Zaman: 19 May 2024 21:15

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: routine maintenance required
MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2016 15:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: seyit
Araç: mitsubishi asx
Meslek: memur
Başlığın türkçesi...rutin bakım gerekli....bu uyari neden gelir asxciler...normalde yağ filtreler değişti...şuna bagliyorum..arabayi bakima soktuktan sonra sanırım makineye baglanip sildirilmesi gerekiyor uyarinin...bende onu yapmadim...yani siradan bi yerde yaptirdim...ayrica farkli bir sorumda şu..koyduğunuz yağın kalınlığı inceligi nedir..sizler kac koyuyorsunuz..sanirim benimki 5/30...şimdiden teşekkürler...güzel günler dilerim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2016 20:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Aynen dediğiniz gibi olmuş o yazı için aracin ecu su bilgisayara bağlanarak ayarlanması lazım. Bildiğim kadarıyla belli bir süre sonra kendi kalkması gerek.
Yağ olarak LPG yoksa 5 W 30 sentetik yağ iyidir ancak LPG varsa 10 W 40 olmalı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2016 20:47 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Sizin de yazdığınız gibi bakım sayacı servis dışında ayarlanmadığından ay yada kilometre dolduğu için rutin bakım uyarısı ekrana geliyor. Bende de babamın vefatı sürecinde bakım zamanı gelmiş ancak cenazemiz nedeniyle yaklaşık bir hafta ve 2000 km kadar sonra yaptırabilmiştim bakımı. Uyarı çıkmaya başladıktan 4 gün sonra araç kendiliğinden bakım zamanını 3 ay, bakım kilometresini de 7 bin km ileri attı ve uyarı çıkmamaya başladı. Şuan bakım sayacında kalan zaman 3 ay, bakım kilometresine ise 6 bin km kadar mesafe gösteriyor. Yağ konusunda zaten uygun olan yağ 5-30 dur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016 11:28 
Kullanıcı avatarı

öncelikle cevaplarınız için teşekkürler...akif beye bir sorum olcak...ben aracı aldığımda lpg yoktu alır almaz da yağını filtreleri değiştirdim..bir hafta sonrada lpg taktırdım...yalnız önceki yağ 5/30 idi..sizin yazınıza göre 10/40 koymalıydım..peki bunun sizce bir zararı olurmu..artık bundan sonrası için mi yapmalıyım..yani bunun önemi nedir neden lpgli olunca 10/40 koyuyorum ..yakıtla yağın alakasını anlayamadım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016 11:58 
Kullanıcı avatarı

anladığım kadarıyla yağ eksiltir düşüncesiyle yazmışsınız..ama araştırmalarım sonucunda 5/30 iyi dendi ankara şartlarına göre

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016 12:23 
Kullanıcı avatarı

bu yazıyı buldum....deneriz artık....
Kontak acikken ---- olan bakim ekraninda birakip kontagi kapatin, kontak kapaninca ekranda aracin kmsi gozukuyor, kontak kapali kalmaya devam ediyorken, gostergelerin oradaki dugme ile trip a trip b sonrasinda ---- bakim ekranina gelin. Bakim ekraninda iken gostergelerin oradaki dugmeye basili tutun. Ekranda anahtar isareti yanip sonunce birakin. Yanip sonmeye basladiginda bir kere dugmeye basinca ekran clear yazacak artik sifirlanmis oldu...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2016 20:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Normal benzinli için ideal yağ 5W30 lakin LPG olunca haliyle motorun ısı değerleri değişiyor 5W30 ince geliyor yağ yakma diye tabir edilen durum meydana geliyor ve haliyle yağ eksilmesi oluyor diyor LPG kullananlar.
Bu nedenle 10 w40 yağı tavsiye ediyorlar konu ile ilgili aşağıdaki linke bakabilirsiniz bu arada 5 W 40 da olabilir
Ancak illede yağ eksilmesi olacak diye kesin bir durum yok gibi
Sonucta sizde yağı yeni degistirmissiniz bir sorun olmaz gib en fazla biraz yag eksiltir ya da eksiltme olmaz artık tecrübe etmiş olursunuz :D

viewtopic.php?f=42&t=11103

Diğer servis hatırlatma olayı için aşağıdaki linkten yeni asx kullanım kılavuzu nu indirin ve bölüm 5 de sayfa 17-18 e bakın
http://www.mitsubishi-motors.com.tr/e-dokuman/

En son akif06eren tarafından 18 Nis 2016 20:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2016 19:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
10/40 bizim araçlarımız için kalın bir yağ özellikle 5/30 ve 5/40 önerilir sebebi sentetik yağ olduğu içindir.10/40 yağlar sentetik değildir.Daha çok 2008 öncesi motorlarda kullanılır.Euro 4 motorlardan sonra araçlarda 10/40 önerilmez ama km yüksek ve araç yağ yakmaya başlamışsa o zaman kullanılabilir.Bakım aralığı ve araç kullanımı vites değiştirme oranları yağın yanma zamanını çok etkiler.Kendi aracımda da 5/30 kullanmaktayım.Özellikle ASX'e 10/40 koyan bir ustanın yanında iseniz hemen orayı terk edin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Nis 2016 23:08 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Kesinlikle katılıyorum. Hem periyodik bakımları yaptırdığım Bosch Car Servisteki ustam hemde lpg montajını yapan ustam 5/30 öneriyorlar ki, temsanın da önerisi 5/30 dur.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: