Zaman: 28 Mar 2024 13:47

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 08:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sami
Araç: Colt 2011
Meslek: serbest
Arkadaşlar bazen etrafımızda duyarız, şu istasyon benzine su katıyormuş, yakalanmış falan filan. İnternettede çeşitli bilgiler var. Şunun gibi:

"Benzine ya da mazota su karistirilmaz. fakat pompalar yakiti suyla birlikte basar. tankerlerin dibinde daima su vardir. yakitin her litresi para oldugu icin tankerin dibinde pompanin erisemedigi yerde sadece su kalir. dunyanin ve turkiyenin tamaminda bu yapilir. buna ragmen yine de bir miktar kayip herzaman olur.

normalde istasyondaki depoda su dibe coker ve de pompa bu seviyeye inmeden yakiti cekerek pompalara ordan da otolara verilir.

fakaaat;

yakit dinlendirilmeden hemen verilirse minik baloncuklar halinde yakitin icinde su bulunur. bu su deponuzda ya dibe çöker ya da motorunuza gider.

peki musteri olarak biz ne yapicaz, su satin almamak icin?

1.herzamanki gibi bildigimiz yerden yakit alicaz.

2.pompacilara yaktin nezman doldruldugunu sorucaz. genelde belli saatlerde gelir. o saatlerde yakit almicaz.

3.motorunuzu durdurun. yakit dolduruluna kadar basinda durun. bittikten sonra yakitinizi kredi kartiyla alin. bu arada gecen zamanda(5 dak kadar) varsa su baloncuklarinin buyuk kismi dibe coker.

4.yakitiniz bitene kadar arac kullanmayin. kirmizi isik yanmadan yakit alin.deponun dibindeki yakit genellikle kirlidir.

5.belli araliklarla (50binde bir,guvensiz yerlerden sikca yakit aliyorsaniz 20binde) deponuzu temizletin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 10:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
gerçekten çok faydalı bilgiler, Allah razı olsun. deponuzu temizletin derken, enjektör temizleyici gibi bir madde katmaktan mı bahsediyorsunuz?

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 10:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sami
Araç: Colt 2011
Meslek: serbest
atmaca_seco yazdı:
gerçekten çok faydalı bilgiler, Allah razı olsun. deponuzu temizletin derken, enjektör temizleyici gibi bir madde katmaktan mı bahsediyorsunuz?

Aslın bu konudan detaylı bilgim yok, fakat burada bahsedilen, yakıt deposunu komple söküp temizleme işlemi. Belki eski araçlarla ilgili bir durumdur. Bağzı araçların yakıt depoları metal olduğu için paslanma ve korozyon oluşuyor. Bu depolarda yakıt kirlendiği için deponun temizlenmesi gerekebilir. Fakat bizim COLT'ların yakıt depoları plastik ve paslanma oluşmaz(diğerleri böylemi bilmiyorum). Ancak aldığımız yakıtın pislikleri depoda birikebilir. Aslında araçlarda yakıt filtresi bulunur ve filtre herşeyi temizler ve belli aralıklarla filtre değiştiğinde sorun çıkmaz sanırım. Ama ben ne sanayide ne de yetkili servislerde yakıt deposu temizliği yapıldığını duymadım. Bilen varsa bilgilendirirse iyi olur.
Ya da nedir bu su karıştırma meselesi ???

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2014 12:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sercan
Araç: Mitsubishi Lancer
Meslek: İng. öğretmeni
Kan grubu: 0rh+
ben yılda bir, uzun yola çıkarken depo boşken depo temizleyici yada enjektör temizleyici atıyorum.

Motora çelik subaplar
Spoiler
Air charger
Pedal Commander

Yapılacaklar listesi:

Açık hava filtresi ve cold air intake

Ön kule gergisi

Ses yalıtım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2014 14:37 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Enjektör temizleyicileri kullanırken dikkat edilmesi gereken bir husus var. Bazı araçların motoruna zarar verebiliyor. İyice araştırıp kullanın öncelikle.

Bunun dışında yetkili serviste yakıt filtresini değiştirmeden önce bunları kullanmanın doğru olduğunu söylediler. Çünkü enjektör ve depo temizleyiciler yakıt filtresini daha çabuk dolmasına sebep oluyormuş. Gereksiz yere yakıt filtrenizi bitirebilirsiniz...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: