Zaman: 16 May 2024 03:31

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İzlenimlerim
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2010 23:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: İlker
Selamlar,

Daha önceki mesajlarımda da belirttiğim üzere geçen Çarşamba günü Colt'umu teslim aldım. Alır almaz Cuma günü uzun yola çıktım ve yaklaşık 700 km yaptım. Arabanın frenleri çok kuvvetli, dokunduğunuzda hissediyorsunuz. Yol tutuş fena değil, elbette bir Focus değil ama ben beğendim. Arabanın performansı gerçekten iyi, eski sahibi olduğum 1.6 2004 model Civic 2000 devirlerde sağırken colt bu devirde bile gaza çok güzel tepki veriyor.

Alırken serviste motor rodajlıdır, dikkat etmenize gerek yok dediler. Ama ben yine de pek devirli kullanmamaya çalıştım. Ancak uzun yol olduğu için bir kaç yerde 4000 - 4500 devirlere çıkmam gerekti. Umarım bir sorun yaratmaz arabada. 1.000 km'den sonra bakım yok değil mi bizim arabalarda? Ama ben yine de yağ ve yağ filtresini değiştirmeyi düşünüyorum.

Yakıt konusuna gelince, giderken yol bilgisayarı 6.3 lt gösterdi, ben klasik yöntemle öçltüm 6.15 lt yakmış. Dönüşte 6.1 gösterdi. Çok sakin kullandım, genelde 90 - 100 civarı. Bugün işe gidip geldim, sabah 1. köprüden giderken 10.2 lt, akşam dönerken ise 7.2 lt gösterdi. Akşamki orandan memnun kaldım, fabrika verisinin bile altında ama akşam gişelerden sonra pek trafik yoktu. Sizce bu yakıt verileri yeni bir araç için normal mi?

Araçla ilgili tek memnun olmadığım konu birden ikiye 2500 devirin üzerinde atması. Bunu manuel kullanıma alarak aşmaya çalışıyorum ama bu sefer de manuelde olduğumu unuttuğum için bazen araba gereksiz yere yüksek devirlere çıkıyor.

Herkese iyi akşamlar.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: İzlenimlerim
MesajGönderilme zamanı: 02 Kas 2010 23:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
kardeş öncelikle hayırlı olsun. aracı ilk 1000 km boyunca fazla yüksek devirlerde kullanmayın. 1000 km sonunda yağ ve filtre değiştirmenize gerek yok ama servise götürüp bir gösterin adet yerini bulsun. kul yapısı sonuçta.

yakıt konusunda ilerde daha iyi değerleri yakalarsınız. kendi 2008 amt aracımdan biliyorum ilk 10 bin km boyunca sğrekli düşmüştü değerlerim. sonra tabi bakım yaklaştığı için yavaşça artmıştı. bakım sonrası tekrar düşmüştü. yani 10 binde filan yerine oturur tüketiminiz.

birden 2 ye dediğiniz gibi biraz geç atıyor. sanırım araba yüklüyken düşük devirde vites atarsa toplayamama riskine karşı alınmış bir önlem. zamanla göreceksiniz ki dik yokuşlarda 1-2 geçişi yapınca araç bir an toplayamayıp 2-1 düşüşü yapabiliyor. bu durumda manuele almak ya da gaza basmak iyi olaibliyor. çünkü inat ederseniz bu şekilde kararsızlık yaşamaya devam eder. sizin dediğiniz gibi daha düşük devirde1 den 2 ye geçse bu sıkıntıyı daha çok yaşardınız. tabi bu yüksüz durumlarda aracın daha belirgin vites değiştirmesine ve motor sesinin rahatsız etmesine sebep olabiliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2010 00:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: İlker
sinir kupu yazdı:
kardeş öncelikle hayırlı olsun. aracı ilk 1000 km boyunca fazla yüksek devirlerde kullanmayın. 1000 km sonunda yağ ve filtre değiştirmenize gerek yok ama servise götürüp bir gösterin adet yerini bulsun. kul yapısı sonuçta.

yakıt konusunda ilerde daha iyi değerleri yakalarsınız. kendi 2008 amt aracımdan biliyorum ilk 10 bin km boyunca sğrekli düşmüştü değerlerim. sonra tabi bakım yaklaştığı için yavaşça artmıştı. bakım sonrası tekrar düşmüştü. yani 10 binde filan yerine oturur tüketiminiz.

birden 2 ye dediğiniz gibi biraz geç atıyor. sanırım araba yüklüyken düşük devirde vites atarsa toplayamama riskine karşı alınmış bir önlem. zamanla göreceksiniz ki dik yokuşlarda 1-2 geçişi yapınca araç bir an toplayamayıp 2-1 düşüşü yapabiliyor. bu durumda manuele almak ya da gaza basmak iyi olaibliyor. çünkü inat ederseniz bu şekilde kararsızlık yaşamaya devam eder. sizin dediğiniz gibi daha düşük devirde1 den 2 ye geçse bu sıkıntıyı daha çok yaşardınız. tabi bu yüksüz durumlarda aracın daha belirgin vites değiştirmesine ve motor sesinin rahatsız etmesine sebep olabiliyor.

Teşekkürler. Arabayı gerçekten çok severek kullanıyorum. İyi bir tercih yaptığımı düşünüyorum. İlgimi çeken bir şey keşfettim, araba 3.000 devirlerdeyken eğer kendisi vites büyütmediyse ayağınızı gazdan çekerseniz vites büyütmek istediğinizi düşünüp vites büyütüyor. Bunun bir zararı olur mu bilm,yorum ama ilginç geldi.

Bir de vitesten boşa alırken (AMT için) klik sesi geliyor kaputtan, sizde de var mı bu ses?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2010 00:15 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
klik sesini duymak mümkün...keşfinizin bir sakıncası yok :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2010 00:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
ben gelişine kullanıyorum cz3 ü kendisi nasıl biliyorsa öyle gitsin bugün viteste kullandım farkettim ki ben otomatik şanzımandan daha iyi kullanıyorum :) biraz alışırsam hiç otomatikte gitmem. yaptığınızında araca bir zararı yok bütün triptoniklerde aynı hadise mevcut toyota aurisi olan arkadaşım var birlikte aldık sayılır ben aldıktan iki ay sonra aldı o da aynı yolda giderken baktınız vites atmıyor motor bağırıyor bi gaz veriyorsunuz vites değişiyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: nizam
Araç: Colt
Meslek: Muhasebe
Kan grubu: B+RH
sinir kupu yazdı:

katılıyorum dostum sana vites geçişi hakkında

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: