Zaman: 29 Mar 2024 14:56

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 24  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: lastik seçimi yardım
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2011 09:22 
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar 1,3 invite colt'larda fabrika çıkışı lastikler hangi marka (2007). bende dunlop sport maxx takılı ve şu an 54.000 km'deyim. tahmin ediyorum ki değiştirilmiş lastikler. şunun için soruyorum. sağ arka lastikte balon va yeni farkettim ve moralim bozuldu. eğer dunlop'ları satın aldığım kişi sonradan taktırmışsa sadece balon'lu lastiği değiştireceğim. ama dunlop'u hiç sevmem. muhtemelen bridgestone olur. bu durumda 3 lastik dunlop, sağ arka lastik ise bridgestone olduğunda sorun yaşar mıyım?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2011 15:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Bence desen farklı olacağı için sağlıklı olmaz.
bende 2006 var orjinal bridgestone takılıydı.
bence mevcut lastiklerin üretim tarihine bakın 3-4 yıllık lastıkse hepsini değiştirin ama
henüz 1 yıllık lastikse aynı marka aynı model 1 adet lastik alın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2011 15:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Aynen hakanin dedigi gibi uretim tarihine bakin.

Cesitli partilerde gelen araclar farkli marka lastiklerle gelebiliyor. Bu yuzden degisip degismedigini tarihten anlarsiniz. Daha dogrusu sizin icin onemli olan degisimi degil uretim tarihi. E tabi bir de dis derinligi var yani 50bin km'de lastik kendini belli eder.

Bence bir lastikciye gidin hem size uretim tarihi hem de lastiklerin durumu hakkinda bilgi versin.

Lastik degistirirken de en az 2 lastik degistirmenizi tavsiye ederim eger lastik 1 yilliktan fazlaysa.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2011 22:58 
Kullanıcı avatarı

4 mevsim gibi saçma bi konu vardı dimi :)
bence 2 çeşit lastik vardır yazlık ve kışlık.
hertürlü şartlarda kullanılabilen bir ürün pazarlama stratejisinden başka birşey olamaz.
herkesin 2 takım lastiği olması gerekli 6 ayda bir değiştirip kafan rahat geziceksin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2011 23:39 
Kullanıcı avatarı

Sadece kar yağmasıyla ilgili bi durum değilki geçen ay geceleri bol bol buzlanma oldu ve neticesinde bol bol kaza yaşanmış her akşam haberlerde izledik.
Yol tutuşu güvenlik vs. dediğimiz için gidip bir reno veya fiat almıyoruz mitsu alıyoruz
ama 400-500 verip kışın kış lastiği almıyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2011 16:55 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
alamıyoruz diyim. bi yaz bi kış alsam en az 1600 lira lastiğe veririrm.

Yok dostum sen al diye demiyorum doğrusunun öyle olması gerektiğini belirttim ama hangimiz alabiliyoruzki.
zaten çok riskli kış lastiği alıp bir kış kullanıyorsun sonra aracı satınca elinde kalıyor güzelim lastikler
yeni araca uyacağıda kesin değil.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2011 18:39 
Kullanıcı avatarı

toşu yazdı:
_opeth yazdı:
alamıyoruz diyim. bi yaz bi kış alsam en az 1600 lira lastiğe veririrm.

Yok dostum sen al diye demiyorum doğrusunun öyle olması gerektiğini belirttim ama hangimiz alabiliyoruzki.
zaten çok riskli kış lastiği alıp bir kış kullanıyorsun sonra aracı satınca elinde kalıyor güzelim lastikler
yeni araca uyacağıda kesin değil.

Araci satarken yaninda vereceksin tabiki dostum :)

Walla kis lastigi candir, kis lastigi kandir diyorum. Kis lastigine hic para vermedim hep eski sahibinden bana intikal etti :D

Bu arada senede 2 sefer 40-50 kagit lastik degisimine para vermek de koyuyor walla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 12:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: oğuzhan
Araç: colt
Meslek: kamu
Merhaba 2006 Colt mt sahibiyim. DH den forumu takip ediyordum ama buraya yeni üye oldum.

Aracımın lastik değişim zamanı geldi de geçiyor bile, buradan okuduklarıma dayanarak Toyo proxes 4 alayım dedim,
İstanbulda nereden alabilirim, bir kaç bayi aradım, yok dediler.
yakın zamanda alanınız var mı acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2011 17:08 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
lastiklerim dün akşam gelmiş dağıtım yerine buhün az öncede taktırdım. siboplarda da çatlaklar oluşmuş onlarıda değiştirttim. 830 liraya geldi.

Lastiğin ilk izlenimi: yol tutuşu iyi, lastik sesi var ama arkadaki tek acceleranın yaptığı sese göre bariz azaldı. yanağı daraltmama rağmen (195/50/16-205/45/16) konfor iyi geldi. ışıklarda full gaz yaptım kayan araba simgesi çıktı, gerçi kuru, tozlu yolda asr'nin devreye girmesini normal karşılıyorum. bi başıbüyüğe doğru gazladım sıkıntı yaratacak bişey hissetmedim. yazın yol sesinin azalacağını sanıyorum.

bide lastikler 3. hafta 2011 yapımı yani aracım ilk kez bu kadar yeni lastiklere sahip oldu.

Sabahtan beri forumdasin, ne ara gidip taktirdin olm :D

Lastikler yeniyken yol sesi, patinaj ve yakitin artmasi normaldir zamanla biraz azalacaktir kanisindayim.

Hayirli olsun, lastikler cok fiyaka duruyor walla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2011 17:25 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun dostum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2011 22:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: Çağrı
Araç: Colt 1.3 AMT
Kan grubu: B+
zorba yazdı:
Merhaba 2006 Colt mt sahibiyim. DH den forumu takip ediyordum ama buraya yeni üye oldum.

Aracımın lastik değişim zamanı geldi de geçiyor bile, buradan okuduklarıma dayanarak Toyo proxes 4 alayım dedim,
İstanbulda nereden alabilirim, bir kaç bayi aradım, yok dediler.
yakın zamanda alanınız var mı acaba?

Merhaba. 2 ay önce ben de tercihimi Toyo Proxes 4 ten yana kullandım. 2 adet önlere aldım. Levent Atatürk sanayii sitesi içersinde bir Toyo bayiisinden aldım. Ellerinde yoktu. 1 saat içerisinde depodan getirttiler. Tanesi 130 liraydı. 195/50/15.
Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım lastiklerle. Eski 40 bin km yürümüş Contiental'lere göre fark bariz tabii ki. Ancak virajlarda vs aracı çok zorlamadığımdan lastiklerin limitlerdeki performansı hakkında şuan bişey söyleyemiyorum. Şansımıza kar da yağmadı hiç buralarda. O yüzden kar performansı hakkında da bir fikrim yok.
Islak yolda hiç problem yaşamadım. Şekili de güzel lastiklerin bu arada :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 15:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: oğuz
Araç: 2011 colt cz3
Meslek: öğrenci
Kan grubu: AB -
Toyo güzel lastikdir babamda toyo kullanıo gerçi arka 2 teker patladı hankook aldk 2 tane toyo bulunmadı malum 18 lastik bulmak pek olay olmuyor yok falan dediler benim araçtada malum 2011 yeni oldugundan kendi lastigi var kumho 15 inç ancak aşırı dandik ben patiinaja düşmeyi yolu saramamayı arabadandır fazla beklememek lzm diyodum ama şimdi çok daha fazla arttı bişekilde para biriktirip falan 16 jant ve güzel bi lastige geçmem lzm yol tutusu acısından :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 16:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
195-50-16 Proxes 4 kullanıyorum.

2009 Aralık ayında taktırdım sanırım.. Şimdiye dek 25bin km yaptım.. 2 tanesi bu süreçte yenilendi ve yine Proxes 4 aldım.. Bolu ve Sakarya'da geçen kış 4-5 defa karda da kullandım.. Lastikler de gıcır olduğu için bir sıkıntı olmadı.. ymuşak karda tutunma sorunu yaşamadım.. En son kar güreme aracının arkasında Bolu-Sakarya uzun yol yapmıştım..

Bu hafta İstinye-Emirgan arası ışıklarda yokuşta çok fena patiye kaldım.. 2-3 defa denememe rağmen araç yürümedi.. (2 dereceydi ve ıslak zeminde) Onun dışında şehirler arası yolda 190km'ye kadar çıktım.. İstanbul-Sakarya yolunda yokuşlarda sert girdim.. yüreğim ağzıma geldi ama bırakmadı kendini.. Yine de soğuk havalarda çok zorlamamak gerek..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2011 13:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: oğuz
Araç: 2011 colt cz3
Meslek: öğrenci
Kan grubu: AB -
benm dik yokuslarda ve dar sokaklarda cok canımı sıkmaya başladı 15 jant ve stock teker kötü geldi acıkcası bana 16 jant ve güzel bi teker direksiyonuda daha rahat hale getiricektir düşüncesindeyim geçen gün beşiktaşta arka sokakta yokus yukarı sola dönüş yaparken bi an pati yapması sonucu direksiyon hakimiyeti zayıfladı ve arabanın birine teker üstüm sürttü neseki bişi olmadı ufak tefek cizikler 2 taraftada var artık pasta cila ile hallolur ama sürerken cok stres yaratıyor :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Mar 2011 12:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Resim

Dün gece bu yokuşta en dik noktada ön tekerlerin çok az tutunamadığını hissettim. Sanırım sertleşmiş kar olsa çıkamazdı. Bu sabah ise ıslak karlı yolda denedim şehir içinde işini kesinlikle hala görüyor. ABS devreye hiç girmedi. hatta brinde sert fren yaptım arabanın üstündeki bir sürü kar ön cama düştü.. Tehlikeli bir durum oluştu. KAr olmayan sulu yollarda da gayet güzel. Güvenle 90km hıza çıkabiliyorsunuz.

Yine de 2 hafta kar kalkmayan yerlerde kış lastiği almalarını tavsiye ediyorum.

Lastiklerim 195-50-16 Toyo Proxes 4 M+S 30bin km kullanıldı ve 1 buçuk yıla yaklaşıyor.

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2011 01:02 
Kullanıcı avatarı

Kan grubu: O R+
Aracımın benden önceki sahibi, üzerindeki orjinal 195/50/15 kumho ecsta lastiklerin 3'ünü birden balon yaptırmayı başarmış.( "bayan" :D ) Noter satış günü tanıdığım bir lastikçiye gidip, elinde mevcut olan çıkma 185/60/15 ebatında önler lassa, arkalar goodyear olmak üzere saçma sapan bir takım lastik takmak zorunda kalmıştım. Çünkü muayeneye de yetişmem gerektiği için ne vaktim ne de lastikçi lastikçi dolaşma seçeneğim vardı. Tabi alış fiyatından muayene ve lastik farkını düşmüştüm. :D
Bugün itibariyle 195/55/15 Toyo proxes Tr1 almış bulunmaktayım. İlk evella içimde kötü bir his var. :kır: Yine orjinal ebatı tutturamadım. :P Şaka bir yana, 60 yanakta bile konforsuz olduğuna inandığım için açıkçası 50 yanak taktırmayı hiç düşünmedim. İlk tespitlerim ise; Marka seçiminiz ne olursa olsun Colt'un ilacı yumuşak hamurmuş. Çukurlara düştüğümde bam, güm vuruntulardan, gıcırdamalardan eser kalmadı. Ayrıca 80 km ve üzeri hızlarda direksiyon sertliği, eskisine göre daha yumuşak oldu. Ama tehlike arz edebilecek boyutta değil. Tam tersi olması gerekiyordu lastik tabanı genişledi. Bunu mantığım almadı :crazy:
Ayrıca ortalama yakıt tüketim değeri artık daha geç değişiyor. Eski lastiklerle aynı yolda 80 km hızda giderken 6.8 lt 'den , 6.0 Lt/100 km değerine ulaşmam için, 6-7 km yol gitmem yeterliydi. Bugün ise yine 80 km sabit hızla, aynı yolda belki 15 km yol gittim. Fakat 6.7 lt'den 6.5'a zor indi. Normalide budur heralde . Toyo proxes gerçekten sessiz bir lastikmiş. Ayrıca herşeyden önce güçlendirilmiş yanakları ve jant koruması var. En azından balon riski minimum. Başka forumlarda da araştırdım 45 yanak kulananlar bile gayet memnun. Bu arada adedini 125 TL'den aldım. Henüz ıslakta test etmediğim için kimseye tavsiyede bulunmayacağım. Ama kuruda performansı gerçekten mükemmel ötesi.. :vauv: Tabi bu mükemmeliyeti kaç bin km koruyacağını, eskitenlere sormak lazım. Benden şimdilik bukadar. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2011 10:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökhan
Araç: Demir
Meslek: doktor
Kan grubu: B+
Merhaba iyi Pazarlar.

Aracımım arka 2 lastiğini değiştirmem gerekiyor.Önlerde kullanılan 195/50/15 HANKOOK K105 serisini piyasada bulamıyorum.Farkli desenli olan K107 yada K110 öneriyolar. Ön ve arka lastiklerdeki desen farkı acaba bir sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2011 11:20 

opeth.. 195-50-16 da şu an için lastik tavsiyen ne olur?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2011 13:53 

ankara'da toyo yok .. bayisi olarak görünen en az 10 yeri aradım..

kumho gerçekten sert .. ilk bir kaç iyiydi.. şu an dişleri hala çok iyi ama yatık-şerit hız kesmelerden bile pat küt geçiyorum..

karşıma starmaxx mıdır nedir, o çıkıyor.. 4 lastik lazım.. 150 den ne alabilirim ki.. ayrıca yumuşak hamur olması şart..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2011 22:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: ergün
Araç: Astra H
Meslek: memur
Kan grubu: arh+
peki bizim aracın üzerindeki continental premiumcontact2 ler nasıl?
görüyorum şu premimumcontact serisinden astra ve meganelarda

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 469 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 24  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye