Zaman: 28 Nis 2024 03:48

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2015 00:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Meslek: Mühendis
Kan grubu: 0+
Eski aracımda koltukları deri döşeme yaptırmıştım. Koltuklar araçtan sökülüp yere alınıyor, sonra üzerlerindeki kumaş sökülüp kalıpları çıkartılıyor. Eğer döşemecide o koltukların kalıbı varsa önceki kalıptan aynı şekilde yeni malzemeyi dikiyorlar ve koltuklara geçiriyorlar. Benim aracım Toyota'ydı ve döşemeci daha önceden bu modeli çalışmış olduğundan sabah bıraktığım aracı akşam teslim etmişti. Dediğine göre Volkswagen'lerde hiçbir koltuğun ölçüsü birbirini tutmadığından değişim yaptıkları her araçta yeni kalıp çıkarıyorlarmış. Koltuk deri döşemelerdeki en kritik nokta koltukların kenarlarında bulunan airbag'ları tutan kumaşın özel zayıf iplerle dikilmesi. Böylece gerektiğinde orijinali gibi kolayca patlayabilmeli. Daha sonraki yıllarda tavan döşemesini sarktığı için yeniletmiştim. Aynı zamanda direksiyon derisini ve vites topuzu-körüğünü de yeniletmiştim. Direksiyonu göbekten söküyor ve kucağına alıp kartondan kalıbını çıkartıyor. Sonra kalıpla deriyi kesip, deriyi direksiyona yapıştırıp başlıyor dikmeye. Vites körüğü ve topuzu da aynı şekilde kartondan kalıpları çıkartılıp sonra derileri kesip makinayla dikiyorlar. El emeği göz nuru bir iş ve ustalık istiyor. Değişen Parçalar sadece kumaşlar, kesinlikle direksiyon yada vites falan değil içiniz rahat olsun. Soyulma da malzeme kalitesinden olduğu kadar elinizden salgılanan ürik asit(ter)ten kaynaklanıyor. Sık sık nemli bezle temizlerseniz malzeme ömrünü uzatırsınız. Direksiyon ve vites topuzunda hakiki deri kullanılmışsa bunun ömrü daha kısa olur. Soyulup dökülme süreleri malzemenin kalitesine ve karakteristiğine bağlı olarak değişir. Hakiki deride kullanılan malzeme hayvanın işlenmiş derisiyken, suni deri petrol türevidir ve daha dayanıklıdır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2015 20:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: megane 2
Meslek: ögretmen
Resim Megane 2 nin direksiyonunu dana derisinden diktim 10 metre ip gitti, 2 gün sürdü ama ormanda temiz havada zevk alarak diktim. Suni deriler çabuk yıpranıyor, dana derisi tavsiye ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2015 00:23 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Renault direksiyonu mu o? Göz zevkim bozuldu ellam. Mod'lar nerdesiniz yaw kaldırın şunu bi zahmet :twisted:

Dipnot: Burda fransızlar pek sevilmez ...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2015 01:38 
Kullanıcı avatarı

AnakinSkyWalker yazdı:
Renault direksiyonu mu o? Göz zevkim bozuldu ellam. Mod'lar nerdesiniz yaw kaldırın şunu bi zahmet :twisted:

Dipnot: Burda fransızlar pek sevilmez ...

Senin göz zevkin bozulmuş : ) biz ne yapalım, gözümüz bozuldu, bine bine sırtımız ağrıdı,

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2015 14:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Direksiyon ve vites topuzundaki deformasyon konusunda düşüncem; terli ellerle temas edilen direksiyon kılıfı ve vites topuz veya körüğünün diğerlerine göre daha çabuk deformasyona uğrayacağıdır. Aracım 2011 model ve ne direksiyonda ne de vites topuzu yada körüğünde hiçbir sorun yok. Aklıma takılan diğer bir konu ise araçlar üretilirken farklı farklı tedarikçilerden malzeme alımı yapılmış olabilir mi? Bu nedenle belki bazı ASX'lerin direksiyon ve viteslerinde deformasyon yaşanıyordur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2015 00:37 
Kullanıcı avatarı

Islak mendiller baya zarar veriyor, Megane 2 nin ön konsolunu mendille silerdim kavlamalar olmuştu, birde kimyasal kesinlikle birşey sürmemek gerekiyor.

Direksiyonu inceledim, başka araçlarında direksiyonunu inceledim Golf dahil Dana derisi el dikiminin yerini tutmuyor, bu yüzden ömrüde en fazla 2 sene oluyor.

Bildiğim kadarıyla direksiyonlar suni deri

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: