Zaman: 03 May 2024 04:51

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 10:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan Bozbola
Araç: Carisma 1.9 DID
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: A +
Birçoğunuz beni tanıyor arkadaşlar, daha önce 2011 1.6 benzinli invite ASX aracımı 0 km alıp LPG ile 200.000 km. kullanıp 3 ay önce aracımı satıp yerine 9.000 km.'de 1.6 dizel intense ASX aracımı satın almıştım.

Araçla ilgili bir ön inceleme yazım olmuştu ancak artık herşey dahada netleşti tabiiki. Öncelikle herkesin en çok merak ettiği performans ve yakıt tüketimi konusuna değinmek istiyorum. Kış mevsiminde olmamız ve 235/60/R18 ebadındaki kış lastiği dolayısıyla aracın beklediğimden çok daha fazla yakıt tüketeceğini düşünüyordum ancak korktuğum başıma gelmedi. Şehiriçi ortalama 6.5-7 lt yakıt tüketimi var, şehirlerarası 5.5-6 lt yakıt tüketimi var. Yaz mevsiminde ve 225/55/R18 lastikler ile bu değerlerin ortalama 1 lt daha düşmesini bekliyorum. Bu durumda şehiriçi 25 kr,şehirlerarası 20 kr. gibi bir tüketim değeri var ve bu beni açıkcası fazlasıyla tatmin ediyor.Performans konusunda araç asla bayılmıyor çekişi çok kuvvetli ve rampalarda kesinlikle üzülmüyorsunuz ancak 114 HP motor size 117 HP benzinli motordan daha fazlasını vermiyor hatta son hızlanma değeri benzinli için daha yüksek olabilir, canlı bir karşılaştırma yapmayı düşünüyorum yaz aylarında.

Aracım şuanda 17.000 km. yol yapmış bulunmaktayım ve 3.000 km sonra aracın ilk bakımını yaptıracağım. Herkesin korkulu rüyası olan yol/teker/rüzgar ve motor sesi bu araçta yok artık bunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Üstünde gelen orjinal lastiği Bridgestone Dueler çok sert bir hamurdan yapılmış bu yüzden o lastikle kullanımda yol ve teker sesi biraz oluyor sadece. 120 km aralığında motor hafif böğürüyor onun haricinde motor sesi nerdeyse hiç yok, yol ve teker sesini zaten lastik seçiminden dolayı şuanda almıyorum, rüzgar sesi 120 km.'den sonra aynaların büyük olması dolayısıyla biraz geliyor ama asla rahatsız edici değil.

Bunun dışındaki konularda sorularınızı bekliyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 12:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
Ben daha az yakacağını ve daha performanslı olacağını düşünmüştüm. Anladığım kadarıyla benzinli ile arasında uçuk bir fark yok?
Benzinli kullanırken ne kadar yakıyordu acaba? gerçi sizin gibi 5 senede 200 bin km yapan biri için dizel zaten şart da :D
Aynı kullanım tarzı ve yolu düşününce anlaması daha kolay olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 12:56 
Kullanıcı avatarı

Performans konusunda çekiş olarak çok ciddi fark var ama son hız konusunda fark yok ve düz yolda ivmelenmede çok ciddi bir fark olduğunu söyleyemem ancak benzinli olanda performans için basmak gerekiyor ve bu durumda 10 lt ve üstü yakıt tüketim değeri oluyordu, LPG yoksa ciddi sıkıntı olur haliyle. Eski aracım LPG ile şehiriçi 27 kr, uzun yolda 23 kr yakıyordu

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 13:02 
Kullanıcı avatarı

Tork un gücü işte... ASX alırsam bende dizel alırım sanırım sırf kafam rahat gaza basmak için... Tabi maddi durum el verirse...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 13:06 
Kullanıcı avatarı

2. el az km.'li bir araç 80-85 arası alınır diye düşünüyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 15:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Benzinli kullanım da kış koşullarında dikkat etmeden Ankara şehir içinde ortalama 7-8 lt yani 30-35 kuruş şehir dışında ise 5.5- 6.5 lt civarında yani 25-30 kuruş oluyor
Ancak kış koşullarında dikkatli bir kullanimda şehir içinde 30 kuruşu şehir dışında ise 25 kuruşu geçmiyor
Tabi dikkatli kullanım derken şehir içinde orta yoğunluklu bir trafikte 90 km / saat Hızı gecmeden
Yüksek devirlere çıkmadan yapılan bir sürüş
Şehir dışında ise en fazla 110 km / saat hız ve mümkün ise cruse control aktif olmalı
Yaz koşullarında ise yakıt kış değerlerine göre 5 er kuruş daha düşük oluyor
Tabi bu değerler kişisel olur çünkü sürüş farklılıkları ve araçların hali hazır ve bakım durumları yakıtı etkilier
Örneğin aracı kullanmasını bilmeyen veya motora 20 w 50 yag koydurup sonra ben bu değerleri yakalayamiyorum diyenlerde oluyor :O:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 15:32 
Kullanıcı avatarı

Birde daha motor soğuk iken 3-4 km evden işe giden sonrada yine soğuk motor la aynı yolda işten eve dönen bir kişininde bu değerleri görmesi hayal olur

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 15:53 
Kullanıcı avatarı

Sakin kullanan biri için yakıtlar arasında uçurum yok. Birinde gaz pedalına korkmadan basabiliyor iken diğerinde kasmak gerekiyor... Ben performanslı kullanmayı seviyorum bazen o yüzden dizel ASX bana ve çok km yapanlara daha çok hitap ediyor ama tabi benzinli de olsa yarabbi şükür derim :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 17:03 
Kullanıcı avatarı

Yakıt ekonomisi için mivec motorda en önemli kural mümkün oldukça sabit devirli kullanmak ve bunu da en iyi cruse control ile yapabiliyor sunuz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 17:05 
Kullanıcı avatarı

Bence senede 15 binin altında yol yapan için asx de lpg ye 30 bin altında yol giden içinde dizele gerek yok

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2016 23:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Osman Nuri
Araç: Mitsubishi ASX
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: 0+
akif06eren yazdı:
Bence senede 15 binin altında yol yapan için asx de lpg ye 30 bin altında yol giden içinde dizele gerek yok

Yukarıdaki yoruma katılıyorum. Önceki aracımın eski olmasını ve benim de otomobilden pek de anlamadığımı dikkate almadan, sırf arkadaşların sözüyle LPG taktırdım. Bir kaç kuruş kar yapana kadar bir sürü arıza çıkarttırdım. Üstelik ben daha hiç yılda 12.000 km'yi geçmedim. ASX ile de geçeceğimi düşünmüyorum. O yüzden ASX'imi 0 alırken dizel hiç düşünmedim. Aradaki fiyat farkını kapatana kadar bir 10 yıl geçmesi gerekir herhalde diye düşündüm. Buna da LPG taktırmayı düşünmüyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016 01:25 
Kullanıcı avatarı

Dizel ve benzinli arasındaki farkları sıralamak gerekirse : Dizelin çekiş üstünlüğü bariz ve sırf bu bile tercih sebebi yapar, LPG olmayacaksa dizel her durumda ekonomik ancak yılda 20.000 km altı yol yapacak birisi için benzinli olan makul. 2015 modellerin hepsinde (benzinli ve dizel) aynımı bilmiyorum ama ses yalıtımı çok iyileştirilmiş durumda ancak 18" jantlar ve uyumlu lastik konusu çok önemli

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016 02:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdem
Araç: Asx intense 2014
Meslek: Mühendis
Kan grubu: 0+
akif06eren yazdı:
Birde daha motor soğuk iken 3-4 km evden işe giden sonrada yine soğuk motor la aynı yolda işten eve dönen bir kişininde bu değerleri görmesi hayal olur

Ben tam da bu dediğinizi günde en az iki bazen de onlarca kez yapıyorum. Bunun dışında da yoğun İstanbul trafiğindeyim. Lpg tüketim ortalama 100 km'de 9,5 lt. Ayrıca 18bin km sonra 50küsür lt benzin alarak depoyu doldurdum. Dizeli soğuk havalarda dakikalarca ısıtıp öyle yola çıkmanız gerekir ki benzin kısa mesafeli yolculukları sık olan sürücüler için daha avantajlı. Bu arada Asx'le ilk yılında 24bin km yapmışım. Şu anda 26bindeyim. Aracım yakıt dahil tüm amortismanlarıyla dizelden totalde daha ekonomik olmasına rağmen sırf sürüş keyfi için dizeli tercih ederdim. Tabi artık tren kaçtı. Dizel Asx bana zamanlama olarak yetişemedi, şimdi de ben dizel Asx'e nakten yetişemem:-S

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016 09:19 
Kullanıcı avatarı

Dizeli dakikalarca çalıştırmaya gerek yok sanırım, 1 dakika çalışırken 1 dakika stop ederken rölantide beklemek yeterli diye biliyorum...
Tork çok zevkli bir olay ama yakıtı düşünmezsen benzinlide dizelden aşağı kalmaz güç anlamında, yakıt arttığı için insan basamıyor :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2016 15:53 
Kullanıcı avatarı

Her ikisinide kullanmış birisi olarak size çok net şunu söyleyebilirim; benzinli ASX'ten performans bekliyorsanız yakıtına katlanacaksınız veya LPG ile kullanacaksınız başka yolu yok, ancak buna rağmen aracın tork değerleri vasat kalacaktır. Dizel ASX performans beklentinizi hayli karşılayacaktır ve ne kadar seri kullanırsanız kullanın yakıt değerleri sizi üzmeyecektir ama son hız konusunda size hiçbir avantajı olmayacaktır. Daha öncede bahsettiğim gibi dizel motora rağmen motor sesi,yol sesi,teker sesi yok sadece biraz rüzgar sesi var hepsi o; ancak bu durum 2015 model bütün ASX'ler için (dizel ve benzinli) geçerlimidir bilemiyorum

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: