Zaman: 30 Nis 2024 23:02

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2013 14:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: melih
Araç: 2001 carisma comford
Meslek: teknik öğretmen
Kan grubu: ARh+
2001 model carisma aracımda bakımsızlık sebebiyle yıpranmış kapı gergilerini sökerek inceledim ve uyguladığım çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
Aracımda çeşitli yerlerde ihtiyaç olunduğu gibi kapı 2 kademede sabit duramıyordu ve çoğu zamanda kendiliğinden kapı kapanıyordu. Birkaç parçacı ve internet sörfünden sonuç alamayınca çözümü kendi imkanlarımla bulmam gerektiğini anladım ve işe koyuldum.

Problemin kaynağı belli; Kapı gergi kolunu alttan üstten sıkan 2 tane "çene" bunların kol ile temas ettikleri yüzeylerde yağsızlıktan ve bakımsızlıktan kaynaklanmış aşınma.

Çözüm; "Yeni parça bulamıyorsan yada alamıyorsan kendin yap" aşınmış olan parçaları yerinden çıkararak, orjinal parçanın teknik resimlerini hazırlayıp iş yerimdeki tornacı diye tarif edilen (talaşlı imalat) arkadaşlardan 8 adet rica ettim. Onlarda kestamit denilen bir malzemeden 8 adet ürettiler.
Sürtünen yüzeylerde yuvarlatma işlemini ince kalıpçı eğeleriyle kendim tamamladım ve yerine taktım.
Uygun bir gres yağı ile yağlayarak işlemi tamamladım. Kapılar şu an "0 km" araç kapısı gibi kademeli olarak duruyor.
Ekte teknik resimleri değişik formatlarda hazırlayarak sunuyorum. umarım sizinde işinize yarar.

http://www.dosya.tc/server33/HoqMMv/Car ... i.rar.html

Resim

Resim

En son melohoca tarafından 21 Tem 2014 16:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2013 16:12 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
Melih Bey aramıza hoşgeldiniz,
Gerçekten yaratıcı bir çözüm uygulamışsınız :)
Eminim ihtiyacı olanların işine yarayacaktır...

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2013 16:49 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Tebrikler...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2013 16:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
arabayı temizlerken sırf bunun yüzünden yokuş aşağı durmak zorunda kalıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eyl 2013 17:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: musa
Araç: 2006 Mitsubishi Colt CZ3 1.3 AMT
Meslek: yönetici
Kan grubu: Arh+
başarılı :vauv: :vauv:

Bagaj Tampon Arası Şerit Led
Arka Cam- Fitillere İzolasyon
Aydınlatmalara Beyaz Led
Amerikan Park Modül
Açık Hava Filitresi
Kaliper Boyama
Stop Karartma
Logo Kaplama
Park Sensör
Ses Sistemi
Eibach Yay
Czt Spoiler
Cam Filmi
Xenon

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eki 2013 01:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: magazinedesigner
Araç: carisma
Meslek: tasarım
Kan grubu: 0rh
Bu sorun yüzünden eşim arabamdan soğudu.. şöförü gibi inip kendim açıyorum kapıyı..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2013 12:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: emir
Kan grubu: 0+
kapının kapanması sorun değilde benim kapılar acayip ses yapıyor,yağ sürüyorum 3-5 gün sonra ses tekrar başlıyor,buna çözüm var mıdır

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2013 12:48 
Kullanıcı avatarı

Ses yapan menteşelermi kapı gergisimi? Gres yağımı kullanıyorsunuz ince makina yağımı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Eki 2013 17:01 
Kullanıcı avatarı

İsim: emir
Kan grubu: 0+
melohoca yazdı:
Ses yapan menteşelermi kapı gergisimi? Gres yağımı kullanıyorsunuz ince makina yağımı?

gergiden geliyor,kapıya giren kısmı açıp-kapatırken sürtüyor,zaten gergi üstüne çizikler oluşmuş, çözümü var mıdır

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Eki 2013 08:23 
Kullanıcı avatarı

leone1907 yazdı:
melohoca yazdı:

gergiden geliyor,kapıya giren kısmı açıp-kapatırken sürtüyor,zaten gergi üstüne çizikler oluşmuş, çözümü var mıdır

Kapı gergileri sağlam ise; yani kapıyı açtıktan sonra 2 pozisyonda sabit durabilecek sertliğe sahip ise çizik plastik yüzeylerine çok hafif bir zımpara yapabilirsin. Zımpara piyasada bulabildiğin en ince taneli zımpara olmalı. sonrasında basınçlı hava yada WD40 gibi bir sprey pas sökücü ile kapı içine giren kısımdaki kum taneleri toz vs. var ise onları temizleyerek, plastik yüzeylere uygun gres yağı ile yağlamanız gerekir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2013 01:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: magazinedesigner
Meslek: tasarım
Kan grubu: 0rh
melohoca yazdı:
2001 model carisma aracımda bakımsızlık sebebiyle yıpranmış kapı gergilerini sökerek inceledim ve uyguladığım çözümü sizlerle paylaşmak istedim.
Aracımda çeşitli yerlerde ihtiyaç olunduğu gibi kapı 2 kademede sabit duramıyordu ve çoğu zamanda kendiliğinden kapı kapanıyordu. Birkaç parçacı ve internet sörfünden sonuç alamayınca çözümü kendi imkanlarımla bulmam gerektiğini anladım ve işe koyuldum.

Problemin kaynağı belli; Kapı gergi kolunu alttan üstten sıkan 2 tane "çene" bunların kol ile temas ettikleri yüzeylerde yağsızlıktan ve bakımsızlıktan kaynaklanmış aşınma.

Çözüm; "Yeni parça bulamıyorsan yada alamıyorsan kendin yap" aşınmış olan parçaları yerinden çıkararak, orjinal parçanın teknik resimlerini hazırlayıp iş yerimdeki tornacı diye tarif edilen (talaşlı imalat) arkadaşlardan 8 adet rica ettim. Onlarda kestamit denilen bir malzemeden 8 adet ürettiler.
Sürtünen yüzeylerde yuvarlatma işlemini ince kalıpçı eğeleriyle kendim tamamladım ve yerine taktım.
Uygun bir gres yağı ile yağlayarak işlemi tamamladım. Kapılar şu an "0 km" araç kapısı gibi kademeli olarak duruyor.
Ekte teknik resimleri değişik formatlarda hazırlayarak sunuyorum. umarım sizinde işinize yarar.

https://hotfile.com/dl/247266258/1dc2c1e/carisma_kap_gergisi.rar.html

Resim
Resim

Aylardır aradığım çözümü buldum sayenizde.. Herhangi bir tornacıya versem verdiğiniz linkteki dökümanı o bana yapıp verebilir mi. bunun için plastikçi vs mi olması gerekli.. bir de ben kapının kartonunu çıkarsam kendim takabilir miyim acaba.. özel bir alet gerekli mi bunun için.. çok teşekkürler...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2013 12:52 
Kullanıcı avatarı

magazinedesigner yazdı:
melohoca yazdı:

Resim
Resim

Aylardır aradığım çözümü buldum sayenizde.. Herhangi bir tornacıya versem verdiğiniz linkteki dökümanı o bana yapıp verebilir mi. bunun için plastikçi vs mi olması gerekli.. bir de ben kapının kartonunu çıkarsam kendim takabilir miyim acaba.. özel bir alet gerekli mi bunun için.. çok teşekkürler...

Herhangi bir tornacıda yapabilir ancak nasıl fiyatlandırırlar bilemiyorum. CNC freze yada CNC dik işleme tezgahı olan bir tornacı yada kalıpçı
siteye eklediğim dosyalar ile bu işi yapabilir. Plastik türevi bir malzemeden önemli olan aşınma dayanımının yüksek olması (nihayetinde alt ve üst çene sürtünerek çalışıyor).
Kapı döşemesini çıkarabilmek için tecrübe ve plastik levyelere ihtiyacınız var.
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-pa ... 139/detay/
Kapı döşemelerinin yan yüzeylerinde vidaları var yıldız tornavida ile sökülüyor.(Vida başlarını gizlemesi için üzerlerinde kapakları olabilir.)
Sonra kapı açma kolunun havuzunu tutan bir vidayı söküyoruz. Kapı döşemesinin alt bölgelerinde 2-3 farklı noktada plastik tırtıklı perçinleri var ucları açılı plastik levyeler yardımı ile onlarıda attırarak, kapı döşemesini kendimize doğru degil bulundugu pozisyonda yukarı doğru kaydırarak cam çıtalarından ayırıyoruz. Son olarakta cam açma düğmesinin fişini ayırarak kapı döşemesini kapıdan tamamen ayırabilirsiniz.
Becerinize, yeteneğinize güveniyorsanız bu anlatıma göre kendiniz yapabilirsiniz. :) Kolaylıklar dilerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2013 13:47 
Kullanıcı avatarı

magazinedesigner yazdı:
melohoca yazdı:

Resim
Resim

Aylardır aradığım çözümü buldum sayenizde.. Herhangi bir tornacıya versem verdiğiniz linkteki dökümanı o bana yapıp verebilir mi. bunun için plastikçi vs mi olması gerekli.. bir de ben kapının kartonunu çıkarsam kendim takabilir miyim acaba.. özel bir alet gerekli mi bunun için.. çok teşekkürler...[/quote]

Herhangi bir tornacıda yapabilir ancak nasıl fiyatlandırırlar bilemiyorum. CNC freze yada CNC dik işleme tezgahı olan bir tornacı yada kalıpçı
siteye eklediğim dosyalar ile bu işi yapabilir. Plastik türevi bir malzemeden önemli olan aşınma dayanımının yüksek olması (nihayetinde alt ve üst çene sürtünerek çalışıyor).
Kapı döşemesini çıkarabilmek için tecrübe ve plastik levyelere ihtiyacınız var.
http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-pa ... 139/detay/
Kapı döşemelerinin yan yüzeylerinde vidaları var yıldız tornavida ile sökülüyor.(Vida başlarını gizlemesi için üzerlerinde kapakları olabilir.)
Sonra kapı açma kolunun havuzunu tutan bir vidayı söküyoruz. Kapı döşemesinin alt bölgelerinde 2-3 farklı noktada plastik tırtıklı perçinleri var ucları açılı plastik levyeler yardımı ile onlarıda attırarak, kapı döşemesini kendimize doğru degil bulundugu pozisyonda yukarı doğru kaydırarak cam çıtalarından ayırıyoruz. Son olarakta cam açma düğmesinin fişini ayırarak kapı döşemesini kapıdan tamamen ayırabilirsiniz.
Becerinize, yeteneğinize güveniyorsanız bu anlatıma göre kendiniz yapabilirsiniz. :) Kolaylıklar dilerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2013 14:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
melih hocam siz bir fiyat söyleyin isteyen sizden alsın..( imkanının var ise )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2013 13:35 
Kullanıcı avatarı

Çalıştığım yerde bunu yaptırıp satmak doğru olmaz ancak sizin için sanayide bunu yaptırıp kontrol ederek fiyat bilgisi verebilirim. araştırıp tekrar bilgiyi buradan paylaşırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2013 13:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: Lancer - 2007
Meslek: Memur
melohoca gerçekten çok büyük iyilik yapmış olursunuz sizden haber bekliyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2013 16:51 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar araştırmalarım sonucunda en iyi fiyatı 80 tl olarak aldım. 8 adet kapı gergi çenesini yüzeyleri işlenmiş şekilde teslim ediyorlar. Çoğu firma işi küçük gördüğü için yapmak istemiyor. isteyenler bana özelden ulaşsın yapabileceğim sizler için bu kadar. Biraz daha ısrar olursa gönderin kapı gergilerinizi ben kendim tamir edeyim artık diyeceğim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2013 19:19 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
melohoca yazdı:
Arkadaşlar araştırmalarım sonucunda en iyi fiyatı 80 tl olarak aldım. 8 adet kapı gergi çenesini yüzeyleri işlenmiş şekilde teslim ediyorlar. Çoğu firma işi küçük gördüğü için yapmak istemiyor. isteyenler bana özelden ulaşsın yapabileceğim sizler için bu kadar. Biraz daha ısrar olursa gönderin kapı gergilerinizi ben kendim tamir edeyim artık diyeceğim :)

Hocam emeğinize sağlık.
Benim bir arkadaşım için talebim olur. Diğer arkadaşların organize olmasını da bekleyebilirim. Nasıl münasip görürseniz, ona göre hareket edelim. Hemen halledelim derseniz özelden banka bilgilerinizi benimle paylaşıverin lütfen.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Kas 2013 14:01 
Kullanıcı avatarı

akerimoglu yazdı:
melohoca yazdı:

Hocam emeğinize sağlık.
Benim bir arkadaşım için talebim olur. Diğer arkadaşların organize olmasını da bekleyebilirim. Nasıl münasip görürseniz, ona göre hareket edelim. Hemen halledelim derseniz özelden banka bilgilerinizi benimle paylaşıverin lütfen.

Parçalar için siparişi verdim. Teslim aldığımda kontrol edip uygun ise size özelden hesap numarası gönderirim sizde posta adresi verirsiniz. Keşke organize olunabilsede toptan herkes için parçaları yaptırıp bitirsek bu işi. Bilgi paylaşımı yaparken, çözüm ortaklığına döndü bizim kapı gergi kolları :)
Mağdem bir işe kalkıştık tam yapalım öyleyse! Buradan ilan etmiş olayım, bu parçalara ihtiyacı olan arkadaşlar bana özelden yazsın, adını adresini telefon numarasını versinki çabucak neticelendirelim. İhtiyaç sahipleri Manisa yada izmir den elden teslim de alabilirler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2013 16:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin
Araç: Carisma GLX 1.6 AT
Meslek: işçi
Kan grubu: AB+
Kontrol sonucunu merakla bekliyoruz.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye