Zaman: 29 Mar 2024 16:07

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 35 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2011 21:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Aga benim pabuç mabuç hiçbirşeyin değişmesine gerek kalmamış.. Hatta bana önleri taktıktan sonra rot balans bile yapmadılar.. yaptılarsa da ben görmedim.. Başka araba olmadığından bütün ustalar başındaydı..

Senden isteğim.. ön ve arkalar elle sonuna kadar ittirilince kaç saniyede yukarı çıkıyor.. Benim çıkanlar 7-9 saniyede çıkıyor yukarı..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2011 21:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
üzerinden çıkacaklarımı diyosun? denerim tamam :) zaten alırım oradan geri kutularım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2011 22:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
hilmi yazdı:
üzerinden çıkacaklarımı diyosun? denerim tamam :) zaten alırım oradan geri kutularım :)

Sıfır olanları da çıkanları da.. Ben ne yazık ki sıfır aldıklarımı elime alıp inceleyemedim.. Kutuları ilk servistekiler açtı ve ben çay-muhabbet derken ustalar ellerinde cebelleşiyorlardı..

Eve getirdiğim eski çıkanlar bile oldukça sert geldi bana.. Ama yeniler daha sert olmalı..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2011 22:56 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
hilmi yazdı:

Sıfır olanları da çıkanları da.. Ben ne yazık ki sıfır aldıklarımı elime alıp inceleyemedim.. Kutuları ilk servistekiler açtı ve ben çay-muhabbet derken ustalar ellerinde cebelleşiyorlardı..

Eve getirdiğim eski çıkanlar bile oldukça sert geldi bana.. Ama yeniler daha sert olmalı..

deneyeyim hemen :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Oca 2011 23:09 
Kullanıcı avatarı

arkadakilerin üzerinde fitil var açılmasın diye açmak istemedim şimdi.ama önleri bi yastıkla bastırdım sonra kadar.3 sn sürdü geri çıkması?

Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 12:38 

allah sizlerden de razı olsun.. böyle forumlar olmasa araştırma gereği duymayacağız belki..

2 hafta boğazda beta bakteri ile soldum biraz.. boğazda balık olsa tercihim olurdu ama konu hastalık, bir de oğlana bulaştırınca sıkıntı oldu biraz..

bu arada ben de mikrobu sanayide aldım sanırım.. sanayi soğuğunu yiyince işler karıştı.. o değil de ostim patlamalarını da yakından hissettik.. allah rahmet eylesin ölenlere..

amörtisör işi ise şöyle.... 70-80 bin km yapmış bir aracın amörtisörü bir şekilde yumuşamıştır.. ustalar, amörtisörün çalıştığını görünce, işte ne bileyim orada bir kaçak falan görmüyorlarsa amörtisörün sağlam diyorlar.. ama öyle değil...

elime aldım tüm amörtisörleri.. kendim de ittirdim ve üstünden çıkanları parmağımla itebilirken (2'sinde boşluk vardı ve kesin bozuktu).. yeni olanları ise kol gücümle ve ağırlığımla bayağı bir güç kullanarak ittirebildim... amörtisörün yavaş yavaş geri çıkmasının, onun bozuk veya sağlam olacağına yönelik bir kestirimde bulunabilmek için yeterli bir ölçme yöntemi olmayacağını düşünüyorum...

zaten biz amörtisörlerimiz kesin olarak bozuk diye değil, yeterince işlevleri yok, kasislerden geçerken hemencecik düşüyormuş gibi izlenimler ile özellikle soğuk havalarda gelen seslerden rahatsız olduğumuzdan acaba amörtisör ve kutup başı kaynaklı sorunlar mı var mantığıyla değiştirme gibi bir işleme kalkışmıştık (özellikle ben)...

servisde işçilik hariç 290 tl iken 150 tl'ye bulunca ve onu da tek bir yerden bulunca hemen almaya karar verdim..

peki sonuç ne oldu..??

mesela amörtisör değiştirdim ama enterasan metal sürtünme sesleri başladı allah allah... direksiyon biraz yan mı bakıyor ne? gibi sorunlarla karşılaşmamak için..

öncelikle, madem ön amörtisörü söktük.. hazır elimize almışken.. öncelikle üst bilye tablasının şöyel bir tozunu silelim... amörtisörü değiştirdikten sonra mengenede üst tablayı ve helezonu sıkarken... amörtisörün vidasına eğer usta gerek duyuyorsa bir pul takarak daha iyi sıkabilir... (bende şöyle gelişti; amörtisör taktıktan sonra araç üzerinde yüke binince o kutup başına giren amörtisör vidasında oluşan biraz boşluk yoldaki en ufak kasislerde bile tablanın içerisinde sürtünme yaparak sese neden oldu)...

amörtisör takıldıktan sonra üst plastik aksamı yerine takmadan kutup başlarına bir sprey sıkıldı... o tabla dediğim kısmın içine...

sonra hazır lastikler de sökülmüşken... balata mengenesini de (2 vida) sökerek o spreyden fren-balata merkezlerine de sıkıldı...

sonra hepsi yerine takıldı...

belki 6 ay belki 2 sene ... ama ön düzende en ufak bir ses yok şu an ...(allah nazar vermesin)... haaa lastiklerin 3 yılı doldurmuştur... kazık gibi olmuştur .. onu bilemem...

amörtisör değiştirip de hala sıkıntısı olanlar bu durumlara da bir baksınlar...

son olarak viraj denge çubuğundaki iki lastik parçada zamanla ezildiği için oradaki kelepçelerle arasında oluşan boşluktan kaynaklanan ve araç sallanınca tık tık ses yapan bir soruna sebebiyet verebilir... bu da kelepçelerle lastik takoz arasına pul konularak ve sıkılarak halledilebilir diye düşünüyorum...

not: elimizde gerçekten sağlam olduğunu bildiğimiz yeterli sertlikteki amörtisörleri (ön sağ-sol/arka biçiminde birleştirerek) tek bir ilan altında satabiliriz... veya takas yapmak isteyen olursa başa baş...

bana arka silecek kolu lazım.. nasıl oldu anlamadım ama yıkamacıda bir anda elimde kaldı.. klipsten kırılmış... çıkmacı 100 tl istiyor.. servis; vida-conta derken 200 tl istiyor...

sağ ön amörtisörle değiştirmek isteyen olursa başa baş değiştiririm... sağ ön amörtisör 5bin km'de ve %99 sağlam.. %1 ise belki çok çok hafif yumuşama farkı olsun...

okuyanın gözlerine sağlık..

saygılar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 15:31 

üstad sağol ama benim palet değil.. kaputtaki vidaya bağlanan ana kolun palete takılacak yerinden kırılmış.. yani kırık parça silecek de değil de kolun kendisinde.. içinde yayı da olan silecek kolu.. hemen hemen en ucu .. sileceğin takılacağı yerden kırılmış...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 15:34 

bahsettiğin konuda senin mesajındaki resimler (pejo 206) sadece sileceklere ait... bana kol lazım.. öyle yapışacak bir parçaya da benzemiyor.. yoksa sileceğim sağlam..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 17:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
turizmpsikoloğu yazdı:
bahsettiğin konuda senin mesajındaki resimler (pejo 206) sadece sileceklere ait... bana kol lazım.. öyle yapışacak bir parçaya da benzemiyor.. yoksa sileceğim sağlam..

Dostum talihsiz bir durum. Ama hangi arac olsa o parcada sorun yasarsin mecbur servise parayi bayilacan gibi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 18:17 

çıkmacı elemanlar servis fiyatlarını benden iyi biliyor..

sana 100 tl olur diyor... bana!!

belki gelip buraları da okuyorlarsa diye takas teklifine açığım dedim.. yoksa kimde fazladan silecek kolu olsun ki??

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 22:45 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
tamam işte çıkmacılara filan 206'nın komple sileceğini yada kolunu filan sor. belki daha uygun fiyat verirler. palet 1e1 aynı ise kolda 1e1 aynıdır bence

Kolun egriligi degisiklik gosterebilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 11:00 

hepinize çok teşekkürler..

kol da tutabilir ama acaba kaputtaki vidaya (hani motorun çevirdiği) uygun mudur? gidip bir bakmak lazım..

öğrenince yazarım..

bu arada siz siz olun sileceklerinize nazik davranın... böyle kiri dökülsün diye cama küt küt vurmayın..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 11:50 
Kullanıcı avatarı

turizmpsikoloğu yazdı:
hepinize çok teşekkürler..

kol da tutabilir ama acaba kaputtaki vidaya (hani motorun çevirdiği) uygun mudur? gidip bir bakmak lazım..

öğrenince yazarım..

bu arada siz siz olun sileceklerinize nazik davranın... böyle kiri dökülsün diye cama küt küt vurmayın..

Cama vurlur mu yaw. Eline islak mendili alirsin, hafifce silecek lastiklerinden gecersin mendil kirlenip lastik temizlenene kadar. Sonra mendilin kalan temiz yerleriyle camdaki silecegin temas ettigi yerin toz pisligini alirsin miss gibi olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 12:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 2005 COLT 1.3 - Invite AMT- LPG
Meslek: Mak. Müh.
Kan grubu: A +
SynTheSizer yazdı:
Aldığım yerin ismi

Genç Tokel Otomotiv (Aksaray/İstanbul)
Tel: 0212 632 7125

Telden stok öğrenip, pazarlık yapın
Hesaplarına ücreti EFT yapın.
Tekrar arayıp Kargo ve fatura bilgilerini verin.
Ertesi gün siparişiniz elinizde olsun.

İşte ilk resimler.. (ne yazık ki cep telefonu ile)
Resim

Ben de arabayı almadan öne bu lift'te aracın viraj denge kolunun takozlarında problem olduğunu tespit etmiştik. Luk luk diye ses geliyordu. 4 Amortisörü de değiştirmiş ama takozları değiştirmemiş :) Çok şükür hallettik hepsini şimdi :cak:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 13:20 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
viraj denge kolu takozları bunlara bende baktırayım.

Alt takimda bir suru ucuz lastik parca (takoz makoz) var. Bence bunlarin hepsini hazir on takim elden gecerken degistirtmekte fayda var. 20 TL'lik amortisor bilyasini da duzgun gibi gorunse de bence amortisor degisirken degistirmeli.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 35 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: