 tahminle tuttururum.
İlave olarak 1996 yılından bu yana pioneer kolleksiyoncusuyum. 107 parça kutusu hiç açılmamış cihaz kolleksiyonum var.
Zaman zaman kolleksiyondan bir parça çıkarıp satar, yerine bir iki tane alıp koyarım.

Sizin araçtaki durum bana sistemci taklası gibi geldi.
Boscman, for-x, bilmemne-x bir yana, açıkçası ben ne aracıma ne koleksiyonuma 2-3 modeli dışında Pioneerin yeni logosunu bile sokmam.

Bir de şu şekilde ifade edeyim. Benim şu anki aracımdaki sistem imzamdaki sistem. Yani 2 adet tweeter, 2 adet woofer, 2 adet de sub woofer şeklinde. Bu halde ses ortanın biraz üzerindeyken araçtaki hiçbir aksam zıngırdamaz, sub woofer sesi aracın dışına kesinlikle taşmaz, ses odağı şöför alnı hizasındadır. Orta frekanslar kapı altından, üst frekanslar ön cam göğüs hizasından, alt frekanslar ise bagajdan öne doğru gelir. Sizinki ise eminim aynı şiddetteki ses ayarında mahallenin 20 metre ötesindeki apartmanın 5. katındaki dairenin camlarını titretir. Umarım anlatabilmişimdir.

Ben gürültü değil, enstruman dinlerim...

Hocam ellerine sağlık çok güzel yazmışsın, bende gerekli düzeltmeleri yapayım.

Haklısın ünite 53w RMS değil peak değeri onu yanlış yazmışım özür dilerim.

Ön kapılarda magnat component var ancak tizler yandığı için vibe crossover + vibe tiz taktım, yoksa hepsini değiştirmem gerekecekti. İnan bana sorunsuz ve tertemiz ses veriyor.

For-x için kimse iyi demedi ve bende şüphe ettim, piyasada değeri 400 civarında bu anfinin birisi 250 ye veriyim diyince aldım 4 kanalda arkadaki ovalleri + ön component takımı destekleyecek çok sağlam bir anfiye 500-600 vermem gerekiyodu ama parada her zaman olmuyor ve kolay kazanılmıyor. Anfinin filtrelemesi muhteşem, dengeyi çok güzel sağlıyor inan bana bende ilk kullandığım günden beri şoktayım seste hiç ama hiç dalgalanma yok daha önce kullandığım blaupunkt velocity muhteşemdi ve bu onu hiç aratmıyor, sadece yazın çok sıcaktı ve hava 35 dereceyken full volüm dinletmedi mosfet anfi olduğundanmı bilmiyorum ama ısınıp kesiyordu, şok olduğum tarafı ise kesmeden öncesinde bile hiç seste dalgalanmalar olmadı.

Jameson mono anfiden inanılmaz memnunum. Ben bu subwoofer ile Magnat rock 1000 ve JBL 6 kanal anfiyi yaktım, sonrasında dilim yandı ve bu anfiyi aldım, aldığım günden beri hiç kesmedi ve tertemiz filtreliyor.Jameson anfide inan beni çok şaşırttı beklediğimin çok çok üstünde performans veriyor gainler kısık olmasına rağmen bası canlandırdı, şu anda 2 ohm'da bağlı ve tam istediğim sesi veriyor.

En son yazdıklarına inan şok oldum ve ağzım açık kaldı. Arabamı ve seti övmek için yazmıyorum bunları emin olabilirsin, arabamda en ufak bir çıtırtı dahi yok ve orkestrayı aratmayacak netlik ve kalitede ses dinliyorum. Kapılar kapalıyken 10 metre ilerden bile müzik zor duyuluyor.

Ben müzik değil enstrüman dinlerim lafı gayet yerinde olmuş, bende yıllardır bu felsefe ile sistem döşetiyorum, bahsettiğim gibi alpine sistemi söktürelide çok olmadı zaten. İstanbul'a geldiğimde fırsat bulursam uğramaya çalışırım yanınıza, Ankara'dan test eden arkadaşlar olursa onlarada sorarsınız.

Kayıt olduğum hiçbir forumda polemik yaratmak veya insanlara bilgiçlik taslamak gibi bir amacım yoktur. Yazdıklarımdan bunlar çıkıyorsa hepinizden yanlış anlaşıldığım için özür dilerim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 01:01 

Estagfirullah. Siz memnunsanız sorun yok ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 08:41 
Kullanıcı avatarı

akerimoglu yazdı:

Dediğim gibi son halinden çok memnunum ama bu hale gelene kadar çok sıkıntı çektim. Tüm söylediklerinize katılıyorum çokta haklısınız ama ufak bir hesap çıkarcam şimdi anlaşılsın diye;

Alpine Divx oynatabilen bir ünite ortalama fiyat : 1200-1500 TL
Philips ünite: 400 TL

Vibe Black Air Coaxial Set : 350-400 TL
Philips Coaxial : 150 TL

JBL 4 kanal anfi : 500-600 TL
For-x 4 kanal anfi : 270 TL

Magnat 700 W RMS mono anfi : 800-1000 TL
Jameson anfi : 300 TL

Liste bu şekilde gidiyor:)

Ben hemen hemen aynı kaliteyi alabileceğim ürünleri satın aldım ve gerçekten çok memnunum, satın alırken acaba diye şüphelendiğim hiçbir ürün fiyasko çıkmadı. Tüm bunları satan benim arkadaşım ve kendisi Ankara'nın en iyilerinden, yanlış yaparsa çizerim:)

Dediğim gibi inşallah beraber dinleme şansımız olur

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 10:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

@akerimoglu
Şu koleksiyonu merak ettim abi valla.:) Açıkcası ilk defa duyuyorum teyp koleksiyonu yapan.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 17:44 

zivrisinek yazdı:
akerimoglu yazdı:

Dediğim gibi son halinden çok memnunum ama bu hale gelene kadar çok sıkıntı çektim. Tüm söylediklerinize katılıyorum çokta haklısınız ama ufak bir hesap çıkarcam şimdi anlaşılsın diye;

JBL 4 kanal anfi : 500-600 TL

Liste bu şekilde gidiyor:)

Ben hemen hemen aynı kaliteyi alabileceğim ürünleri satın aldım ve gerçekten çok memnunum, satın alırken acaba diye şüphelendiğim hiçbir ürün fiyasko çıkmadı. Tüm bunları satan benim arkadaşım ve kendisi Ankara'nın en iyilerinden, yanlış yaparsa çizerim:)

Dediğim gibi inşallah beraber dinleme şansımız olur

Hocam durum şimdi hakikaten netleşti. Üzgünüm ama sizin arkadaş tahmin ettiğim gibi sizi güzelce soymuş.
Ben sizin ürünlerin güncel fiyatlarını aşağıya kalın harflerle yazıyorum.

Alpine Piyasa Fiyatı 300-600 TL
http://www.cimri.com/alpine-ida-x301-oto-teyp
Philips saymıyorum bile...

Vibe Piyasa Fiyatı 110-115 TL
http://www.nesilelektronik.com/?D=1778
Philips saymıyorum bile...

BL 4 kanal anfi : 500-600 TL
JBL 4 Kanal Piyasa Fiyatı: 180-250 TL
http://www.atateknolojicenter.com/JBL_G ... U1326.html
For-X bit Eskidji' de 80 TL' den 150 TL' ye kadar var.

Magnat Piyasa Fiyatı: 250-400 TL
http://www.eliftuning.com/index.php?p=s ... &kn=MAGNAT
Jameson her yerde 70-150 TL arası işlem görür, örneğin
http://urun.gittigidiyor.com/JAMESON-US ... ZZ30235727

Sizin aracınızdaki parçaları İstanbul' dan tamamını sıfır olarak toplasanız tutacağı fiyatlar yukarıdadır.
Sizin verdiğiniz rakamların yarısına setin tamamı JBL, Kicker gibi markalarla yapılır...

Ben sizin ilk mesajınızdaki heyecan dolu ifadelerinizden sistemcinizin sizi güzelce kandırdığını anlamıştım fakat fazla konunun üzerine gitmedim. Siz bu rakamları yazdıktan sonra, sizi uyandırmak artık vatandaşlık vazifesi oldu.

Dürüst ve bilinçsiz insanların görsellik ve müzik zevkini bu şekilde kırıp hem bu dünyasını hem de diğerini karartan sistemci sayısı ne yazık ki çok fazla. Benim gözümün önünde şimdiye kadar neler yaşandı bir bilseniz. Mesela, bir defasında klasik bir Pioneer cihazı sıfır ve kutusunda bulup telefonda fiyatta anlaştıktan sonra cihazı almaya gittim. Satıcı zaten oto müzik sistemleriyle uğraşan bir sistemci. Çakalın önde gideni. Neyse... Oraya gelen bir delikanlı elinde iki adet orjinal Pioneer 6985 ile geldi. Bizim çakal sistemci demiş ki bende bunların sıfırı var, madem meraklısın üzerine 100 TL ver sendekilerle bendekileri değişelim. Yalnız, sistemcideki ürün merdivenaltı, çocuktaki ise orjinal 6985. Baktım ki gündüz gözüne çocuk hem orjinal cihazlarını veriyor hem de üste 100 TL para ödüyor. Duramadım. Çocuğa dedim ki birader bu aldıkların sahte. Sistemciye döndüm, dedim birader verdiklerin sahte sanırım sen de bilmiyorsun.

- Abi biz yıllardır bu işin içindeyiz bizde sahte mal olmaz.
- Dedim hiç uzatmayalım, şurdan anlaşılır burdan anlaşılır demeyeceğim. Şu cihazlardan birer tanesini direkt teyp çıkışına bağla, seslerine bakalım.
- Abi sende bunu ayırt edecek kulak var mı ya?
- Birader o kulak bende olmasa 22 yıllık Pioneer cihazı almak için senin gibi bir adamla muhatap olmam! Kaldı ki sahte 6985 ile gerçeğinin sesini dünyadaki her kulak ayırır, bağla bakalım.

Tabi bizimki o farkı kimsenin anlamayacağını sanarak cihazları bağladı. Bağladıktan 2-3 saniye sonra çocuk sistemciye dönüp dedi ki
- Ulan .... abi (adını yazmıyorum, ne olur ne olmaz rızkından etmeyelim) benim hatırım yok, 20 yıllık komşuluğumuzun da mı hatırı yok!

Neyse, uzun lafın kısası, piyasanın %98' i ne yazık ki böyle çapulcularla dolu...

Not: Fiyat için verdiğim linkler internetten rastgele seçilmiş linkler. Araştırma yapılırsa çok daha ucuza alınabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Eki 2010 18:31 
Kullanıcı avatarı

Hocam tüm yazdıklarında haklısın ancak Ankara'da dediğin fiyatlara bu ürünleri gidip alacak pek yer yok, bu işi tartışma haline getirmek komiklik olur ama en basiti şunu söyleyim IDA-x301 gidip inceledim tek anfi çıkışı olan ve divx video oynatmayan bir cihaz, işme gelmedi almadım aynen bahsettiğin fiyata buılmuştum hemde. Diğer ürünlerde de ufak tefek farklılıklar var, fiyatları inceleyip aldığım ürünler hepside internette çok araştırdım alırken ve gerçekten avantajlı almıştım. Dediğim gibi işi polemik haline getirmeyelim ben hakkaten settende sestende memnunum, inşallah bir vesile olur tanışırız ve bir çayını içerim muhabbeti koyulaştırırız.

Konuyla alakası yok ama basit bir örnek vereyim.

Yeni aldığım ASX'i verirken 2008 colt manuel 1.3 invite 16.500'e takasta saydırdım. Aracın ön 3 parça değişmişti ve internette 6 aydır ilanı vardı, en fazla veren 15.500 verdi bende gidip ASX aldım. Benim sattığım aracı alan bayi güzel bir fiyata başkasına satmış, şimdi tutupta alana gülmedim; ama çok sinirlendim. Ben 16.000 verene direk vercektim arabayı aklı sıra herkes kendini uyanık sandı ve bende arabayı satmadım. Bu satıştan hem mitsubishi,hem de ben karlı çıktım, satın alanda belki kendince haklı sebepler bulup karlı olduğunu düşünecektir.

Çok güzel bir atasözü varmış babam hep söyler "Alanla satana bak güzelle yatana bak".

MSN verirsen seninle muhabbet etmeyide isterim, ses sistemleri ilgi alanım bu konuda eminim konuşacak çok şey vardır. 2 ortak noktamız olması daha güzel

Carisma + ses sistemi ;)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 46 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye