Zaman: 23 May 2024 09:10

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 91 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 13 Ağu 2013 17:37 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Megane kullandınız mı hiç? Carisma 1.6 sahibi olduğum dönem kullanmıştım (megane II). Sonrasında satılık ilanını vermiştim zaten :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Ağu 2013 19:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
valla bu tartışmalardan sonra devamlı arabada tekken ani fren yapar oldum duruyormu duracak mı diye şurda bassam şurda dururmu diye hepsinde durdu lastiklerde pirelli cinturato P6

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ağu 2013 23:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: zeki
Araç: 2000 mod yeni kasa 1.6 avance otomatik v
Meslek: şoför
Kan grubu: 0rh+
bu gün hafifce tıklattım iyimi...of abs offf...:(

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2013 10:56 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Çok geçmiş olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2013 12:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: ayberk
Araç: mitsubishi carizma
Meslek: diğer
zeki74 yazdı:
bu gün hafifce tıklattım iyimi...of abs offf...:(

geçmiş olsun öncelikle

bence sizde temsaya şikayet maili atın sorunun kronik olduğuna inanırlar belki
avrupada hiç carismaları geri çağırdımı acaba mitsubishi abs için çok merak ediyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2013 12:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökberk
Araç: Proton Wira - Mitsubishi ASX
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: AB+
Temsa kaale alır mı şu dediğinizi. 14 Yıllık arabalardan bahsediyoruz.
Eskiden bir şeyleri yoktu şimdi mi kronik oldu abs'leri :) Bence takip mesafenizi uzatmaya bakın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2013 01:13 
Kullanıcı avatarı

4g92p yazdı:
Temsa kaale alır mı şu dediğinizi. 14 Yıllık arabalardan bahsediyoruz.
Eskiden bir şeyleri yoktu şimdi mi kronik oldu abs'leri :) Bence takip mesafenizi uzatmaya bakın.

ben şikayetimi bıraktım aradılar yarım saat konuştuk temsilci ile (yani kaale alıyorlarmış.)
ha 14 yıllık araba geri çağrılırmı sorunun cevabıda alttaki linkde yazıyor. 1998 model araba 2013de geri çağrılıyorsa bırak bizim arabalarda çağrılsın. :oops:

http://www.otomobilsayfasi.com/haber/mi ... rdi/496455

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/sandik ... cagirmalar

önbellek :
http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=tr

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Ağu 2013 01:19 
Kullanıcı avatarı

teşekkürler.Temsa'ya bi mail attım ne olacak bakalım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013 11:36 
Kullanıcı avatarı

Temsa'dan aradılar.Aynen arkadaşın anlattığı gibi müşteri temsilcisi abs nin çalışma prensibini falan anlattı,kronik bir sorun yok,servise gidip kontrol ettirin dedi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013 12:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sami
Araç: Colt 2011
Meslek: serbest
ayberk350 yazdı:
ben şikayetimi bıraktım aradılar yarım saat konuştuk temsilci ile (yani kaale alıyorlarmış.)
ha 14 yıllık araba geri çağrılırmı sorunun cevabıda alttaki linkde yazıyor. 1998 model araba 2013de geri çağrılıyorsa bırak bizim arabalarda çağrılsın. :oops:

http://www.otomobilsayfasi.com/haber/mi ... rdi/496455

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/sandik ... cagirmalar

Sorunlu araçların geri çağırılmasına şeffaflık demişler ama bu da tartışılır. Herhangi bir firma 1 yılda yeni model çıkarıp piyasaya sürüyor. Ertesi yıl araçta soru var deyip geri çağırıyor, bu firmanın kalitesini gösterir bence. Otomobilin piyasaya sürülmeden önce uzun yıllar test edilmesi gerekir. Hadi diyelim aradan 10 yıl geçince sorun olduğu anlaşıldı tamam ama adamlar 2012, 2013 model araçlarda sorun çıkıyor ve geri çağırıyorlar. Demekki bu firmalar arabayı yapınca hiç test etmiyor, hemen satışa sunuyorlar, sonrada müşteri uğraşsın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2013 14:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
demekki citroen elzee namı diğer pejo 301 gibi dandik olduğuna inandıkları araçları 4milyon km. test ediyorlar kalitesine güvendikleri araçları pek test etmiyorlar. tabii dümdüz sıcak asfaltta 4 milyon km. kullanmakla 4bin km. kullanmak arasında bir fark olur mu bilemem. desinler ki Türkiye yollarında her yerde 4mil. test ettik alınlarından öperim!!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2013 10:34 
Kullanıcı avatarı

zeki74 yazdı:
Temsa'dan aradılar.Aynen arkadaşın anlattığı gibi müşteri temsilcisi abs nin çalışma prensibini falan anlattı,kronik bir sorun yok,servise gidip kontrol ettirin dedi.

çok bilgili her işi anlayan servisleri varda onuda çözeceklerdi. polen filtresinin yerini bulamayan adamlar abs sorununu çözüp birde kabul edecekler sadece :LOL: adama.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013 12:04 
Kullanıcı avatarı

forumu biraz araştırmıştım fren olayında lastik seçimi ve basınçlarının abs nin devreye girmesi konusunda önemli olduğunu filan anlatmışlardı.
185 x 65 R 14 michelin lastik kullanıyorum,lastikci basınçlarını ön 34 arkalarıda 32 olarak bas diyor.
michelin sitesinde carisma için 175 x 65 R 14 lastik önerip önlere 2.1 bar(30 psi) arkalara 1.9 bar(28 psi) öneriyor.(araç kitapçığından da baktım aynı)
değerleri uyguladım ama benim lastikler görünüşte bi acayip sanki havası inik gibi durdu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013 15:06 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
başka yerden istene basınçları basın ama tavsiyeli basınçlar genelde bir miktar havasız gibi durur normaldir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2013 15:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burçinhan Doğan
Araç: Carisma Comfort
Meslek: Jeofizik Mühendisi
zeki74 yazdı:
forumu biraz araştırmıştım fren olayında lastik seçimi ve basınçlarının abs nin devreye girmesi konusunda önemli olduğunu filan anlatmışlardı.
185 x 65 R 14 michelin lastik kullanıyorum,lastikci basınçlarını ön 34 arkalarıda 32 olarak bas diyor.
michelin sitesinde carisma için 175 x 65 R 14 lastik önerip önlere 2.1 bar(30 psi) arkalara 1.9 bar(28 psi) öneriyor.(araç kitapçığından da baktım aynı)
değerleri uyguladım ama benim lastikler görünüşte bi acayip sanki havası inik gibi durdu.

Lastikler sıcakken hava bastıysanız, normal değerin iki psı (32/30) fazlasını basmanız gerekirdi. 30/28 psi soğuk lastik değerleridir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2013 10:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: 2001 carisma 1.8 gdi hb elegance at
Meslek: Denizci
Selamun aleyküm ,

Michelin , Nokian ve Continental en yumuşak lastikler havası inik gibi durmaları birazda bundan ,

Saygılarımla ,

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ağu 2013 13:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
bir kaç aydır benim frenlerdede bir sorun vardı frene köklediğim zaman önde kızaklama başlıyordu (araçta abs yok) geçen hafta sitesine üye olduğum bir satış temsilcisi aradı lazım olan bişey varmı diye var demiş bulundum. balatalar fedaral pover beğenmezsem geri göndereceğimi söyleyerek (kabul etti) önlere balata (şimli) arkalara kampana aldım kargo dahil 46 tl hemen arkadaşımla takmaya başladık.bizim ön ve araka balataların kalınlıkları var ama artık gevrekleşmiş bir hal almış.sonra denemeye çıktık araç şu anda kızaklamayı kesti olduğu yerde çakılıyor.fren ötmesi gibi bir sorun yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2013 12:54 
Kullanıcı avatarı

cihan841 yazdı:
bir kaç aydır benim frenlerdede bir sorun vardı frene köklediğim zaman önde kızaklama başlıyordu (araçta abs yok) geçen hafta sitesine üye olduğum bir satış temsilcisi aradı lazım olan bişey varmı diye var demiş bulundum. balatalar fedaral pover beğenmezsem geri göndereceğimi söyleyerek (kabul etti) önlere balata (şimli) arkalara kampana aldım kargo dahil 46 tl hemen arkadaşımla takmaya başladık.bizim ön ve araka balataların kalınlıkları var ama artık gevrekleşmiş bir hal almış.sonra denemeye çıktık araç şu anda kızaklamayı kesti olduğu yerde çakılıyor.fren ötmesi gibi bir sorun yok.

hangi siteden aldınız peki?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Ağu 2013 12:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
http://e-store.ilkcard.com/

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 May 2014 22:11 

İsim: Tolga
Araç: Carisma 1999
Meslek: mali müşavir
Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olacak ama diğer carisma sahibi arkadaşların yolu düşerde belki belirli sıkıntılardan dolayı bu yazdıklarımın faydası olacağı için bazı bilgileri paylaşmak istedim.Konu üzerinde öncedende yorumlarım mevcut aracımın 11 yıldır ABS Ecu'su çalışmıyordu bugün itibariyle Ebay.De'den uygun fiyatta yani 10 Euro + 6 Euro taşıma ücreti ödeyerek çıkma beyin satın aldım ve çok ucuza kapattım.Ülkemizde en aşağı 650-700 lira fiyatlarında geziyordu çıkması.Carismanın ne yazıkki frenleri aynı segmentteki araçlara göre zayıf kalıyor ve durma mesafesi uzun.Arkadaşlar araçlarınızın erkenden ABS ye girmesinin sebebi araçlarımızın arka frenlerinin gerektirdiği kadar yavaşlatmamasından dolayı kaynaklanmaktadır.Yani arka tekerler yeterli yavaşlatmayı yapamayınca bütün yük önlere biniyor ve erkenden kızaklayıp abs nin erkenden devreye girmesine sebep olmaktadır.Arka tekerlerde hidrolik basıncını ayarlayacağımız bir limitör sistemi yok.Umera abimizin dediği gibi motorun arkasında bir limitor mevcut ama bunun üzerinde herhangi bir hidrolik basınç ayarlama sistemi bulunmuyor.Arka tekerlere istediğiniz kadar ayar yapın ya da balata değiştirin ne yazıkki yeterli basınç gelmediği için her seferinde yavaşlatması gerektirdiğinden eksik olmuştur.Denemek isteyenler normal şartlarda abs devreye girecek kadar frenleri zorlayarak durmayı denesinler birde aynı şekilde frene basarken bir yandan el frenini kullanarak yavaşlamayı denesinler.El frenini çekerek arabanın ne kadar rahat durduğunu ve abs nin daha geç devreye girdiğini göreceksiniz.(Denemeyi geniş bir yolda yapın gereğinden fazla çekmeniz halinde araç arkayı savuracaktır). Bazı carisma sahipleri araçlarının ABS sigortasını çıkartarak ABS'yi devre dışı bırakmışlar.Bunun sonucunda yanık kalan ABS ışığını söndürmek için göstergeyi sökmenize gerek yok.ABS beynine bağlı uzun kalın soketi yerinden çıkararak abs beyni üzerindeki aşağıdaki resimde işaretlediğim teli sol tarafa eğip soketi tekrar taktıktan sonra göstergedeki ABS ışığının söndüğünü göreceksiniz.O teli 4-5 kere eğip düzeltmek bile kopmasına sebep olmuyor bayağı dayanıklı korkmayın.
Resim
Abs ışığı dışında yaşanan ABS nin hiç çalışmaması ve beynin arıza yapması ve değişmesi gerektiğinin söylenmesi durumunda gerekli 2. el beyin, onarım ya da yenisini almayı düşünmeden önce ABS nin çalışmamasına sebep olan ve en çok yaşanan sıkıntılardan birisi olan ABS beyninin elektronik bölümündeki siyah kapağı kesip çıkararak elektronik karta ulaştıktan sonra aşağıdaki fotoğraftaki daire içerisine aldığım yerde bulunan kılcal telin kopması sebebiyle ABS beyni bozulmaktadır.Bu kopukluğu mobil cihaz lehiminden anlayan bir ustaya giderek araya ince bir köprü attırarak probleminizi çözme ihtimaliniz %80 dir.Yani bu bahsi geçen kılcal tel kontrolcünün devresindeki bir elemanın zarar görmesinden önce eriyip koptuysa kart sağlamdır ve sadece bu ince telin onarılması gerekmektedir.Eğer beyin onarımı başarılıysa beyni taktığınızda hafızadan arıza sildirmenize gerek kalmadan kontağı açtığınızda ışığın sönmesi gerek.ABS beyni aracın beyninden bağımsız çalıştığı için arızayı göstergeye direk kendisi bildirmektedir.
Resim
Umarım paylaşımımın ihtiyacı olan kişilere yardımı dokunur.
Saygılar, iyi forumlar...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 91 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye