Zaman: 26 Nis 2024 02:28

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: lastik seçimi yardım
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2010 18:12 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Doğan Bey açıklamalarınız için teşekkürler. Sizler bilgili ve bilinçli kullanıcılar olarak kendinize uygun alternatifleri bilebiliyorsunuz. Sayenizde ben de bir şeyler ediniyorum. Ben biraz kuralcıyım sanırım. Araba sahipliği konusunda da fazla bir geçmişim olmayınca, usta sorun olur deyince o artık benim için uyulması gereken bir zorunluluk oluyor. Lastiği servis dışında herhangi bir yerden alma şansı da olduğu için ustanın bu işten bir çıkarı olmadığını düşünüyorum. Öğrendiklerimizi bir birimizle paylaşıp, seçimi kişinin kendisine bırakmak bence de en akıllıca yol olur. Bu amaçla servis bana 205-45-16 fiyatlarını verirse ben de burada paylaşacağım. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2010 19:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Doğan kardeşim bilgiler için teşekkür ederiz.
zaten colt lara baktığınız zaman aynı ebatlarda ortalama aynı ağırlıkta 3 farklı modelinde 3 farklı lastik kullanmış.
1.3 invite
1.5 instyle
1.5 did
araç aynı araç fakat lastik ebatları farklı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 22:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Arkadaşlar kış lastiği kullananlarınız var mı? Varsa ne marka ve ölçüde..

Bu aralar Good Year Ultra Grip 7'ye kafayı taktım. Eşim Bolu'lu ve geçen kış bir sabah uyandığımızda yerde 4cm kar vardı.. Yollar dolacak diye apar topar Toyo Proxes'larla yola çıkmıştık. Şükür ne kayma yaptı ne birşey.. Ancak çok zevkliydi karda gitmek..

Bu sene diyorum aynı korku olmadan acep kış lastiği mi alsam.. Oldum mu da güzeli olsun. Tanesi 180TL'den buldum biryerde ama ölçü 195-55-16.. Acaba bu lastik sürter mi bilmiyorum.. 190-55-16 Lassa Snoways Era var o da 190TL..

Bir yandan diyorum çok para.. gerekirse geçen sene İstanbul'a otobüsle gittiğim gibi yine otobüsle gidiveririm. Diğer yandan arabayı kapının önünde bırakıp gitmek de bi acayip geliyo.. Üstelik karda araç kullanmak inanılmaz zevkli..

Pff.. Karar veremiyorum.

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 23:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Kan grubu: ARh+
SynTheSizer yazdı:

Bu aralar Good Year Ultra Grip 7'ye kafayı taktım. Eşim Bolu'lu ve geçen kış bir sabah uyandığımızda yerde 4cm kar vardı.. Yollar dolacak diye apar topar Toyo Proxes'larla yola çıkmıştık. Şükür ne kayma yaptı ne birşey.. Ancak çok zevkliydi karda gitmek..

Bu sene diyorum aynı korku olmadan acep kış lastiği mi alsam.. Oldum mu da güzeli olsun. Tanesi 180TL'den buldum biryerde ama ölçü 195-55-16.. Acaba bu lastik sürter mi bilmiyorum.. 190-55-16 Lassa Snoways Era var o da 190TL..

Bir yandan diyorum çok para.. gerekirse geçen sene İstanbul'a otobüsle gittiğim gibi yine otobüsle gidiveririm. Diğer yandan arabayı kapının önünde bırakıp gitmek de bi acayip geliyo.. Üstelik karda araç kullanmak inanılmaz zevkli..

Pff.. Karar veremiyorum.

Evin altına bi COLT daha sığdırırım sanırım.Gönder bana hocam :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 23:28 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Kesinlikle Continental tavsiye ederim.
Avcılar E5 üzerinde A.S.M. Lastik var.
En uygun fiyatı ve en güzel hizmeti orada buldum.
Bülent Bey var orada, sitemizden vs epeyce bahsettim.
Ben bahsetmeden önce, zaten sanatını hissettirmişti, bilginiz olsun.
Eğer adımı söylerseniz, işinize muhakkak yarar.
LAstiği uygun aldığımın yanısıra hem çok güzel hizmet aldım, hem de nitrojen, sibop değişimi, kampana ve kaliper boyama, battaniye ve ücretsiz yol yardımı gibi bir dolu opsiyonumuz da oldu :)
Continental nasıl derseniz. Yumuşak, sessiz ve yağışlı havada fren mesafesi çok çok iyi.
Zaten ıslak zeminde en kısa frenaj mesafesi Continental' deymiş.
Ben de tavsiye üzerine aldım... Çok da memnunum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 23:35 
Kullanıcı avatarı

::ZaFeR:: yazdı:
SynTheSizer yazdı:

Pff.. Karar veremiyorum.

Muhahaha :D Yanlız benim jantlara zencir takılmiyör.. Sizin oralarda kar varsa.. KApının önüne değil anca yolun kenarına çekersin..

Valla Sakarya'nın doğusuna batısına heryerine yağdı, merkezde tık yok.. Çocuk gibi gece kalkıp camdan bakıyorum kar mı yağıyor diye :D

@akerimoğlu

Yarın bir arayayım senin adını verip.. İstanbul olursa daa iyi.. çıkanları da annemlere bırakırım.. tşkür.. Bu arada GDI'ın resimlerini paylaştık mı.. Ben göremedim :D

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 23:46 

SynTheSizer yazdı:
::ZaFeR:: yazdı:
SynTheSizer yazdı:

Pff.. Karar veremiyorum.

Muhahaha :D Yanlız benim jantlara zencir takılmiyör.. Sizin oralarda kar varsa.. KApının önüne değil anca yolun kenarına çekersin..

Valla Sakarya'nın doğusuna batısına heryerine yağdı, merkezde tık yok.. Çocuk gibi gece kalkıp camdan bakıyorum kar mı yağıyor diye :D

@akerimoğlu

Yarın bir arayayım senin adını verip.. İstanbul olursa daa iyi.. çıkanları da annemlere bırakırım.. tşkür.. Bu arada GDI'ın resimlerini paylaştık mı.. Ben göremedim :D

Doğan' ım sorma yahu, telefonumun kamera menüsü arızalandı. Hiç resim çekemedim.
Tüm döşemeler filan da değişti, mis gibi oldu vallahi :)
Ben sana direkt olarak İbrahim Bey' in numarasını vereyim.
Siyah Mitsubishi Carisma arabası Olan Ali diye hatırlatmada bulunursan, hemencecik hatırlayacaktır.
Fiyat konusunda ben epey bi yordum Usta' mızı.
Sana referans olması açısından söyleyeyim,
Liste fiyatı 165 TL idi, ben 125 TL' ye aldım.
Yukarıda yazdığım opsiyonları ise severek ve isteyerek yaptılar.

A.S.M. Lastik
Denizköşkler Mah. Eski Londra Asfaltı Kınalı Sk. No: 7/1 Avcılar (Metrobüs İETT Kampı durağından 250m yukarıda, yanyol üzerinde, Yenibosna istikametine doğru giderken hemen sağda)
İbrahim BESİN
0212 591 38 19
0212 593 20 74

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 23:54 

Doğan' ım şu adresten senin lastik ebadını girerek markayı Continental seçiver.
Lastik tedarikçisi olarak ASM lastik görünüyor mu bakıver.
Tabi fiyat konusunda da fikrin olmuş olur.
ASM Lastik' in iki tane yeri varmış. Biri bahsettiğim şube, diğeri Firuzköy' de Merkez.
Tabi sen illa ki İbrahim Bey' i ara derim. Yani şube olan yeri.
Link aşağıda,
http://www.lastikturk.com/lastik-fiyatl ... pa-10.html

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 00:49 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:

Pff.. Karar veremiyorum.

Dostum hiç düşünme tak kışlıkları insan kendini güvende hissediyor :good:
hemde yazlık kışlık diye değiştirirsen ikiside eskimez.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 14:01 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Kan grubu: ARh+
Doğan hocam Kaynarca'da da durum aynı.Gram kar yok şu an :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2010 23:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: Çağrı
Araç: Colt 1.3 AMT
Kan grubu: B+
Selamlar. Uzun bir araştırmadan sonra Toyo Proxes 4'te karar kıldım ben. Çevremdeki önyargılı insanlar biraz burun kıvırdılar gerçi hehe. Varsa yoksa Michelin, Bridgestone, Goodyear vs. Neyse 2 gün önce önlere 2 adet taktırdım. Arkalarda yarı ömrünü tamamlamış Contiental Premium Contact'lar var. Şu haliyle hiç bir sorun yaşamıyorum, gayet memnunum. Dünkü hafif kar yağışında bile, deli cesaretiyle girdiğim hızlı virajlarda bile en ufak bir sapma, kayma yaşamadım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2010 23:10 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun.
ama yinede deli cesareti ile yanlış işler yapmayın.
en iyi lastik bile olsa sonuçta 4 lastik üzerinde gidiyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2010 23:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Çağrı
Araç: Colt 1.3 AMT
Kan grubu: B+
toşu yazdı:
Hayırlı olsun.
ama yinede deli cesareti ile yanlış işler yapmayın.
en iyi lastik bile olsa sonuçta 4 lastik üzerinde gidiyoruz.

Haklsınız. Genelde sakin ve bilinçli bir sürüş tarzına sahipimdir. Ancak aracı yeni almamın heycanı ile olsa gerek biraz agresif kullandım sanırım. Yorumunuz için teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2010 00:08 
Kullanıcı avatarı

collapse yazdı:
Selamlar. Uzun bir araştırmadan sonra Toyo Proxes 4'te karar kıldım ben. Çevremdeki önyargılı insanlar biraz burun kıvırdılar gerçi hehe. Varsa yoksa Michelin, Bridgestone, Goodyear vs. Neyse 2 gün önce önlere 2 adet taktırdım. Arkalarda yarı ömrünü tamamlamış Contiental Premium Contact'lar var. Şu haliyle hiç bir sorun yaşamıyorum, gayet memnunum. Dünkü hafif kar yağışında bile, deli cesaretiyle girdiğim hızlı virajlarda bile en ufak bir sapma, kayma yaşamadım.

Eğer aracın üzerinde gelenler ise ben olsam arkaları yedeğe ayırır, 4 adet proxes alırdım. Çünkü Proxes M+S logolu, silicalı sırt desene sahip V şekilli bir lastik. Premium Contact'lar ise yaz lastiği sanırım. Önlere göre karakteristiği çok farklı olur. Yerinizde olsam özellikle karlı zamanda ve ön/arka tutunma farklarından dolayı dikkatli sürerdim. ÜStelik Proxes'lar ilk kilometrelerinde çok çok iyi tutunuyor karda..

Geçen sene Bolu'dan kar güreme aracının peşindeydim. Otobanda henüz tuzlanmamış karda 80'e kadar çıkabilmiştim. Ancak bu sene öyle olacağını sanmıyorum.

Ben 195*50*16'ları ilk 130'lu bir fiyata daha sonra teklileri alırken 150'den almıştım.. Genelde de 6-8 taksit yaptırdım.

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 18:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: 2008 1.3 Colt
Kan grubu: A(-)
Merhabalar,
Yeni bir Colt kullanıcısıyım, (Colt yeni değil, kullanıcısı yeni) :D
Lastiklerimi değiştirmek istiyorum.

Araç lastik ebatları 195*50*15 , miclehin exsalto için 130 TL, Bristone er300 için 140 TL fiyat aldım.

Michelin in yumuşak lastik, 50 yanaklı lastik İstanbul'da ne kadar gider?

Bristone er300 son birkaç yılda en iyi lastik seçildi diye biliyorum. Türkiye yollarına göre yapıldığından dolayı biraz sert lastik. Kalkışlarda biraz pati çekebiliyor. Colt'un aerodinamik yapısı zaten kalkışlarda (özellikle yokuş yukarı ) pati çekmeye çok müsait. Üstüne bide olursa sert lastik kullanırsak nasıl olur acaba ?
Bu lastikleri kullanan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlar ise memnun olurum. :)

Saygılarımla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 18:31 
Kullanıcı avatarı

Dostum bu ölçülerde aldıysan fiyatları gayet uygun.
Michelin gayet yumuşak hamurludur ve konforludur yol sesini biraz daha az içeri alır.

Brigstone biraz daha ser hamur olduğu için micheline oranla yol sesini biraz daha çok içeri alır ama çok daha uzun ömürlüdür.

sonuçta ikiside iyi lastik ama karar sizin uzun ömürmü yoksa biraz daha konformu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ara 2010 19:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: 2008 1.3 Colt
Kan grubu: A(-)
Toşu,
hızlı cevap için teşekkürler.
Sanırım konforu seçeceğim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Ara 2010 01:58 
Kullanıcı avatarı

hayai yazdı:
Toşu,
hızlı cevap için teşekkürler.
Sanırım konforu seçeceğim.

Colt zaten sert bir araç olduğu için lastikte sert olunca bazen çekilmez oluyor.
Bende yumuşak hamurlu bir lastik tercih etmenizi öneririm.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010 11:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: Peugeot 206
Kan grubu: 0rh+
Merhabalar;

Kendi aracımın lastiklerini daha yeni değiştirdim.Öncelikle lastikçilerin yönlendirmeleriyle hareket etmemeni öneriyorum çünkü ticari düşündükleri için kar marjı en yüksek olanı satmaya çalışacaklardır.Ayrıca lastiğin iyi veya kötü olması ile ilgili biz son kullanıcılardan çok daha bilgili olduklarını zannetmiyorum sonuç olarak onlarda son kullanıcı.Lastiği kullanıp profesyonel anlamda test edip kanaat getirebilecek bir durumları sözkonusu değil diye düşünmekteyim.Bence bir lastiğin ne kadar iyi olduğu tarafsız kurumlar tarafından yapılan, konunun uzmanlarının katıldığı testlerle belirlenebilir.Lastikçinin demesiyle mi lastik alırsınız yoksa bağımsız kuruluşların muadili lastik modelleri arasında, 11 test kriteriyle test etmiş oldukları lastiklerin sonuçlarını görerek mi lastik alırsınız.Örnek olarak aklıma ilk gelen ADAC (alman otomobil kulübü).Ben lastiklerimi alırken bu kuruluşun yaptığı test sonuclarında muadili markalar arasında 11 kriterin 8'inde birincilik almış olan marka ve modeli tercih ettim.Gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Bide şunu unutmamak lazım.Lastik konusunda markaya değil modele bakılmalı.Örnek vermek gerekirse pirelli veya toyo veya kumho,vs. gibi lastik markalarına markalar bazında kötü diyemeyiz ancak model bazında değerlendirme yapılabilir.Çünkü bir markanın birçok modeli vasat ama tek bir modeli çok üstün olabiliyor.Mesela Pirellinin P2500,P3000,P6000 serisi lastikleri genel değerlendirmelerde testlerde vasat ve orta derecelerde değerlendiriliyor.Ancak cinturato serisi testlerde genelde birinci olmuş.Şimdi gidip Pirelli kötü lastik diyemeyiz.Aynı şekilde Kumhonun diğer lastiklerinin testlerini çok incelemedim ancak KH17 Solus model lastikleri şiddetle tavsiye edilir olarak geçiyor değerlendirme sonuçlarında.Bu yüzden Markaya değil modele yönelin derim.Ayrıca avrupada yapılan birçok testlerde Türkiyede çok iyi diye bilinen birçok lastik marka ve modellerinin vasat veya orta olarak değerlendirildiğini görebilirsiniz(Yol standartları bizden oldukça yuksek olmasına rağmen).

http://en.wikipedia.org/wiki/ADAC

http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... fault.aspx

sitenin ingilizcesi yok. ebat seçerek yıl bazında değerlendirme tablolarına bakabilirsiniz.

En son cihantavuz tarafından 30 Ara 2010 11:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Ara 2010 11:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: FATİH
Araç: COLT 1.5 AMT brcli
Meslek: muallim
Kan grubu: B +
cihantavuz yazdı:
Merhabalar;

Kendi aracımın lastiklerini daha yeni değiştirdim.Öncelikle lastikçilerin yönlendirmeleriyle hareket etmemeni öneriyorum çünkü ticari düşündükleri için kar marjı en yüksek olanı satmaya çalışacaklardır.Ayrıca lastiğin iyi veya kötü olması ile ilgili biz son kullanıcılardan çok daha bilgili olduklarını zannetmiyorum sonuç olarak onlarda son kullanıcı.Lastiği kullanıp profesyonel anlamda test edip kanaat getirebilecek bir durumları sözkonusu değil diye düşünmekteyim.Bence bir lastiğin ne kadar iyi olduğu tarafsız kurumlar tarafından yapılan, konunun uzmanlarının katıldığı testlerle belirlenebilir.Lastikçinin demesiyle mi lastik alırsınız yoksa bağımsız kuruluşların muadili lastik modelleri arasında, 11 test kriteriyle test etmiş oldukları lastiklerin sonuçlarını görerek mi lastik alırsınız.Örnek olarak aklıma ilk gelen ADAC (alman otomobil kulübü).Ben lastiklerimi alırken bu kuruluşun yaptığı test sonuclarında muadili markalar arasında 11 kriterin 8'inde birincilik almış olan marka ve modeli tercih ettim.Gönül rahatlığıyla kullanıyorum. Bide şunu unutmamak lazım.Lastik konusunda markaya değil modele bakılmalı.Örnek vermek gerekirse pirelli veya toyo veya kumho'ya marka bazında kötü diyemeyiz ancak model bazında değerlendirme yapılabilir.Çünkü bir markanın birçok modeli vasat ama tek bir modeli çok üstün olabiliyor.Mesela Pirellinin P2500,P3000,P6000 serisi lastikleri genelde testlerde vasat ve orta derecelerde değerlendiriliyor.Ancak cinturato serisi testlerde genelde birinci oluyor.Şimdi gidip Pirelli kötü lastik diyemeyiz.Aynı şekilde Kumhonun diğer lastiklerinin testlerini çok incelemedim ancak KH15 Solus model lastikleri şiddetle tavsiye edilir olarak geçiyor.Bu yüzden Markaya değil modele yönelin derim.Ayrıca avrupada yapılan birçok testlerde Türkiyede çok iyi diye bilinen birçok lastik marka ve modellerinin vasat olarak değerlendirildiğini görebilirsiniz(Yol standartları bizden oldukça yuksek olmasına rağmen).

bu araştırmalar çok aydınlatıcı kesinlikle
lütfen bilgi alınabileçek link verir misinz

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 24  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye