Zaman: 27 Nis 2024 11:06

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: lastik seçimi yardım
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2010 17:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Mert bey hoşgeldiniz.
öncelikle kendinizi tanıtın kısmına kendinizi tanıtırsanız iyi olur.

bendede 2006 colt invite var ve orjinal lastik ölçüleri 195-50-15
her ne sebeple olursa olsun fabrika verilerinin dışına çıkılmasına karşıyım.
lastik alacaksanız mutlaka orjinal ölçülerde alın derim.
3 kuruş tasarruf yapmak için güvenliğinizi tehlikeye atmayın.

175-65-15 colt un hiçbir modelinde yok diye biliyorum.
dizellerin ölçüsüne benziyor faka dizellerdede 14 jant olması lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2010 17:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mert Akdurak
Araç: Colt 1.3 Invite MT
Meslek: Sanat Yönetmeni
Kan grubu: ARH+
Selamlar Toşu,
İlgili bölümü birazdan bulurum ve kendimi tanıtan sayfayı hemen oluşturayım. Forum kültürü konusunda çok bilgim yok, hemen hemen hiç bir forumda yazı yazmışlığımda olmadığı için acemiliğimi hoşgörün lütfen.

Ben de Colt geldiği zaman üzerinde 175 lik lastik olmadığını hatırlıyor gibiyim. Şu anda da dediğim gibi 195 lik ler var. 185 geçmek mantıklı bir karar olur mu acaba? Ve hangi marka hangi ölçüler sorumu yenilemek isterim.

Hızlı cevabınız için teşekkürler.
Başka fikri olan arkadaşlarımız yok mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2010 17:50 
Kullanıcı avatarı

Rica ederiz
kendinizi tanıtmanızı istememizin sebebi kendinizi siteye daha çok ait hissetmenizi istememiz.

ve sohbet ettiğimiz kişiyi daha iyi tanımak istememizdir.

forum sitelerinde anlık ileti almak pek mümkün olmayabiliyor herkes sürekli online olamayabiliyor bir soru sorarsınız ve üyeler girdikçe cevap yazarlar bazen birkaç günde ancak sonuç alınabilir.
bu yüzden forumun daimi üyesi olmak ve sürekli takip etmek gereklidir.

Ayrıca eski konuları okuyarakta bilgi sahibi olunması daha mantıklıdı.

ayrıca 185 e geçmenin neden daha mantıklı olduğunu düşündünüz aceba.
185e geçerseniz lastiğin asfalta değen kısmını azaltmış olursunuz ve buda yol tutuşunu olumsuz etkiler.

Mitsubishi gibi ciddi markalar araçlara lastik takarken gerekli araştırmayı testleri yaparak karar veriyorlar.
tekrar söylemek isterim tercihinizi her zaman orjinal ölçülerden yana kullanmanızı öneririm.

Saygılar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2010 20:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Mert Bey foruma hoşgeldiniz.

Colt için toşu'nun da dediği gibi 175/65/15 diye bir ölçü yok.. Açıkçası bu ölçülerdeki bir lastikle Colt'ta güvenli bir sürüş zor olur.. Dizellerde ve informlardaki ölçü 175/65/14 sanırım.. siz de bu ölçüye geçebilirsiniz ancak 14inç jant bulmak sizin için kulağa nasıl gelir bilemem..

15 ve 16 inç için en güzel ölçü 195/50..

Marka olarak Toyo, Kumho, Hankook gibi markalar fiyat/performans olarak iyidir. Michelin/Bridgestone/Good Year/Lassa gibi markaların bizim ölçülerdeki lastikleri nispeten pahalı.. Hele ki yarılma- balon tehlikesi olan yerlerde insanın içi hiç rahat etmiyor..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2010 22:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: evren
Araç: colt czt
Meslek: öğretmen
ebatların şonundaki harfler hız ile alakalı galiba
tam olarak bilmiyorum ama mişal H max:170km W max:200km hız gibi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 02:16 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bi el atın gözünüzü sevim.
işin içinden çıkamıyorum.
yarın lastikciye gidicem.
bildiğiniz gibi toyo proxes almaya karar vermiştim ama aceba kış lastiğimi alsam diye karar veremiyorum.
şuan kullandığım lastikler 2005 üretimi aslında lastikten yana bi sorunum yok 20.000 km dir kullanıyorum ne bir kızaklama ne patinaj hiç sorun çıkarmıyor ama 5 yıllık lastik olduğu için psikolojik olarak rahat değilim.
lastik dişleride sağlam gibi görünüyor ama 5 yıllık lastik artık çok sertleşmiştir, yazın memnun olsamda kışa bunlarla girmek tehlikeli olabilir.
toyo proxes alırsam kışıda yazıda onlarla geçiricem
kış lastiği alırsam yaza girerken tekrar eskileri takıcam (sonuçta yaz mevsiminde sorun yaşamadım)
hergün eşimle beraber işe gidip geliyoruz yağmur var kar var gizli don olabilir.
kışın vakkumlu kış lastiği kullanılmasından yanayım.
normal lastik alırsam daha yepyeni olduğu için bu kış rahat edermiyim aceba.
siz olsanız ne yapardınız?
el birliği işe çözelim şu işi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 10:34 
Kullanıcı avatarı

Selamlar arkadaşlar,
O zaman son karar olarak kumho yada toyo marka 195/50/15 ölçülerinde lastik bulmaya çalışacağım. Fiyatları alırım. Burdan sizlerle de paylaşırım böylece lastik alacak arkdaşlarımız içinde yardımcı olmuş olurum. Lastik ile ilgili görüşlerimi de yine burdan belirtirim.

Yardım eden herkese teşekkürler.
İyi günler dilerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 10:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: FATİH
Araç: COLT 1.5 AMT brcli
Meslek: muallim
Kan grubu: B +
ben daha yeni 205/50/16 kumho aldım 125 tl tanesi ve meğmnunum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 19:49 
Kullanıcı avatarı

Tekrar merhabalar,
Bugün Toyu 195/50/15 lastik aldım tanesi 125 tl ye buldum. Üzerinde 0710 yazıyordu. Yani sanırım yeni üretim lastikler. Otobanda 100 km kdr yol geldim. Eski lastiklerime nazaran çok çok iyi yol tuttuklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Belki her yeni lastik bu kadar etkili olacaktır bilemiyorum. Ama fiyat ve performans olarak bakıldığında tüm Colt kullanan arkadaşlarımıza tavsiye ediyorum. İlerleyen KMlerde bir sorunu olursa yine bu sayfadan sizlerle paylaşırım.

Teşekkürler.

Mert Akdurak
Sanat Yönetmeni
www.reklam-fabrikasi.com

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:36 
Kullanıcı avatarı

Yeni lastik alan arkadaşlara hayırlı olsun diyelim. Fiyatlar da çok iyi..

@Toşu
Eğer bütçen sorun olmazsa ucuz yollu da olsa kış lastiği al, yazın başka lastik bakarsın.. Kış lastiklerinde tutunmayı sağlayan asıl etken yapıldığı madde.. Silica denen maddeden yapıldığı için 7 derecenin altında lastik sertleşmiyor ve vakumlu diye tabir edilen ince çizikler ile yola yapışıyor..

Toyo 4 mevsim ve M+S logolu bir lastik.. Mud +Snow.. yani çamur ve karda da kullanılabilinir.. Ancak silica maddesi sadece yüzeyde var ve bir kış lastiği gibi buzda da güvenli sürüş sağlamaz. Ben karda kullandım.. Çok dik olmayan yokuş çıktım, yokuş indim.. Sulu karda gezdim.. Bolu'da bir sabah yerde 20 cm karla uyandım ve kar güreme aracının peşinde Sakarya'ya geri döndüm.. Ama mecburiyetten yaptım bunu ve lastiklerin de yeni olması sebebiyle belki de hiç kayma yaşamadım.. Hatta Sakarya'ya ilk kar yağdı.. Bu bahsettiğim meşhur çevre yolunda birçok araç 4 lüleri yakmış sağdan gidiyor (birbirinin izinden) ben denemek için 80km hıza kadar bembeyaz karda gittim.. lapa lapa yağan karda.. Hiç kayma yada kızaklama olmadı.. KArda kullandığım gün sayısı 3-4 gündür..

Demek istediğim Toyo Proxes 4 kesinlikle bir kar lastiği değildir.. Ancak sen de benim gibi 4-5 gün karda gezeceksen.. İşini görür bence.. Ani bir kar fırtınası olsa seni yolda da bırakmaz. Ancak kar yerde 1 hafta kalırsa ve buz olursa yada tipi şeklinde yağan karda şehirler arası yola çıkamazsın.. Bu gibi durumlarda arabayı evde bırakmak gerekir.

Geçen sene mesela ilk yoğun kar yağınca, zincirsiz İstanbul'a araç sokulmayacak dendi.. Ben de otobüsle gidiverdim.. Ama Daha sonra Sakarya'da ve Bolu'da kara yakalandım.. Bir sıkıntı çıkartmadı.. Hatta ilk olarak düz bir yerde karda ani fren yaptım hani nasıl kayıyormu diye.. Zınk diye durdu ve eşim henüz el frenini bağlamadığı için başını cama vuruyordu az kalsın..

Sonuç:
4-5 gün karda gezeceksen Toyo Proxes 4 çünkü daha da yeni olduğu için yol tutuşu bu sene kesinlikle sana yeter.. (buz ve tipi hariç)

KAr yağsa da aracımı bırakamam belki şehir dışına bile gidebilirim diyorsan.. Ucuz yollu bir karlastiği takımı.. Yaza da Allah kerim :D

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 01:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
beyler size babamla olan kış lastikleri hakkındaki konuşmamızı aktarıyorum:

-baba kış lastiği alsam mı? kar düştümü kalkmıyo yerden edirnede.
-kaç paraymış?
-(tam miktarı hatırlamıyorum ama yüklü tutmuştu aldığım fiyat)
-olum manyakmısın.bırak allah aşkına.kar yağdımı bin taksiye aynı paraya denk gelir, hemde sıcak arabaya binmiş olursun :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 02:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: evren
Araç: colt czt
Meslek: öğretmen
hilmi babaların bi bildiği var dinlemek lazım :)

toşu bende kar laştiği var ben de takşam mı takmaşam mı diye düşünüyorum..şonuçta iştanbulda hava pek de zorlayıcı olmuyo..

bence 4 mevşim laştik iştanbul için ideal...iç anadolu olşa al dicem ama bence gerek yok iştanbuldayşan

ille de alıcam derşen ben laştiklerimi şatabilirim...şıfırı ne kadar bilmiyorum ama dunlop winter var 2006 üretim yılı...gıcır gıcır duruyo

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 03:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
vtecmaniaa yazdı:
hilmi babaların bi bildiği var dinlemek lazım :)

toşu bende kar laştiği var ben de takşam mı takmaşam mı diye düşünüyorum..şonuçta iştanbulda hava pek de zorlayıcı olmuyo..

bence 4 mevşim laştik iştanbul için ideal...iç anadolu olşa al dicem ama bence gerek yok iştanbuldayşan

ille de alıcam derşen ben laştiklerimi şatabilirim...şıfırı ne kadar bilmiyorum ama dunlop winter var 2006 üretim yılı...gıcır gıcır duruyo

babamın bildiği varda kışın hiç burada olmadığı için pek kışın sertliğini bilmiyo.geçen sene -16,-18 lere kadar indi sıcaklık.ve buzlanma çok oluyo burada(her köşe başında havuz olduğu için ek bi risk oluyo) açık söyliyeyim forumda benim kadar buz kazıyan yoktur arabasından :P bi ara sprey kullanmaktan sıkılmıştım, her park edişimden sonra cama gazete serer olmuştum :) ha şu açıda var:
şükür bu güne kadar araba kaysada hiç kontrolümden çıkmadı,toparladı kendisini.sabahları biraz adrenalin uykuyu açmaya iyi geliyo :)
mesela bi anım:
sabah kalktım camdan baktım yağmur yağıyo, giydim yağmurluğu çıktım apartmandan merdivende bi tur kaydım.yağmur yağıyo ama hava -2 derece.düşen damla direk donuyo.ağaçlar duvarlar arabalar dahil herşeyin üzeri yaklaşık 2 cm buzdu.neyse spreyle falan çözdüm camı, sorunsuz gittim okula( bi göbekte bi yanlama yaşadım ama :) )ama sağda solda kaza yapmış araçlar vardı.ilk defa otoparkı boş gördüm o gün,herkes arabasını bırakmış gelmiş.görenler delimisin falan dedi,dedim bu japon gidiyo valla sorun yaşamadım diye dalgaya vurdum.akşam öğrendimki o gün edirne içinde 50 küsür kaza olmuş, bizim acile 150 küsür kırık çıkık vakası gelmiş :)

sonuç:karda buzda sorun olmuyo ama yokuşlarda araba kazara vites küçültürse yandınız :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 09:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mesut
Araç: Landili Colt 1.3 İnvite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: aRH+
catalyst yazdı:
toşu yazdı:
Sitemizde synthesizer arkadaşımız Toyo proxes 4 almıştı gayet memnun olduğunu söylüyor bende çok araştırdım en mantıklı tercih gibi görünüyor sanırım bende toyo alıcam.

Adam o arabayla 200 bastigina gore lastiklerinden memnundur heralde yoksa akil isi degil :)

Bu arada yanagi biraz genisletip 195/55/R15 alinsa olmaz mi deneyen var mi ki?

Benim araçtaki o dediğnden galiba 195/55/15R geniş yanaklı performans lastikği, çokk seksiii duruyo yawww :D :D tavsiye ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 13:01 
Kullanıcı avatarı

Evet arkadaşlar dün bütün gün yaptığım araştırmalar sonucu karar verdim. :)
öncelikle şu an üzerindeki lastikleri önümüzdeki yaz kullanayacağımı öğrendim artık çöp olmuş.

4 tane normal lastik ve 2 tane kış lastiği almaya karar verdim.
önce arkaya normal öne kış lastiği takıcam 6 ay sonra önleri değiştiricem.
önler kış lastiği arkalarda yeni olacağı için sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.
kışın kış lastiği kullanılması gerektiğine karar verdim sonuçta ailemizle sürekli seyehat ediyoruz kar yağması şart değil gece biyerden dönerken gizli buzlanma olabilir.

Ayrıca ucuz olsun diye kalitesiz lastik takmak istemiyorum aracı bu aralar satmicam uzun süre kullanıcam gibi görünüyor.
lastiklerin 6 sıda Brigstone olacak heralde ama emin değilim.

kauçuktan çalmadan lastiğin ucuza satılamayacağını söylüyorlar.
kauçuk oranı az olduğu için ilk takınca çok iyi izlenim veriyormuş ama 6 ayda sertleşmeye başlar diyolar.
banada mantıklı geldi.

herşeyin bir fiyatı var araç alırken parasını verip kaliteli alıyoruzda sıra lastiğe gelincemi tasarruf düşünücez.
sonuçta asfaltla öpüşen tek nokta lastik. :)

neyse şimdiki düşüncelerim bunlar ama değişirmi bilmiyorum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Kas 2010 02:15 
Kullanıcı avatarı

Sonunda lastik konusunu sonuçlandırdım ama biraz karışık oldu.
hiç gündemime almadığım bir lastik markası ve hala kendimin bile inanamadığım bir ebatta lastik aldım.

Sabah bağcılardaki bridgestone bayiine gittim.
bridgestone taktırmak niyetindeydim ama lassayı tavsiye ettiler ve daha yumuşak ve daha konforlu olduğunu söylediler.
en sonunda Lassa İmpetus Revo aldım.

arkaya 2 tanesini taktırdım önlere 2 tane çıkma kış lastiği taktık yaza girerken önleride takıcam.

orjinali 195/50/15 ama ben 185/60/15 taktırdım lastiğin yanağını genişletirsem biraz daha konfora etkisi olacağını düşündüm.

sessizlik konusunda şimdilik olumlu not aldı benden ama yol tutuşu hakkında biraz kullandıktan sonra yorum yapıcam
lastik ebatlarıyla oynadığım için şimdilik endişeliyim umarım yol tutuşunu olumsuz etkilemez.

Yıldızlar daki Engin Yılmaz arkadaşımızın asıl uzmanlık alanı rot balansmış
lastikleri aldığım yerin yan tarafındaki rot balanscıyı şu an o işletiyor :)
kendisiyle daha önce tanışmamıştık benim aracın arkasındaki sticker işe yaradı ve tanışmamıza vesile oldu.
lastikleri taktıktan sonra rot ayarı yaptık kendisi mitsubishiyi yakından tanıdığı için çok yardımcı oldu sayesinde kafamdaki onlarca soruyada cevap bulmuş oldum :)

şimdi diceksinizki kardeşim o kadar anlattında fiyat ne kaça taktırdın
malesef fiyat hakkında şimdilik bilgi veremicem versemde reel fiyatlar olmaz.

kalın sağlıcakla...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2010 23:48 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun Toşu.. Fiyat vermediğine göre yine kaptın dimi indirimi :D

Ben de az kalsın ön sol lastikten oluyordum. Dün hanım viraja çok hızlı girdi ve dönemedi, güm sesiyle kaldırıma çıktık. Dedim yarıldı lastik.. Bir baktım yanakta hafif yüzeysel bi bere olmuş.. Balon yada yarılma olmadı Allah'a şükür.. Yoksa 4!te 3 yapmış olacaktık.. (1 yılda 3. yenilenen lastik :D)

185/60 kar lastiği için kabul edilebilir bence.. Sonuçta karda zaten ince belli lastik makbuldür :D

Yukarıda 195/55/15'ten bahsetmişler.. 195/50 inanın daha güzel görünür.. 55 ve üstü yanak hem kullanım olarak hem de görünüm olarak sportif değildir. Elimde olsa orjinal ölçüm olan 205/45/16'ya dönüş yaparım ancak şuan ülkemizin yolları ve hanımın direksiyon kabiliyeti buna el vermiyor :D

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Kas 2010 23:09 
Kullanıcı avatarı

195-50 daha sportif göründüğü kesin ama bizim jantlar 15" olduğu için çamurlukla lastik arasında baya boşluk kalıyodu
195-60 çok büyük çamurluğa sürtme riski var diye 185-60 taktırdım tekerlekler daha büyük oldu ve daha güzel görünüyor daha önce değiştirmediğim için pişman oldum.
eski lstiklermi sertleşmişti yoksa yeni lastiklermi çok yumuşak bilmiyorum, yanak ölçüsü genişlemiş olmasınında katkısı vardır eminim.
ama araba öyle konforlu olduki araba kullanmaktan daha çok zevk alır oldum. :)
bayramdada bol bol gezdim yol tutuşu gayet iyi yanak yükseldiği için arabada yükseldi haliyle lastiklerin ince olması yol tutuşunu olumsuz etkiler sanmıştım ama korktuğum gibi olmadı şükür.
Kısacası yol sesi inanılmaz azaldı ve çukurlardan eskisi gibi etkilenmiyo artık.
Kalın sağlıcakla...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2010 10:04 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Arkadaşlar dün elektrik arızası nedeniyle yolda kaldım. Çekici marifetiyle aracımı servise (İzmir-Yükseliş) götürdüm. Neyseki korkulacak birşey yokmuş. Aracın orjinal aküsü ömrünü tamamlamış. Yeni akü takıldı ve sorun giderildi. Aküye 165 TL verdim. TEMSA'nın orjinal aküsü.Sorunun sadece aküde olduğuna emin olsam dişardan daha hesaplı bir akü alabilirdim ama olmadı, sağlık olsun. Bu vesile ile lastikle ilgili sorular sordum. Özellikle instyle için 16" jant ölçüsünün kesinlikle değiştirilmemesini önerdiler. Şanzıman dahil bir çok arızaya kaynaklık ediyormuş. Aracımın lastik ölçüleri 205/45/16. Aracı aldığım kişi baştan beri aynı ölçüyü kullanmış 38000'de de değiştirmiş aracım şu an 42000 kmde. Servise, 205/45/16'nın fiyat araştırmasını yapmasını rica ettim. Araştırıp markalarına göre fiyatları bana bildirecekler. Ben de sizlerle paylaşırım. Benim altını çizmek istediğim nokta lastik ölçüsünün değiştirilmesinin kötü sonuçlara yol açabileceği kısmıdır. Sizler deneyimli sürücüler olarak bunu bilebilirsiniz ama ben yine de edindiğim bilgiyi paylaşmayı uygun gördüm.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2010 13:35 
Kullanıcı avatarı

Şahin Bey, araçlarımızda orjinal ölçü kullanmak tabiki önemli. Zaten bu lastik konusunda orjinal ölçü'nün dışına çıkılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Ancak orjinal ölçü illa 205-45-16 diye 205-45 kullanmak zorunda değilsiniz.. Bakın 205-45 ölçü şunu temsil eder.. 205mm iz genişliği 45 ise yanak için bunun %45'i kadar olduğunu belirtir. Bu da 9-9,5cm yapar.. Siz 205-50 kullanırsanız sanki birbirine yakın yada benzer gibi düşünürsünüz ama 10cm'den fazla yanak genişliği elde edilir.. Ustaların dediği gibi sorunlar yaratabilir..

205-45-16 Lastiğe bütçeniz el veriyorsa takarsınız ama alternatif arıyorsanız bu dönüş direncini %2'lerde değiştiren 195-50-16 ölçüsü olmalıdır.. Bunun dışında yine 195'i 185'e düşürerek yani iz genişliğinden fedakarlık ederek yanağı biraz daha artırmanın zararı yoktur çünkü yuvarlanma hesapları birbirine yakındır.

Bunun haricindeki ölçüleri kullanmak dediğiniz gibi ileride problemlere yol açabilir..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye