Zaman: 28 Mar 2024 14:27

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: lastik seçimi yardım
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 21:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: volkan
Araç: colt
Meslek: elektrik
merhaba üstadlar yeni aldıgım colt aracıma lastik alıcam yarın hatta arka patladı herhalde benzincide hava basamadım :( 195-50-15 hangi lastikleri önerirseniz onu alacağım ve eğer tanıdık lastikçiler varsa onlarada gidebilirim tanıdık olursa iyi olur . teşekkür ederim

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: lastik seçimi yardım
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 23:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdal
Araç: colt 1.3 amt
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: B(+)
195/50/15 az bulunan ebatlardan,benim coltun orjinalinde kumho var,geçen ay kışlıklarıda kumho aldım tanesi 110 tl , fena lastik değil fiyatıda ,continental,michelin,goodyear pirelli ,lassa.. vs.gibi lastiklerden ucuz, bide kumho ya denk hankook,yokohama ..gibi lastiklerde var 0nlarada
bakabilirsin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 23:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Sitemizde synthesizer arkadaşımız Toyo proxes 4 almıştı gayet memnun olduğunu söylüyor bende çok araştırdım en mantıklı tercih gibi görünüyor sanırım bende toyo alıcam.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 23:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
toşu yazdı:
Sitemizde synthesizer arkadaşımız Toyo proxes 4 almıştı gayet memnun olduğunu söylüyor bende çok araştırdım en mantıklı tercih gibi görünüyor sanırım bende toyo alıcam.

Adam o arabayla 200 bastigina gore lastiklerinden memnundur heralde yoksa akil isi degil :)

Bu arada yanagi biraz genisletip 195/55/R15 alinsa olmaz mi deneyen var mi ki?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 23:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Daha önce Good Year F1 Eagle ve Bridgestone Turanza ve Potenza kullandım. Eski aracımda da Pirelli P3000 vardı..

Toyo'yu öneririm. 195-50-16'sı en son 150TL'ydi.. Kapı gibi "Made in JAPAN" yazıyor.. 195/50/15'de bulabilirsin.. Islak zeminde tıpkı GY Eagle F1 gibi yola çok iyi tutunuyor.. ki GY f1 eagle'ın fiyatı 350TL (tanesi)..

Toyo yumuşak hamurlu "V" hız koduna sahip, V desenli.. dış yüzeyi silikalı 4 mevsim lastiğidir. 3-4 kez karda kullandım geçen sene gayet güzel götürdü.. Ancak buzda denemedim.. Buzda tutunmaz sanırım. Alalı 1 sene oldu ve 20bin km yaptım, dişleri hala gayet güzel ve yol sesi olarak da sorun olmuyor. Özellikle de ıslak zeminde çok çok sessiz ve yumuşak oluyor ancak yola müthiş tutunuyor.. Meşhur BMW 5.20 kapışmasında ıslak zeminde 180km'ye kadar çıkıp kavisli yolda izinden hiç çıkmamıştı..

Toyo'nun kötü yanları yok mu? Var.. Örneğin Jant koruma olayı yok.. Bridgestone'larda vardı.. V deseni yüzünden araya taş giriyor.. Bir de heryerde bulunmayabiliyor yani birşey olursa başka şehirden alırsan sorun olabilir.. Ben 2 tane değiştirdim 2 gün içinde yenisini getirttim.

Toyo'nun dışında hankook, nokian gibi lastikler de gerçekten çok iyi.. Kumho yazlık lastik olarak önermem.. Kısa sürede aşınıyor diyorlar.. Ama kışlık olarak düşünülebilinir.. Yazlık kullanan arkadaşlar da yorum yapabilir.

Ayrıca geçen lastiklerle ilgili bilgilere bakarken "treadware" değerini keşfettim. Bu değer 100-200-250-300 falan gibi ilerliyor ve belli normlarda kullanıldığında kaç km kullanılabileceğini gösteriyor..

Toyo Proxes 4'de bu değer "300".. yani "200" olan lastiğe göre %50 olmasa da bi %30 kadar daha fazla kilometre kullanılabilinir. Tabii ki yol ve sürüş tarzı çok büyük bir değişken olduğu için net bir ölçücü olamıyor ama olsun 2 aynı lastiği yanyana koyunca treadware'i yüksek olanı öncelikli düşünebiliriz..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2010 00:00 
Kullanıcı avatarı

nokta

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2010 00:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: volkan
Araç: colt
Meslek: elektrik
SynTheSizer çok teşekkür ederim bende bıraz bakım ama senın dedıgın toyo lastik şekil olarakta güzel özellikleride iyi araştırım alınca yazarım allaha emanet

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2010 13:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Doğan ne yaptın dostum sen ya ihtisas yapmış kardeşim benim lastik konusunda ben olsam gider alırım bitane good year duragrip bitane olur biter :) Yalnız KUMHO demişinde kuzen benim arabanın lastikleri kumho mitsubishi kumho koyup göndermiş Türkiye'ye ben gayet memnunum fren mesafesi falan iyi yani şimdilik bir sıkıntısı yok yola tutunmasıda fena değil ama senin şu dediğin lastiği bir denerim ileride...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 01:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: Mitsubishi COLT 1.5 Instyle
Kan grubu: BRh
SynTheSizer senin söylediğin lastikleri tuttum bende önlere yeni takılmış zeetex var arkalar normal kalitede bi marka eğer almak istersem yeni zeetexler ile senin dediklerin arkada olur dimi 4 tekerde sürat lastiği olsun istiyorum önler sürat lastiği arkadakiler normal lastik ( arkadaşların dediklerine göre yazıyorum lastikten anlamam :D ) ayrıca şöyle rüzgarlık taktırsam , tüp taktırsam , lastik jantı yenilesem ne güzel olur :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 02:07 
Kullanıcı avatarı

c!h@n... yazdı:
SynTheSizer senin söylediğin lastikleri tuttum bende önlere yeni takılmış zeetex var arkalar normal kalitede bi marka eğer almak istersem yeni zeetexler ile senin dediklerin arkada olur dimi 4 tekerde sürat lastiği olsun istiyorum önler sürat lastiği arkadakiler normal lastik ( arkadaşların dediklerine göre yazıyorum lastikten anlamam :D ) ayrıca şöyle rüzgarlık taktırsam , tüp taktırsam , lastik jantı yenilesem ne güzel olur :D

yeni aldıklarını öne taktırırsan daha mantıklı olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 11:13 
Kullanıcı avatarı

c!h@n... yazdı:

Zeetex ile ilgili biraz araştırdım, Amerikan menşei bir lastilk sanırım. sizdeki model ve ölçüsü nedir?

195*50*16 ölçüsünde Zeetex HP 103 modelini gördüm yanlız bu modelin traction ve treadware değerleri Toyo'dan düşük..

Lastiklerle ilgili çeşitli testler yapıldığını bilir ve işte bunların en bariz olanı lastiğin üzerinde AA, A, B ve C olarak değerlendirilir. Islak ve kuru zeminde yapılan bu testlerde ulusal derecelendirme kurumu Zeetex'e A vermiş.. Normal testlerde nasıl çıkar bilmiyorum.. Çünkü birçok firmada bu değer AA..

Treadware ise daha önce dediğim gibi lastiğin çeşitli koşullarda ne kadar km yapabileceğidir.. Değer ne kadar yüksekse o kadar iyidir..

Toşu'nun da dediği gibi yeni lastik alacaksanız bunları öne takmanız isabetli olur.. ancak Yerinizde olsam 4 lastiği birden değiştirirdim.. Çünkü desen ve yapısı farklı çift lastik kullanmış olacaksınız.. Önler silikalı 4 mevsim.. arkalar düz yaz lastiği..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 16:05 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
195*50*16 ölçüsünde Zeetex HP 103 modelini gördüm yanlız bu modelin traction ve treadware değerleri Toyo'dan düşük..

Dostum bu bahsettigin degerleri nerden buluyorsun?

Bir de KUMHO ve DUNLOP'lar yakkinda ne dusunuyorsun? Muadili olan Bridgestone veya Michelin'den abartisiz yari yariya daha ucuz.

En son catalyst tarafından 28 Eki 2010 18:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 17:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
synthicim bi dahaki lastik seçimim toyo olacak,şikayet eden duymadım daha , fiyatta uygun.(kendi lastiklerimden memnunum ancak pahalı :( )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 23:42 
Kullanıcı avatarı

catalyst yazdı:
SynTheSizer yazdı:

Dostum bu bahsettigin degerleri nerden buluyorsun?

Bir de KUMHO ve DUNLOP'lar yakkinda ne dusunuyorsun? Muadili olan Bridgestone veya Michelin'den abartisiz yari yariya daha ucuz.

Bahsettiğim değerler Zeetex'in kendi sitesinde yazıyor.. Genelde kataloglarında belirtiliyor.. Lastiğin üzerinde de bu bilgiler mevcut.. Ancak dediğim gibi bazen piyasa lastiklerinde bile mesela traction AA olabiliyor.. Ben merak edip de bakmıştım.. Google'da treadware veya traction tire gibi ifadelerle aratınca hemen çıkıyor..

Kumho ve Dunlop'un değerlerini öğrenip yazmak gerek.. Bilemiyorum.. Bİ ara dunlop'un kışlık sport modeli var ona sulanmıştım ama sonra vazgeçtim.. Dunlop artık araçların üzerinde geliyor ve insanlar şikayetçi genelde.. Kumho bence Dunlop'a göre daha iyi bir lastik.

@Hilmi

Ya en kötü lastik bile 30-40bin dayanır heralde.. Eğer 3-4 yıl binebilsek ben de en pahalı lastiği alırım ancak 4 lastik almayla bitmiyor, yarılma yada balon durumları olunca.. al başına bela.. Allah'a şükür Toyo balon testinden benden tam puan aldı.. İnanın zaman zaman çukurlar ve tümseklerden içimiz dışımıza çıktı ama Allah'a şükür balon durumu olmadı.. Ben Michelin de balon durumunu çok duyuyorum..

Çukur ve tümsekleriyle meşhur Sakarya'da ilk 20bin'de Toyo'lar testi başarıyla geçti.. ki sağ arka amortisörü patlatmışım ama lastikte bişi yok..

Keşke lastik ölçülerimize göre bir sürü marka olsa da çeşit çeşit deneyimlerimizi anlatsak ama maalesef..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eki 2010 23:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Uğur D.
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 Invite AMT 2011
Meslek: Y.dışı eğt. dan.
Doğancım yüksek lisansı lastik üzerine mi yaptın. :Bravo:
Müthiş birikim , tebrik ederim. :good:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 00:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Vallahi Doğan hocamın elini öpmek istiyorum şuan... Saygılar üstad büyüksün...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 13:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: evren
Araç: colt czt
Meslek: öğretmen
ucuz laştiklerden kaçın derim...pahalıya da gücün yetmiyoşa toyo al
toyo kalite olarak iyi fiyat olarak da ne pahalı ne ucuz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 13:47 
Kullanıcı avatarı

Estağfirullah beyler.. ne haddime.. Sadece lastik yönünden çok fena kazık yemiş biriyim, ondan sebep, yediğim kazığın acısıyla lastik konusu benim için çok hassas oldu..

Şöyle ki; Colt'u aldığımda üzerinde 205*45*16 Good Year Eagle F1 modeli vardı, lastiklere bir türlü ısınamadım ve sonunda balon oldu.. Hemde arefe günü.. Bütün lastikçiler kapalı, İstanbul'da gitmediğim sanayii kalmadı sonra bir tanıdıktan esenyurt tarafında bir yer ismi aldım, neyse adam çocuklarıyla beraber çalışıyor arefe günü.. Elinde aynı ölçülerde lastik olmadığı için sağlam 3 lastiğimi adama verdim ve bir çifti 2002, bir çifti 2007 olan Bridgestone Potenza ve Turanza lastik aldım.. Ölçüler de 205-50-16.. Ve hemen şehir dışına çıktım.. Islak yolda gayet güzel tutunan bu lastikler kuru yolda kafamı şişiriyordu..

En sonunda 1 ay sonra lastikleri yenilemeye bunları yedeğe almaya karar vardim.. Lastikçiye gittiğimde ise arkalardaki potenza'ların 2007 değil 1997 üretimi olduğunu öğrendim. Depoda yıllarca bekleyen bu lastikler 1-2bin km sonra içerden komple çatlamıştı (tabi dışardan görünmüyordu) Anlayacağınız o namussuz satıcı ben ve eşimin hatta birçok aile üyemin hatayıyla maytap geçmişti.. O kadar samimi davranmama rağmen beni aldatmıştı.. Toyo'ları takan ustanın dediğine göre en fazla 1000km sonra o lastikler dairesel olarak koparmış.. :(

Anlayacağınız lastiklerimizin üzerinde yazanardan anlamamız gerekiyor çünkü lastikçiler anlamıyor..

M+S logosu olmayan yaz lastikleri 4 mevsim diye satıyorlar..
Silica maddesinin lastiği ymuşattığını ve yol tutuşunu çok kötü etkilediğini söylüyorlar..
LAstiklerin nerede üretildiğinden haberleri yok..
Treadware yada traction ile ilgili bilgileri yok..
Hız kodlarını bilmiyorlar.. Örneğin Michelin'in H kodlu lastiğini bana performans lastiği diye tanıtan lastikçi gördüm ben.. H kodunu hatırlatınca bana markaya güvenmemi söylüyor.. E iyi de o güvendiğin marka yazmış o kodu oraya aptal adam! BU lastikle şu kadar hız yap demiş..

LAstik havalarını indirince lastiğin daha iyi tutacağını söyleyen ve lastiğin üretim yılını hiç ama hiç önemsemeyen lastikçiler var..
Lastik ölçüsünü değiştirirken %'sel sağmayı hesaplamayan lastikçiler var..

İş böyle olunca biz uyanık olmamız gerekiyor.

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 15:18 
Kullanıcı avatarı

vtecmaniaa yazdı:
ucuz laştiklerden kaçın derim...pahalıya da gücün yetmiyoşa toyo al
toyo kalite olarak iyi fiyat olarak da ne pahalı ne ucuz

Dostum oyle diyorsun da bak KUMHO tanesi 200 TL, Bridgestone 400 TL. 4 lastik alınca muazzam bir fark ortaya çıkıyor. Şimdi bu KUMHO'yu kullananlar memnun, Bridgestone sorunca "Brıdgestone'dan şaşma, kullanınca anlayacaksın" tarzı saçma sapan cevaplar alıyorum. Peki güzel kardeşim neden 2 katı para vereyim, gerekirse komho alıp 2 senede değiştiririm ya da memnun kalmazsam kısa sürede değiştiririm lastikleri yedeğe alırım verdiğim paraya da acımam. Ama şimdi bridgestona parayı yatırınca yarın öbürgün lastiğin birine birşey olsa zarar. Hem de nasıl zarar. Değiştirince 2'li değiştirmek lazım, o zaman da yine sana 1000 TL masraf.

Bakalım bu yaz lastikleri değiştireceğim büyük ihtimal kumho alıcam ama ekonomik duruma bağlı olarak gözümü karartıp parayı Adrenalin'e de yatırabilirim :D

Toyo'nun sanırım bana göre ölçüsünü bulamadım. 215/45/R18 veya 225/45/R18 var mı acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 15:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: evren
Araç: colt czt
Meslek: öğretmen
@catalyşt şenin ebatlarda zaten ucuza laştik yok :) mecbur o rakamları verecekşin :) haa şöyle bi durum var ben şürat yapmıyorum viraja şert girmem dioşan en ucuz laştik de işini görür ;)

arkadaşlar şize şöyle bi bilgi vereyim kazık yemeyin

az önce adrenalin laştik fiyatı şordum normalde 300den aşağı yok ama adam bana 240 dedi

ben de merak ettim bi bakayım dedim imal tarihine

adam dioki daha yeni geldi

tarihe bi baktım 1 şene olmuş geleli

laştiklerin üzerinde 4 tane rakam yazar ilk 2 şayı yılın haftaşı şon 2 işe yılı göşterir

mişal 4209 gibi bi şayı varşa 2009 yılının 42. haftaşı üretilmiş

yani laştik alırken imal tarihi önemli eşki laştik almayın!

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye