Zaman: 16 Haz 2024 07:15

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2012 10:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yener
Araç: Hanci
Meslek: Emniyet mensubu
Kan grubu: O
Soguk havada ilk calistirmada hemen hareket araca zarar verirmi yoksa biraz araci isitmalimiyiz bundan once vw vardi kullanim kilavuzunda isitmadan hemen hareket edebilirsiniz yaziyordu ama asx kilavuzunda boyle bir konu yok tecrubeli arkadaslar yazarsa sevinirim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2012 12:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Aytaç Bingöl
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6 A/T
Meslek: Mercedes Benz TURK
Kan grubu: 0RH+
benim arabanın kullanım kılavuzundada çalıştırıp hemen gidiniz bu size yakıt tasarrufu sağlar yazıyor.

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2012 01:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Ben önceden bu konuda çok pimpirikliydim de, şimdi hiç takmıyorum kafaya... Kontağı açıyorum, motor ışığını sönünce marş yapıp devam ediyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2012 09:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 1990 Lancer Special Edition :)
Meslek: Biomedikal
Valla ben yaz kış en az bi 30 saniye kadar beklerim :)

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=37&t=2405

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 17:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gültekin Altan
Araç: ASX
Meslek: SMMM
Kan grubu: A+
Aracı kısa mesafe yani 10 km nin altında kullanacaksanız ve hava -10 derecden soğuksa mutlaka ısıtılmalı. Hatta gidilen yolda yeterince yavaş olunup 10-15 dakika harcanmalı. Geçen soğuklarda uşak ve çivril de kısa mesafe giden ve havnın -15 şin altında olduğu zamanda iki lancerın egzos içi oluşan buhar donduğundan araçlar çalışmamış. Çalıştırmak için egzosun sökülüp ısıtılıp donmanın giderilmesi gerekmiş ve 3-4 saat sürmüş bilgilerinize... Asx lerde de aynı motor olduğu düşünülürse...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 22:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Walla normalde vedat gibi yaparim da arac kar altindaysa 2-3 dk calistiririm ben de karlari buzlari temizlerim o esnada zaten hem motor isinir hem de camdaki bugu cozunur felan.

Gecen gun besiktasta islek bir caddede yolda on cam haric tamamen karla kapli merso jip gordum. Be insan bari on yan camlari aynayi stoplari felan temizlersin yok adamin yanlari ve arkayi gorus sifir nasi bir cesaretle cikiyor anlam veremiyorum. Mallik parayla degil yani :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2012 00:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mehmet
Araç: ASX 1.8 dizel
Meslek: IT
Motor icin yaklasik 1 dakika yeterlidir. Bu seredde silindir yuzeyleri isinir ve motor yeterince yaglanir. Bunu yapmadan yapilan kalkislarda silindir yuzeylerinin cizilmesi ve asinmasi daha fazla olacaktir. 2 dakikadan fazla motoru calistirmanin yarari yoktur ve aksine bos yere yakit tuketimine, cevre kirliligine sebep olur ve aracin isinmasi gereken diger kisimlari isinmaz. Bir cok insan motoru uzunca sure isitir ve sonrada hareket eder ve araca yuklenir. Aslinda bu cok yanlis bir davranistir cunku aracin diger hareketli aksamlari daha iyice yaglanmadigi ve isinmadigi icin asinma daha fazla olacaktir. En fazla iki dakika isitip (Bu da cok soguk havalar icin gecerlidir) sonra sakin sakin, 3 bin ya da 4 bin deviri gecmeden araba, 2 dakika surulmeli ki bu sekilde sanziman ve diger hareketli aksamlar yaglansin ve isinsin. Bundan sonra normal suruse gecilebilir. Burada unutulmamasi gereken sey arabanin en fazla zarari ve asinmayi motorun sogukken calistirildigi anda yasamasidir. Bunun nedeni de motor yaginin tamamen ust kisimlardan alt kisma akmasi ve motorun ust kisimlarinin ilk soguk calistirma aninda yeterince yaglanmis olmasidir. Bu yuzden motor calistiktan sonra vistesi bosa alip ayagi debriyajdan kaldirip motoru en az 30 saniye ve en cok 2 dakika isitmak oldukca yararlidir. Bir de 7000KM civari yag ve yag filtresinin degistirilmesi motorun omrunun uzamasini sagliyacak ve performansini koruyacaktir.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: