Zaman: 20 Nis 2024 09:14

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Gösterge Paneli aydınatması
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2012 23:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: alp
Araç: mitsubishi carisma
Meslek: eğitim
Arkadaşlar 2001 model carismam var. Kadran ve yol bilgisayarının ışıkları çok zayıf. Bunun nedenini bilen ve çözümü için yardımcı olabilecek olan varmı. Biz ampül takabilirmiyiz acaba.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 10:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burçinhan Doğan
Araç: Carisma Comfort
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: 0rh+
Tabiki değişebilir.

Aşağıda otomatik carismanın gösterge panelinin arka kısmı var, göstergeyi dışarıya aldıktan sonra lambaları tek teke çıkarıp patlak olanları değiştirebilir, sağlam olanları temizleyip yerine takabilirsiniz.

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 11:55 
Kullanıcı avatarı

Peki paneli sökmek için ön kokpiti tamamen sökmekmi gerekiyor?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 12:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burçinhan Doğan
Araç: Carisma Comfort
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: 0rh+
Bir elektirikçiye gidersen 5 dakikada dışarı alır göstergeyi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 12:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mehmet ARSLAN
Araç: Carisma1.6 Avance
Kan grubu: ARh+
direksiyonu en alt konuma indirin,gösterge panelinin bulunduğu yerde üstten iki tane vida tutar.yıldız tornavidayla sökebilirsiniz.plastik parçayı alttan tırnaklar tutar,kendinize doğru çekerseniz gelir.göstergeniz karşınızdadır.3 adet vida tutar,vidaları sökünce kendinize doğru çekin arkadaki soketli bağlantılardan çıkarak gelecektir.üstteki resimde olduğu gibi dipsiz 12 volt ampullerden alarak değiştirebilirsiniz.Ucuzları 50 kuruş,ledler ise 3 liraya kadar çıkar.esas aydınlatmayı 4 adet büyük boy dipsiz ampul yapar.(resimde görülen 4 adet büyük kahverengi kapak),umarım yardımcı olur.

En son marslan1981 tarafından 10 Şub 2012 20:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 13:52 

İsim: Pruva
Araç: Carisma
Meslek: Tekn.
marslan1981 yazdı:
direksiyonu en alt konuma indirin,gösterge panelinin bulunduğu yerde üstten iki tane vida tutar.yıldız tornavidayla sökebilirsiniz.plastik parçayı alttan tırnaklar tutar,kendinize doğru çekerseniz gelir.göstergeniz karşınızdadır.3 adet vida tutar,vidaları sökünce kendinize doğru çekin arkadaki soketli bağlantılardan çıkarak gelecektir.

Resim

Gösterge panelinin sökülmesi yukarıda anlatıldığı gibi. Paneli sökmeden önce direksiyonun sağ tarafında resimde 4 ile gösterilen panelde gösterge aydınlatma ayarı bulunmakta. Önce bu ayara bak, ışık ayarı kısık olabilir.

Gösterge ampulu 12V 55W olamaz. (55W ampul ön farlarda kullanılıyor) Değerinin üzerinde yazması gerek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 14:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent
Araç: mitsubishi colt
Meslek: memur
Kan grubu: brh+
benim arabanın yol bilgisayarının lambaları hiç yanmıyo yol bilgisayarının lambalarını nasıl değiştirebiliriz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 14:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: özenc
Araç: TOYOTA AURİS 2013
Meslek: büro
bu göstergedeki ışıkların rengi değişirmi peki mavi led gibi mesela

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 16:44 
Kullanıcı avatarı

Çok teşekküür ederim.Bu bilgileri uygulayacağım. Ama galiba yol bilgisayarına yapılacak birşey yok

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2012 17:28 

İsim: Pruva
Araç: Carisma
Meslek: Tekn.
Gösterge ampulleri "T5 dipsiz iğne bacaklı ampul" olarak satılıyormuş. Bu ampuller 12 volt 1,2 W gücünde. Mavi led gösterge ampulü varmıdır, araştırmak gerek. Ancak T5 mavi renkli ampul satılıyor.

http://www.hepsiburada.com/Liste/modacar-t5-tipi-dipsiz-igne-gosterge-ampulu-12-volt-mavi-0405214/productDetails.aspx?productId=otmbrkbr0405214&categoryId=20024646&SKU=OTMBRKBR0405214#Gorseller

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2012 00:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burak
Araç: CARISMA 1.8 GDİ
Kan grubu: Orh
yol bilgisayarıda aynı ampüllere benziyor 2 tanedir sökmesi biraz zor uğraştırıyor ben komple takım olarak led beyaz ışık yapmıştım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2012 00:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Aytaç Bingöl
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6 A/T
Meslek: Mercedes Benz TURK
Kan grubu: 0RH+
ben daha dün gösterge ampülünü değiştirtdim.yaklaşık 10 dk sürdü adamın yapması.yapmak çok kolay sonradan pişman olmadım değil kendimde çok rahat yaparmışım.adama sordum ampullerin rengini değişebilirmisin diye 5 dakkalık iş istersen süper bişey yapayım sana dedi.vaktim yoktu seçenek bile sormadım.ama her türlü oynamayı yapmak mümkün..

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 12:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
leven19 orta kokpiti komple sokeceksiniz.Teyp,ızgaralar vs.hepsi çıktıktan sonra yol bilgisayarının sağ ve sol kısımlarında bağlı olduğu büyük demir parçalar var bu parçaların kenarlarında 2 adet vida var bu sayede yol bilgisayarını çıkartabilirsiniz.Arkadaki sokete dikkat edin onuda çıkarttıktan sonra yeni ampüllerini takabilirsiniz.Benim tavsiyem farklı renk ampül takmayın çünkü ışığı yaymıyor ve kötü duruyor.Bu arada sakın yol bilgisayarının olduğu kısımdan çekmeye çalışmayın geçmeli değildir.Vidalı bilginiz olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 12:51 
Kullanıcı avatarı

Resim

Resim

işaretleri yerlerin farları açınca yanması lazım ama yanmıyor konsolu söktüm ama led olan yerleri bi türlü sökemedim bununla ilgili bilgisi olan varmı acaba

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 15:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
bu konuyla alakası yok ama saati görünce sormadan edemedim bu saat pm modunda çalışmıyor yani şu an saat 14:33 ama arabadaki saat 2:33 bunun bir ayarı varmı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 15:36 
Kullanıcı avatarı

cihan841 yazdı:
bu konuyla alakası yok ama saati görünce sormadan edemedim bu saat pm modunda çalışmıyor yani şu an saat 14:33 ama arabadaki saat 2:33 bunun bir ayarı varmı

benim bildiğim yok 2,33 olsun ne fark ederki :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 15:46 
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
leven19 orta kokpiti komple sokeceksiniz.Teyp,ızgaralar vs.hepsi çıktıktan sonra yol bilgisayarının sağ ve sol kısımlarında bağlı olduğu büyük demir parçalar var bu parçaların kenarlarında 2 adet vida var bu sayede yol bilgisayarını çıkartabilirsiniz.Arkadaki sokete dikkat edin onuda çıkarttıktan sonra yeni ampüllerini takabilirsiniz.Benim tavsiyem farklı renk ampül takmayın çünkü ışığı yaymıyor ve kötü duruyor.Bu arada sakın yol bilgisayarının olduğu kısımdan çekmeye çalışmayın geçmeli değildir.Vidalı bilginiz olsun

bilgi için teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 15:48 
Kullanıcı avatarı

leven19 yazdı:
blackberry06 yazdı:

bilgi için teşekkürler

konsolu sökmeye kalkarsanız çok dikkat edin çok kolay kırılabiliyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2012 01:16 
Kullanıcı avatarı

znc yazdı:
leven19 yazdı:
blackberry06 yazdı:

bilgi için teşekkürler

konsolu sökmeye kalkarsanız çok dikkat edin çok kolay kırılabiliyor.

ışığı ayarlardan sonuna kadar arttırdım baktım biraz daha iyi şimdilik beni idare eder kırıldımıda hiçbir anlamı kalmayacak o nedenle şimdilik konsolu sökmekten vazgeçtim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2012 15:58 
Kullanıcı avatarı

marslan1981 yazdı:
direksiyonu en alt konuma indirin,gösterge panelinin bulunduğu yerde üstten iki tane vida tutar.yıldız tornavidayla sökebilirsiniz.plastik parçayı alttan tırnaklar tutar,kendinize doğru çekerseniz gelir.göstergeniz karşınızdadır.3 adet vida tutar,vidaları sökünce kendinize doğru çekin arkadaki soketli bağlantılardan çıkarak gelecektir.üstteki resimde olduğu gibi dipsiz 12 volt ampullerden alarak değiştirebilirsiniz.Ucuzları 50 kuruş,ledler ise 3 liraya kadar çıkar.esas aydınlatmayı 4 adet büyük boy dipsiz ampul yapar.(resimde görülen 4 adet büyük kahverengi kapak),umarım yardımcı olur.

orta konsolun ışıklarını beyaz led yaptırdım cok hoş oldu ama bu sefer ön gösterge cok sönük kaldı ve sarı ışık
bu dipsiz ledler kendim değiştirebilirmiyim yine beyaz ledler takmak ıstiyorum lehim falan yapmak gerekiyormu yoksa lambayı cıkarıp yenisimi takılacak

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: